Nebylo tak špatně

Nebylo tak špatně
Po fenomenálním růstu v roce 1999 nebyl rok minulý českým podílovým fondům příliš příznivý. Pokles majetku pod správou pokračoval i v posledním týdnu druhého tisíciletí, ale nakonec nebylo až tak špatně.

Podíváme-li se na statistiku posledního týdne roku 2000, uvidíme na první pohled šokující číslo: čisté prodeje - neboli rozdíl mezi vloženými a vybranými penězi - v tomto "krátkém" týdnu dosáhly mínus 875 milionů korun. Ve skutečnosti byl ale výsledek mnohem příznivější. Čisté prodeje dosáhly "jen" mínus 175 milionů korun; dalších 700 milionů korun do statistiky čistých prodejů přidala Česká spořitelna, odprodávající svůj podíl ve fondu SIS Český (OFSISCES).

Oněch mínus 175 milionů korun čistých prodejů je velmi dobrá zpráva, neboť konec roku vždy poznamenávají jak výběry peněz drobných investorů na krytí vánočních nákladů (a nověji i dále v lednu na první splátky spotřebitelských úvěrů), tak i uzavírání pozic před koncem roku u investorů institucionálních. Investoři navíc během tří dnů mezi svátky stihli vložit 313 milionů korun, což odpovídá obvyklému přílivu peněz za celý týden. Uvidíme, je-li to první náznak oživení, na které celý trh tak netrpělivě čeká.

Tabulka fondů s nejvyššími čistými prodeji je poněkud méně monotónní než v týdnech předcházejících. Stále vede IKS fond fondů (profil, názory) s čistým přírůstkem 23 milionů korun, následovaný Pioneer Trustem (profil, názory) s (podprůměrnými) 16 miliony korun. Na třetím místě je nejnovější fond na českém trhu, Živnobanka akciový (profil, názory) s 12 miliony korun. Na čtvrtém místě je s plus 7 miliony letos zřejmě nejlepší fond peněžního trhu, Živnobanka-Sporokonto (profil, názory), na pátém s necelými 5 miliony SIS Eurotrend (OFSISEUR) a na šestém sesterský Globaltrend (OFSISFF). Za zmínku stojí sedmé místo IKS Peněžního trhu (profil, názory), který poprvé po mnoha měsících vykázal kladné čisté prodeje (i když šlo jen o 545 000 korun).

Žebříček fondů s nejvyšším čistým odlivem peněz vede již zmíněný SIS Český s minus 700 miliony korun, zde jde ale především o avizovaný odkup České spořitelny. Na druhém místě je IPB restituční (profil, názory) s mínus 90 miliony korun, na třetím pak v těsném závěsu s mínus 88 miliony korun Sporoinvest (OFSISSPI). Na čtvrtém místě je SIS Všeobecný (OFSISVSE) s mínus 23 miliony korun, na pátém pak s mínus osmi miliony korun IPB akciový (profil, názory). Za ním jsou Sporotrend (OFSISSPT) a Sporobond (OFSISSPB) s necelými mínus šesti miliony korun, IKS Globální (profil, názory), SIS Výnosový (OFSISVYN) a IKS Eurobondový (profil, názory).

V posledních třech dnech roku byli investoři poměrně vybíraví v tom, kam své peníze umístit. Plná polovina ze sedmi desítek fondů v naší databázi nezískala ani korunu z nových 313 milionů korun, které do fondů přitekly. Další fondy pak získaly jen minimální částky: ČSOB český peněžní trh (profil, názory) 1171 korun, IPB restituční 7524 korun, ČSOB smíšený (profil, názory) 14405 korun, Živnobanka Interkonto (profil, názory) 17192 korun a podobně.

Ve světle předchozích týdnů je poslední týden roku 2000 v podstatě příjemným překvapením. Myslíte si, že v prvních týdnech roku nového bude ještě lépe?

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 1. 2001 16:30, TGP

Výsledky už jsou, dopadla docela zajímavě. Rádi bychom k tomu přidali krátký komentář, podrobnosti v průběhu týdne.

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 1. 2001 16:29, pjt

Docela by mne zajimalo, jak je mozne ze PIAS penezni trh promitl zmenu dane jeste pred platnosti zakona. Kde bylo zaruceno, ze prezident podepise novelu zakona? Samozrejme jsou to spise otazky pro auditorku Jaroslavu Pechovou.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.