Hledání pozitivních zpráv

Hledání pozitivních zpráv
Jen něco málo přes osmdesát miliard korun obhospodařují nyní tuzemští správci v šedesáti sedmi otevřených podílových fondech. Za listopad z fondů "utekl" majetek za 2,9 miliardy korun, za první prosincový týden pak dalších 430 milionů.

Každé pondělí již více než tři měsíce s železnou pravidelností informujeme o odlivu majetku z otevřených fondů. Tento týden tomu bohužel nebude jinak. První prosincový týden se lišil proti předchozímu jen v "maličkostech" – jedné negativní a jedné pozitivní.
V souladu s titulkem začnu tou druhou. Majetek podílníků v minulém týdnu prakticky neklesal. Negativní zhodnocení majetku vykázalo jen pět z necelé sedmdesátky fondů – u všech pěti byl navíc pokles nižší než půl procentního bodu. Zprávou špatnou jest, že trh se již nasytil podzimních novinek a čeká na nové stimuly. Odkupy byly v minulém týdnu o dvě stě milionů korun vyšší než o týden dříve.

Unie investičních společností našla ve své tiskové zprávě hodnotící měsíc listopad ještě jeden důvod k optimismu. "Jako pozitivní se jeví čistý příliv majetku, který zaznamenaly vedle fondů fondů (+156,2 milionu korun) také akciové fondy (+256,1 milionu korun), tj. fondy s nejdelším investičním horizontem.," uvádí ve zprávě mluvčí Unie Šárka Trchová a dodává: "u ostatních kategorií fondů převážily zpětné odkupy nad prodeji – obligační fondy (-267,6 milionu korun), fondy peněžního trhu (-1,36 miliardy korun) a balancované fondy (-1,7 miliardy korun)," informuje.

Fondy Globaltrend FF (OFSISFF) a Eurotrend (OFSISEUR) z dílny Spořitelní investiční, ani Fond světových indexů (profil, názory), které ještě před pár týdny obsazovaly první místa v přílivu nových investic a rozhodující měrou přispěly k optimismu UNIS ČR, již podílníky příliš nelákají. Slušným přílivem vkladů se může pochlubit jen IKS fond fondů (profil, názory). Také o něj ale zřejmě během čtrnácti dnů zájem opadne. Před vánoci se totiž přestane prodávat bez vstupního poplatku a bude tak zřejmě se zhruba měsíčním zpožděním kopírovat osud fondu světových indexů, jehož zaváděcí bezpoplatkový prodej skončil v polovině listopadu. Spokojeni jsou podle neoficiálních zpráv s novým akciovým fondem (profil, názory) v ŽB-Trustu. Žádná čísla o prodeji však společnost zatím nezveřejnila.

O českém trhu investování dává reakce podílníků jednu smutnou zprávu. Více než investiční styl, historie a potenciál fondu, tedy ukazatele, které by měly být pro dlouhodobé investory stěžejní, rozhoduje intenzita a cena krátkodobých marketingových kampaní. Lze bohužel říci, že o úspěchu fondu prodávaného na bankovních přepážkách stále více rozhoduje nulový vstupní poplatek, možná by, popustíme – li uzdu fantazii, prodeji pomohl i plyšový medvídek nebo mobilní telefon zdarma (není to nemožné, mobilní telefon se již dává k bankovním účtům). Cesta ke standardnímu investičnímu prostředí bude ještě dlouhá a pro Unii investičních společností a samotné správce i nákladná.

Vítězové a poražení

Mezi vítěze počátku prosince, měřeno přírůstkem nových vkladů za týden, se kromě tradičního Pioneer Trustu (profil, názory) (+23,3 milionu korun) zařadil i akciový fond První investiční (profil, názory) (+13,9 milionu korun). Na třetím místě se 13,7 miliony korun nových vkladů zůstal IKS fond fondů. Ostatní fondy s kladnými přírůstky zůstaly hluboko pod deseti miliony Eurotrend +5,1 milionu korun, Globaltrend FF +3,8 milionu. Překvapením je +3,4 milionu korun do fondu Akro Svět (profil, názory) a +1,8 milionu do Středoevropského fondu První investiční (profil, názory).

Největší odkupy zaznamenal již tradičně Sporoinvest (OFSISSPI) -162 milionů, Sporobond (OFSISSPB) -58 milionů a podobně zaměřené fondy dalších velkých správců IKS KB (profil, názory) a První investiční (profil, názory). Konkrétně IKS peněžní trh (profil, názory) –36 milionů, IKS Globální (profil, názory) –30,5 milionu korun, IPB dluhopisový (profil, názory) a IPB peněžní trh (profil, názory) oba shodně –21 milionů korun.

Mezi poražené lze zařadit i celou rodinu fondů OB Investu (ISOBI). Přestože investiční společnost nevybírá správcovské poplatky, případně při nákupu podílových listů přímo v sídle společnosti ani poplatky vstupní a výstupní, získal z pěti fondů rodiny nové vklady jen jediný – ČSOB smíšený (profil, názory). Investoři, spíše ale investor, do něj vložili zanedbatelných třicet tisíc korun. Zbylou čtveřici provázel nezájem, případně odkupy. Celkově fondy OB Investu ztratily za minulý týden 0,4 milionu korun. Pro údajný úspěch strategie firma nedávno rozhodla o prodloužení bezplatného období na další čtvrtletí.

Myslíte, že by investice do fondů mohly povzbudit "plyšáci", nebo investiční společnosti konečně představí zajímavé novinky? Odhodlají se správci ke společné vysvětlující a marketingové kampani? Proč jinde osvědčené nulové poplatky nefungují u OB Investu? Těšíme se na váš názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 60 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 12. 2000 23:09, urbanjan

Ano, práce finančních poradců je jistě tvrdá práce, ale asi tak tvrdá jako každá jiná, kterou si člověk dobrovolně vybere a ve které se rozhodne být profesionálem. Nechápu Vaši kritiku směrem k bankám a bankovním úředníkům. Nechci se zastávat zaměstnanců bank, jistě nejsou všichni zcela perfektní, ale Vámi uváděné "odstrašující" příklady jsou velmi laciné a médii rády používané argumenty. Pokud by byly pravdivé, nic proti nim, ale připadá mi, jako by jste byl v bance naposledy před třemi, čtyřmi lety. Pane "PJ", od té doby se v českém bankovním sektoru dost změnilo a možná se budete divit, dokonce k lepšímu. V posledních několika měsících se banky opět začali silně orientovat na retailovou klientelu a v prostředí, kde působí také dost zahraničních peněžních ústavů je dost velká konkurence na to, aby si banky nemohli dovolit pohrdnout klientem.

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 12. 2000 16:42, bbq

V souvislosti s možností splatit nákup podílových listů az do 10 dnů, by mne zajimalo za jaký kurz podílové listy prodávají. Vracim se k debatě o způsobu (okamžiku), za jakou cenu podílové listy dostanu. Pokud by to bylo za cenu známou až 10 den (kdy bych teoreticky doručil peníze) tak, podle mého názoru, je to pěkně dlohá doba na to, že se může investice prodraží, nebo lepší případ zlevnit.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (60 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.