Al Gore nebo Bush, hlavně, aby už

Al Gore nebo Bush, hlavně, aby už
V letošním roce se po několika tučných letech investoři na kapitálových trzích dočkali nemilého překvapení. Nízká výkonnost světových trhů řadu potencionálních investorů odradila, neboť si uvědomili, že dosáhnout na zisky z kapitálových trhů není jednoduchá ani automatická záležitost.

Řadový investor pravděpodobně bude nevěřícně kroutit hlavou nad názorem, že z dlouhodobého hlediska jde o běžnou korekci, která vždy následuje po prudkém předchozím růstu. Druhou příčinou jsou fundamentální ukazatele americké ekonomiky, kdy obava z vysoké inflace byla vystřídána obavou z podstatného zpomalení růstu. Další je, že obvyklá říjnová korekce byla tentokrát prohloubena nejistotou ohledně výsledků amerických voleb, která přiměla některé investory vyčkat s umístěním nových finančních prostředků na trh, čili významně byla stlačena poptávka po investicích.

Co lze očekávat do budoucna?

Podíváme - li se na historická data amerického kapitálového trhu, která jsou nejlépe dokumentována na vývoji amerického Dow Jonesova indexu, zjistíme, že všechny krize "černé pátky", či poklesy byly pouze dočasné. Zvolíme li libovolné datum od vzniku tohoto indexu (r.1896), zjistíme pro laika překvapivý fakt. Totiž, že s jedinou výjimkou, kterou je krize ve třicátých letech a následná světová válka, je vždy minimálně po sedmi letech hodnota nejdůležitějšího světového indexu vždy vyšší. Na grafu vývoje Dow Jonesova indexu, lze jednoduše dokumentovat, že investice do akcií je z dlouhodobého hlediska velmi zisková záležitost.

Vyhodnotíme - li současnou situaci, zdá se, že v tuto chvíli nastává z hlediska investora vhodná příležitost k investici, jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska. Krátkodobý růst bude podpořen především očekávaným rozhodnutím o tom, kdo bude příštím americkým prezidentem. V tuto chvíli je celkem lhostejné, bude li jím zvolen Bush, či Gore, neboť pro investory je nejhorší nejistota. Z dlouhodobého hlediska je zde zkušenost z vývoje akciových indexů z minulosti, která říká, že každá korekce je vystřídána růstem a z toho důvodu se můžeme domnívat, že investorům, kteří se neúčastnili na předchozím výnosném období dnes tento "investorský rychlík" tak trochu přicouval, aby se stihli podílet na výnosech budoucích.

Optimismus vyplývající z historie však automaticky neznamená, že když řadový investor dnes zainvestuje, může v klidu několik let čekat a těšit se na slušné zisky, počítáné v desítkách procent. Do hry vstupuje mnoho dalších faktorů, které mohou vysněný zisk změnit ve ztrátu. Dobře finančně situovaný investor se proti případným výkyvům některých titulů zabezpečí tím, že nakoupí více druhů akcií a případnou ztrátu vyrovná výnosem z ostatních akcií. Pro investory, kteří nehodlají vtrhnout na trh s vysokými finančními sumami, a chtějí přesto své riziko rozložit, je výhodnější jít cestou kolektivního investování. Nabídka fondů ryze akciových, smíšených, či fondu fondů, které se pro svoje dvojí rozložení rizik stávají čím dál populárnějšími, je více než pestrá.

Myslíte si, že současné ceny amerických akcií jsou zajímavé pro nákup? Investovali byste spíše do fondů nebo konkrétních titulů? Podělte se o své názory s ostatními.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 12. 2000 21:06

Myslím, že nejen americké, ale i některé jiné trhy jsou již na atraktivních hodnotách. Přesto by rozumný investor měl držet určitý podíl hotovostních prostředků pro případné dokoupení za případně ještě atraktivnější ceny, neboť "čert nikdy nespí" a pokud dnes někdo tvrdí, že jsme již dosáhli totální dno, tak lže - to neví totiž nikdo. K otázce fondy nebo jednotlivé tituly - pokud se rozhodujeme v řádu statisíců, tak jednoznačně kvůli dostatečné diversifikaci doporučuji fondy se kterými by jste měli eliminovat možné budoucí negativní zážitky spojené s neplněním představ investorů na úrovni jednotlivé společnosti.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 12. 2000 11:21, TGP

Myslím, že ještě výhodná doba není. Odhaduji, že přijde tak v březnu, protože pořád je ještě kam padat. Pokud bychom vzali 200-denní průměr, je tady prostor pro pád indexů od 10 do 35 procent. K tomu je potřeba připočíst klasickou nervozitu a vyprodávání pozic před koncem roku, takže do února až března půjdeme spíše dolů.

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.