Manažeři fondů se zaměřují na Evropu

Manažeři fondů se zaměřují na Evropu
Evropa dostává v portfoliích globálních fondů zelenou. Necelá padesátka manažerů akciových a obligačních fondů oslovených agenturou Reuters se na starý kontinent soustřeďuje především proto, že její akciové trhy považuje za bezpečnější než trhy ve Spojených státech a Japonsku.

Prakticky od vzniku eura (profil, názory) mluví ekonomičtí teoretici o renesanci evropského kapitálového trhu. Poslední měsíc závěrečného roku starého tisíciletí dali teoretikům za pravdu i praktici. Průzkum agentury Reuters, citovaný tuzemskou ČTK, potvrdil zájem o evropské tituly mezi šéfy globálních investičních fondů. Evropa je podle nich momentálně pro investice bezpečnější oblastí než Spojené státy nebo Japonsko. Amerika podle manažerů stále nezažehnala nebezpečí příliš rychlého zpomalení tempa růstu ekonomiky (tzv. tvrdého přistání) a je proto lepší se na americkém trhu příliš neangažovat.

Série výzkumů agentury Reuters ukazuje, že manažeři z kontinentální Evropy, Británie a Japonska zvýšili podíl v akciích firem z měnové unie, zatímco manažeři z USA své podíly sice nezvyšovali, ale ani je nesnižovali. Investoři z kontinentální Evropy a z Japonska rovněž zvýšili podíl v instrumentech s pevným úročením, částečně v reakci na výraznější vzestup kursu eura v posledních dnech.

V průzkumu, který Reuters provedl mezi 46 manažery fondů a hlavními analytiky, se ukazuje, že správci fondů nemají příliš v oblibě japonské akcie a přehodnocují i nedávnou oblibu amerických akciových trhů. "Předpokládáme, že růst v Evropě se bude blížit růstu v USA, protože v USA se tempo růstu v roce 2001 reálně zřejmě sníží k hranici tří procent," podotkl James Cunningham, který je šéfem správy portfolií v basilejské Bank Sarasin. "Předpokládáme, že to bude znamenat pokles zisků, který bude výraznější právě v USA než v Evropě," dodal. Propad akciových trhů je totiž patrný hlavně v posledních dnech, kdy se ještě více zvýraznily obavy z poklesu budoucích zisků i tržeb. Již tak negativní náladu v úterý dále poznamenalo varování amerického Úřadu federálních rezerv (Fed), který sice ponechal úrokové sazby beze změn, ale varoval před příliš rychlým poklesem tempa růstu americké ekonomiky.

Bojíte se "tvrdého" přistání USA? Věříte, že evropská ekonomika má lepší vyhlídky než americká? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.