Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nebylo tak špatně

Nebylo tak špatně
Po fenomenálním růstu v roce 1999 nebyl rok minulý českým podílovým fondům příliš příznivý. Pokles majetku pod správou pokračoval i v posledním týdnu druhého tisíciletí, ale nakonec nebylo až tak špatně.

Podíváme-li se na statistiku posledního týdne roku 2000, uvidíme na první pohled šokující číslo: čisté prodeje - neboli rozdíl mezi vloženými a vybranými penězi - v tomto "krátkém" týdnu dosáhly mínus 875 milionů korun. Ve skutečnosti byl ale výsledek mnohem příznivější. Čisté prodeje dosáhly "jen" mínus 175 milionů korun; dalších 700 milionů korun do statistiky čistých prodejů přidala Česká spořitelna, odprodávající svůj podíl ve fondu SIS Český (OFSISCES).

Oněch mínus 175 milionů korun čistých prodejů je velmi dobrá zpráva, neboť konec roku vždy poznamenávají jak výběry peněz drobných investorů na krytí vánočních nákladů (a nověji i dále v lednu na první splátky spotřebitelských úvěrů), tak i uzavírání pozic před koncem roku u investorů institucionálních. Investoři navíc během tří dnů mezi svátky stihli vložit 313 milionů korun, což odpovídá obvyklému přílivu peněz za celý týden. Uvidíme, je-li to první náznak oživení, na které celý trh tak netrpělivě čeká.

Tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji je poněkud méně monotónní než v týdnech předcházejících. Stále vede IKS fond fondů (profil, názory) s čistým přírůstkem 23 milionů korun, následovaný Pioneer Trustem (profil, názory) s (podprůměrnými) 16 miliony korun. Na třetím místě je nejnovější fond na českém trhu, Živnobanka akciový (profil, názory) s 12 miliony korun. Na čtvrtém místě je s plus 7 miliony letos zřejmě nejlepší fond peněžního trhu, Živnobanka-Sporokonto (profil, názory), na pátém s necelými 5 miliony SIS Eurotrend (OFSISEUR) a na šestém sesterský Globaltrend (OFSISFF). Za zmínku stojí sedmé místo IKS Peněžního trhu (profil, názory), který poprvé po mnoha měsících vykázal kladné čisté prodeje (i když šlo jen o 545 000 korun).

Žebříček fondů s nejvyšším čistým odlivem peněz vede již zmíněný SIS Český s minus 700 miliony korun, zde jde ale především o avizovaný odkup České spořitelny. Na druhém místě je IPB restituční (profil, názory) s mínus 90 miliony korun, na třetím pak v těsném závěsu s mínus 88 miliony korun Sporoinvest (OFSISSPI). Na čtvrtém místě je SIS Všeobecný (OFSISVSE) s mínus 23 miliony korun, na pátém pak s mínus osmi miliony korun IPB akciový (profil, názory). Za ním jsou Sporotrend (OFSISSPT) a Sporobond (OFSISSPB) s necelými mínus šesti miliony korun, IKS Globální (profil, názory), SIS Výnosový (OFSISVYN) a IKS Eurobondový (profil, názory).

V posledních třech dnech roku byli investoři poměrně vybíraví v tom, kam své peníze umístit. Plná polovina ze sedmi desítek fondů v naší databázi nezískala ani korunu z nových 313 milionů korun, které do fondů přitekly. Další fondy pak získaly jen minimální částky: ČSOB český peněžní trh (profil, názory) 1171 korun, IPB restituční 7524 korun, ČSOB smíšený (profil, názory) 14405 korun, Živnobanka Interkonto (profil, názory) 17192 korun a podobně.

Ve světle předchozích týdnů je poslední týden roku 2000 v podstatě příjemným překvapením. Myslíte si, že v prvních týdnech roku nového bude ještě lépe?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 1. 2001 16:30, TGP

Výsledky už jsou, dopadla docela zajímavě. Rádi bychom k tomu přidali krátký komentář, podrobnosti v průběhu týdne.

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gladiator 02. 01. 2001 13:30)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 1. 2001 16:29, pjt

Docela by mne zajimalo, jak je mozne ze PIAS penezni trh promitl zmenu dane jeste pred platnosti zakona. Kde bylo zaruceno, ze prezident podepise novelu zakona? Samozrejme jsou to spise otazky pro auditorku Jaroslavu Pechovou.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (letal 02. 01. 2001 13:36)

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

4. 1. 2001 | 17:54 | Baronlempl

Předpokládám-li, že správci fondů nejsou zločinci (a to bych měl, chci-li si koupit podílový list) je vhodná doba koupit v podstatě cokoliv akciového bez či s nízkým vstupním poplatkem. Z dluhopisových takový, který je významně...více

3. 1. 2001 | 16:12

Fondy fondů se možná dají dobře marketingově prodávat, ale jejich vhodnost a kvalita je něco jiného. Nechci tvrdit nic víc a nic míň než to, že investor se obejde (a to bohatě) bez takových fondů. Navíc, příliv nových prostředků...více

3. 1. 2001 | 15:54 | TGP

Záleží také, kdo a jak vám jej bude nabízet. Společnost to je důvěryhodná, ale nabízí velmi mnoho fondů. Musíte si být jist, že opravdu dostanete to, co chcete podle předpokládané výnosnosti a předpokládaného rizika. Nemáte-li...více

3. 1. 2001 | 15:40 | TGP

Nevím jestli nejzajímavější, ale myslím, že nejrychleji rostoucí z pohledu růstu objemu majetku. Fondy fondů se totiž dají velmi dobře marketingově prodávat a myslím, že Češi letos dobře uslyší právě na zahraniční trhy, proložené...více

3. 1. 2001 | 11:40

Podle čeho soudíte, že fondy fondů budou v letošním roce nejzajímavější investicí? Proč si myslíte, že se jedná o investici s relativně nízkým rizikem? Kvalita správce je pouze jedním z faktorů, ke kterým by investor měl...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK