Manažeři fondů se zaměřují na Evropu

Manažeři fondů se zaměřují na Evropu
Evropa dostává v portfoliích globálních fondů zelenou. Necelá padesátka manažerů akciových a obligačních fondů oslovených agenturou Reuters se na starý kontinent soustřeďuje především proto, že její akciové trhy považuje za bezpečnější než trhy ve Spojených státech a Japonsku.

Prakticky od vzniku eura (profil, názory) mluví ekonomičtí teoretici o renesanci evropského kapitálového trhu. Poslední měsíc závěrečného roku starého tisíciletí dali teoretikům za pravdu i praktici. Průzkum agentury Reuters, citovaný tuzemskou ČTK, potvrdil zájem o evropské tituly mezi šéfy globálních investičních fondů. Evropa je podle nich momentálně pro investice bezpečnější oblastí než Spojené státy nebo Japonsko. Amerika podle manažerů stále nezažehnala nebezpečí příliš rychlého zpomalení tempa růstu ekonomiky (tzv. tvrdého přistání) a je proto lepší se na americkém trhu příliš neangažovat.

Série výzkumů agentury Reuters ukazuje, že manažeři z kontinentální Evropy, Británie a Japonska zvýšili podíl v akciích firem z měnové unie, zatímco manažeři z USA své podíly sice nezvyšovali, ale ani je nesnižovali. Investoři z kontinentální Evropy a z Japonska rovněž zvýšili podíl v instrumentech s pevným úročením, částečně v reakci na výraznější vzestup kursu eura v posledních dnech.

V průzkumu, který Reuters provedl mezi 46 manažery fondů a hlavními analytiky, se ukazuje, že správci fondů nemají příliš v oblibě japonské akcie a přehodnocují i nedávnou oblibu amerických akciových trhů. "Předpokládáme, že růst v Evropě se bude blížit růstu v USA, protože v USA se tempo růstu v roce 2001 reálně zřejmě sníží k hranici tří procent," podotkl James Cunningham, který je šéfem správy portfolií v basilejské Bank Sarasin. "Předpokládáme, že to bude znamenat pokles zisků, který bude výraznější právě v USA než v Evropě," dodal. Propad akciových trhů je totiž patrný hlavně v posledních dnech, kdy se ještě více zvýraznily obavy z poklesu budoucích zisků i tržeb. Již tak negativní náladu v úterý dále poznamenalo varování amerického Úřadu federálních rezerv (Fed), který sice ponechal úrokové sazby beze změn, ale varoval před příliš rychlým poklesem tempa růstu americké ekonomiky.

Bojíte se "tvrdého" přistání USA? Věříte, že evropská ekonomika má lepší vyhlídky než americká? Napište svůj názor.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Partners Financial Services