Manažeři fondů se zaměřují na Evropu

Manažeři fondů se zaměřují na Evropu
Evropa dostává v portfoliích globálních fondů zelenou. Necelá padesátka manažerů akciových a obligačních fondů oslovených agenturou Reuters se na starý kontinent soustřeďuje především proto, že její akciové trhy považuje za bezpečnější než trhy ve Spojených státech a Japonsku.

Prakticky od vzniku eura (profil, názory) mluví ekonomičtí teoretici o renesanci evropského kapitálového trhu. Poslední měsíc závěrečného roku starého tisíciletí dali teoretikům za pravdu i praktici. Průzkum agentury Reuters, citovaný tuzemskou ČTK, potvrdil zájem o evropské tituly mezi šéfy globálních investičních fondů. Evropa je podle nich momentálně pro investice bezpečnější oblastí než Spojené státy nebo Japonsko. Amerika podle manažerů stále nezažehnala nebezpečí příliš rychlého zpomalení tempa růstu ekonomiky (tzv. tvrdého přistání) a je proto lepší se na americkém trhu příliš neangažovat.

Série výzkumů agentury Reuters ukazuje, že manažeři z kontinentální Evropy, Británie a Japonska zvýšili podíl v akciích firem z měnové unie, zatímco manažeři z USA své podíly sice nezvyšovali, ale ani je nesnižovali. Investoři z kontinentální Evropy a z Japonska rovněž zvýšili podíl v instrumentech s pevným úročením, částečně v reakci na výraznější vzestup kursu eura v posledních dnech.

V průzkumu, který Reuters provedl mezi 46 manažery fondů a hlavními analytiky, se ukazuje, že správci fondů nemají příliš v oblibě japonské akcie a přehodnocují i nedávnou oblibu amerických akciových trhů. "Předpokládáme, že růst v Evropě se bude blížit růstu v USA, protože v USA se tempo růstu v roce 2001 reálně zřejmě sníží k hranici tří procent," podotkl James Cunningham, který je šéfem správy portfolií v basilejské Bank Sarasin. "Předpokládáme, že to bude znamenat pokles zisků, který bude výraznější právě v USA než v Evropě," dodal. Propad akciových trhů je totiž patrný hlavně v posledních dnech, kdy se ještě více zvýraznily obavy z poklesu budoucích zisků i tržeb. Již tak negativní náladu v úterý dále poznamenalo varování amerického Úřadu federálních rezerv (Fed), který sice ponechal úrokové sazby beze změn, ale varoval před příliš rychlým poklesem tempa růstu americké ekonomiky.

Bojíte se "tvrdého" přistání USA? Věříte, že evropská ekonomika má lepší vyhlídky než americká? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu o 0,2 procentního bodu. Základní úrok zůstane na 0,1 %, bonusová sazba klesne z 0,6 na 0,4 %.

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 72 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.