Země česká, domov můj?

Země česká, domov můj?
Není to tak dávno, kdy všichni vyslovovali pesimistické prognózy o perspektivě kapitálových trhů Španělska, Portugalska nebo Řecka. I přesto tyto trhy v určitém období zaznamenaly výrazný růst cen domácích akcií. Myslím, že budoucnost českého kapitálového trhu může být podobná.

Přečetl jsem si články publikované na vaší internetové stránce ("Sporotrend získá novou tvář" a "Kam s českým trhem akcií?") a příslušné komentáře, ve kterých padlo několik velice skeptických názorů ohledně budoucnosti českého akciového trhu ("české tituly stojí momentálně za diskusi, ne za nákup", "chudák český fond a jeho manažer, v Čechách opravdu nemá cenu investovat", "dávat peníze do českých akcií je vyhazováním peněz"). Myslím, že situace a budoucnost není tak černá.

Společným impulsem pro růst kapitálových trhů jihoevropských států – Španělska, Portugalska a Řecka - bylo rozhodnutí o zapojení jejich ekonomik do evropské integrace. Celkové zhodnocení místních indexů v průběhu následujících tří let dosáhlo úrovně 400-700 procent. Přestože v dalších letech výnosy poklesly, došlo k výraznému nárůstu likvidity a počtu obchodovaných emisí a i dnes lze na těchto trzích najít zajímavé investiční příležitosti.

Pokud se nám nelíbí příklad horkého jihu, stačí se podívat na opačnou stranu Evropy, do Finska. V osmdesátých letech nijak výrazně nevynikající akciový trh, a přesto právě na něm bylo možné objevit společnost, která přinesla jedno z největších zhodnocení pro své akcionáře v devadesátých letech. Nokia navíc není jediným finským titulem, který stálo za to v posledních pěti letech vlastnit. Z dalších lze například uvést pojišťovnu Sampo Insurance Company (+700 procent za posledních pět let) a další by mohly následovat.

Také na českém kapitálovém trhu bylo možné v minulosti najít zajímavé dlouhodobé investiční příležitosti. Vzpomínáte si ještě na tu dobu, kdy akcie Českých radiokomunikací stály 100 korun (upraveno o vliv štěpení akcií 1:10) na začátku roku 1995, nebo 200 korun na začátku roku 1996, nebo případně 400 korun na začátku roku 1998? Dnes lze ty samé akcie prodat za přibližně 1600 korun. To nebyla špatná dlouhodobá investice. Nebo akcie Tabáku, které bylo na začátku roku 1995 možno koupit za přibližně 3000 korun. Dnes stojí 5700 korun a navíc po dobu držení akcionář zinkasoval 2800 korun čistých dividend. Za šest let investice byl průměrný roční výnos 19 procent, a to neberu v úvahu reinvestici dividend). Myslím, že to je slušné zhodnocení.

Lze namítnout, že po bitvě je každý generálem. Proto nabízím následující úvahu: předpokládejme, že tržby Komerční banky zůstanou na stejné úrovni jako letos (jeden z nejhorších roků v hospodaření banky) a nový management bude schopen realizovat úspory nákladů tak, jak předpokládá. Komerční banka tím pádem dosáhne provozního zisku ve výši 10 miliard korun. Dále předpokládejme, že po nějakém čase dojde k postupnému vyčištění úvěrového portfolia a banka místo 9 miliard opravných položek bude vytvářet pouze 2 miliardy (což představuje asi 1 procento z objemu poskytnutých klientských úvěrů - úroveň běžnou u zdravě fungujících bank). Zbývá odečíst daň ve výši 31 procent a dostaneme čistý zisk 5,5 miliardy korun, což představuje 290 korun na jednu akcii. Při použití konzervativního PE=6 (tedy že cena akcie se rovná šestinásobku zisku) pro odhad možné ceny akcií na burze dospějeme k hodnotě 1740 korun. Současná cena akcií je 880 korun (ACMAPA). Lze namítnout, že se jedná o pouhou spekulaci (avšak co jiného je investice do akcií), ale co když se tato úvaha stane za tři roky skutečností? V tom případě odvážný investor zrealizuje průměrný roční výnos přibližně 25 procent.

Samozřejmě nikde není zaručeno, že tento scénář nastane (skutečnost může vypadat hůře i lépe), přesto se ale domnívám, že je rozumnější zabývat se analýzou některých společností obchodovaných na pražské burze a zvažováním možných variant jejich budoucího vývoje, než kategoricky zavrhovat jakékoliv investice jen proto, že český akciový trh v současnosti není "in". Poté, co se situace změní, bude už pozdě. Lze se tím minimálně vyvarovat budoucímu zklamání z nevyužité investiční příležitosti.

Ján Hájek
investiční manažer ING Investment Management



Má český trh šanci růst podobným tempem jako v minulosti trhy Španělska, Portugalska a Řecka? Jakou část portfolia doporučujete dát do českých akcií? Na které akcie byste si vsadili? Napište svůj názor.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 11. 2000 10:54

Celkem jsou možné obě varianty. Nic není ani černé, ani bílé. Fondy ING v CZK dokázaly zhodnotit majetek ve středně dobém horizontu na malém českém dvorečku více, než PX 50. To jim slouží ke cti. Je třeba mít ale na paměti, že když se trhy v USA a Evropě nachladí, ČR z toho bude mít pořádnou chřipku. Není to nic víc ani míň, než že za vyšší riziko, potenciální vyšší výnos.

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 11. 2000 16:01, whatever

On ten vztah trpelivosti a dani ceskym spolecnostem sanci muze nabyvat vice vyznamu. Jiste, trpelivost je jednim z nepostradatelnych kamaradu dlouhodobeho investora. Ovsem predstavte si, ze sedite doma u televize a najednou k Vam vtrhnou cizi lide a odnaseji vsechen Vas majetek do nakladaku ven. Muzete byt sice trpelivy a dal sledovat Novoty, ale po skonceni programu Vam zbude treba jenom ta televize. Trpelivost musi byt postavena na urcitem zakladu. Tim muze byt napr. analyza pred investovanim, znalost neverejnych informaci nebo historicke zkusenosti. Trpelivost neni cekani na nahodu (ono to treba vyjde, dejme jim sanci...).

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services