Obchodní zástupce pod stromečkem

Obchodní zástupce pod stromečkem
Mnoho z nás řeší svou nerozhodnost nad vhodnými vánočními dárky obálkou s penězi nebo dárkovými kupóny velkých supermarketů či obchodních domů. Elegantnější možností však může být darování finančního produktu, který může navíc přinášet výnosy. Na obdarovaném pak záleží, jestli si je v očekávání budoucích zisků ponechá nebo jej okamžitě přemění na peníze.

Vánoční dárky by měly být především překvapením, většinu finančních produktů však nelze pořídit bez osoby, na jejíž jméno jsou nakupovány. Existují ale výjimky. Přítomnost obdarovávaného nepotřebujete při nákupu finančních produktů na doručitele (depozitní certifikáty, podílové listy na majitele) a některých druhů pojištění. Pokud však za nejlepší dar k vánocům považujete stavební spoření, máte smůlu. Moment překvapení byste mohli zachovat jenom v případě, že by pod vaším vánočním stromkem čekal obchodní zástupce stavební spořitelny a vše by se vyřídilo v přítomnosti obdarovávaného. Toto komplikované řešení si můžete ušetřit jedině u dětí, kde vám (pokud jste rodič) k uzavření smlouvy stačí váš občanský průkaz a rodný list dítěte.

Prodejci finančních produktů většinou přiznávají, že zájem o nákup jejich zboží pod stromeček je spíše mizivý. Radka Hošková, která působí jako finanční poradkyně v síti OVB, se domnívá, že nejvhodnějším dárkem jsou podílové listy. Kupovat svým blízkým pod stromeček životní pojistky obecně nedoporučuje, protože tento produkt by měl být ušit na míru pojištěnému.

Něco pro konzervativní

Tradičnější variantou peněžního vánočního daru mohou být depozitní certifikáty. Protože jsou ale téměř ekvivalentem obálky, neprojevíte jejich darováním moc invence. V současnosti je nabízí již jen Raiffeissenbank v nominálech deset a padesát tisíc korun. Originálnějším nápadem mohou být dluhopisy. V podobě na doručitele byly emitovány například státní povodňové dluhopisy, které jsou zajímavé i svou grafickou úpravou. Tyto cenné papíry lze koupit na RM-S, objemy obchodů (a šance na jejich nákup) jsou však v současnosti mizivé.

Fondů pod stromeček moc není

Nejvhodnějším vánočním fondem je ten, který emituje své podíly v listinné podobě. Čistě listinným fondem na našem trhu je dluhopisový Bondinvest (OFSISBON) Spořitelní investiční, jehož příjemnou vlastností je každoročně vyplácená dividenda. Další možnost získat podíly v papírové podobě nabízí smíšené fondy Kosíř (OFNTNKOS) a Praděd (OFNTNPRA) investiční společnosti Newton. Zájem o tyto vánoční dárky však není valný. Minulý týden zaznamenal Bondinvest nadprůměrný zájem svých podílníků o odkup svých podílových listů. Oproti obvyklému milionu korun čistých prodejů zaznamenal 150 tisíc v červených číslech. U fondů Newtonu nelze přesný objem listinných podílů určit, před nedávnem se však významný člen vedení společnosti nechal slyšet, že zájem o tuto podobu podílových listů zdaleka nedosahuje očekávání.

Zaknihované fondy lze obdobně jako stavební spoření nakupovat pouze za přítomnosti obdarovávaného. To lze obejít pouze u dětí obdobným způsobem jako u stavebního spoření. Pokud byste chtěli někomu ze svých blízkých přidat něco k jejich již existujícím investicím v podílovém fondu, můžete zaslat peníze přímo na účet fondu. Při použití této varianty musíte znát číslo partnerova účtu v SCP, číslo smlouvy s investiční společností a další údaje, které nemusíte mít vždy k dispozici.
Pokud obdarovanému tento dar nepřišel moc vhod, může jej okamžitě po vánocích prodat. Protože většina fondů má pouze vstupní poplatky (které jste již zaplatili vy), při zpětném prodeji tak nový majitel nic neztrácí.

Lepší než kupóny od Meinla

Životní pojištění je produktem, který můžete sjednat komukoli. Pokud byste se chtěli někomu pomstít, kupte mu pojistku na mnoho let dopředu a zaplaťte pojistné pouze na první měsíc. Chcete-li však skutečně svým milým udělat radost, bude asi lepší zvolit pojištění, u kterého je pojistné placeno jednorázovým vkladem (ten samozřejmě zaplatíte vy). Kromě "klasických" kapitálových životních pojistek je novým hitem na trhu investiční životní pojištění, kde je kapitál vložen do podílových fondů. Z jejich výnosů se platí pojistné, a kdykoli v průběhu pojištění (nebo také až na jeho konci) si můžete nechat vyplatit tržní hodnotu na tyto podíly připadající. Tento produkt nabízí například Commercial Union, Nationale-Nederlanden nebo Česká pojišťovna. Oproti běžným fondům mají investiční pojistky odkupní poplatek (v řádu do pěti procent) a někdy i lhůtu, během níž nelze tyto cenné papíry prodat.

Finanční produkty mohou být darem, který potěší. Především tehdy, když jejich hodnota v čase roste. Pokud cena klesá, nemusí to být obdarovanému až tak líto, přece jen nevložil vlastní peníze. Vzhledem k této vlastnosti některých finančních produktů byste při výběru vhodného daru měli vzít v úvahu náturu oné šťastné osoby, aby z vánoc místo radosti neměla spíše špatné spaní. Dar by také měl být v rámci vašich finančních možností, pokud si tedy nemůžete dovolit podílový list za pět tisíc, asi vám nezbude jiná možnost než dát dárkové kupóny Billy nebo Meinla. Chcete-li blízké osobě nadělit statisíce, bude asi nejlepší domluvit schůzku s finančním poradcem, který tyto peníze investuje podle jejích (či jeho) představ.

Myslíte si, že finanční produkty jsou vhodným dárkem pod stromeček? Obdarujete někoho letos fondem nebo životní pojistkou? Potěšil by vás takový dárek? Ocenila by vaše babička podílové listy derivátového fondu? Podělte se s ostatními o své názory.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 12. 2000 15:53, TGP

Ono to asi je jako vždy o lidech. Někteří zůstanou poctiví, jiní pro pár korun navíc udělají úplně vše...

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 12. 2000 17:04, PetrV

na českém dluhopisovém trhu si do malého fondu můžete vyzobat rozinky, zatímco do velkého musíte brát co je...

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.