Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jsme konečně na dně?

Jsme konečně na dně?
Pokles objemu majetku ve správě podílových fondů i kursu řady z nich pokračoval i minulý týden. Při pohledu na pády některých fondů se může zdát, že je vhodný čas pro novou investici.

České, evropské i americké akcie se za posledních šest měsíců propadly hlouběji, než většina odborníků očekávala - a než byli někteří investoři ochotni snést. Nervózních investorů, kteří v době pádu prodávali akciové a smíšené fondy ale bylo méně, než se očekávalo. Například Sporotrend (OFSISSPT), investující primárně do českých akcií, si již od března (kdy se jeho kurs na pár týdnů podíval nad nominální 1 korunu) udržuje majetek ve výši . Také podílníci třetího největšího fondu v ČR, Pioneer Trustu (profil, názory), pokles kursu zvládají dobře. I když Obecně řečeno, minulý týden nebyl ani černý ani bílý. Polovina fondů dokázala vykázat růst kursu (o týden dříve to byla jenom jedna třetina) a pouze u poloviny fondů si investoři vybrali více peněz než do nich bylo investováno. Celkový součet přílivu a odlivu peněz (bez fondů společnosti investAGe, která nedodala výsledky) činil mínus 90 milionů korun, tedy výrazně méně než mínus 275 milionů korun o týden dříve.

Nejvyšší čisté prodeje (rozdíl mezi nově investovanými a vybranými penězi) minulý týden dosáhl Sporotrend (plus 32 milionů korun), následovaný Pioneer Trustem (22 milionů korun), fondem světových indexů IKS (profil, názory) se 16 miliony korun, fondem Patria evropský akciový (OFPATEA) s 12 miliony korun a SIS Globaltrendem (OFSISFF) s necelými 8 miliony korun. Ve všech případech jde o fondy akciové, případně o fondy s velkým podílem akcií v portfoliu a tak se zdá, že nízké ceny jsou už i v České republice signálem k nákupu spíše než k prodeji.

Tabulku fondů s nejnižšími čistými prodeji vede Sporoinvest (OFSISSPI) s mínus 84 miliony korun, následovaný IKS Plus Balancovaný (profil, názory) s mínus 45 miliony korun. Třetí místo obsadil Sporobond s mínus 15,5 milionu korun, čtvrté IKS Peněžní trh (profil, názory) s mínus 8 miliony korun. Na pátém místě se objevil fond, který se zatím v těchto týdenních přehledech nevyskytl - Newton Kosíř (OFNTNKOS), jehož čisté prodeje minulý týden dosáhly mínus 5,6 milionu korun.

Podíváme-li se na přehled fondů, do kterých investoři minulý týden vložili nejvíce, uvidíme již tradiční obrázek. Na prvním místě Sporoinvest se 120 miliony korun, následovaný Sporotrendem se 37 miliony korun. Na třetím místě je další fond SIS (ISSIS), Výnosový (OFSISVYN) s 36 miliony korun, na čtvrtém Pioneer Trust s 26 miliony korun a na pátém IKS Peněžní trh s 18 miliony korun.

Podobně vypadá i tabulka fondů s největšími odkupy. Nejvíce si investoři vybrali ze Sporoinvestu (mínus 204 milionů korun). Druhý je IKS Plus Balancovaný s mínus 47 miliony korun, třetí SIS Výnosový s mínus 37 miliony korun. Na čtvrtém místě je IKS Peněžní trh s mínus 26 miliony korun a na pátém dluhopisový Sporobond s mínus 22 miliony korun.

Nulové pohyby minulý týden zaznamenalo osm fondů. Vedle tří bývalých CS fondů (nyní ve správě společnosti Akro) to byly Balancovaný fond nadací ŽB-Trustu (profil, názory), ČSOB český akciový (OFOBICAK), ČSOB český peněžní trh (profil, názory), Finnex Růstový (profil, názory) a PPF smíšený (OFPPFSMI).

Jak ovlivnil pád kursů smíšených a akciových fondů váš názor na podílové fondy? Myslíte si, že už nastal pravý čas do těchto fondů investovat nebo byste ještě počkali? !

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 10. 2000 16:27

Z českých fondů používám akorát fondy peněžního trhu pro držbu pohotovostních rezerv. Dlouhodobé investice směřuji do zahraničních akciových fondů. Honza

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomas_Prouza 09. 10. 2000 13:47)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2000 22:11, Tomas_Prouza

Myslím si, že investiční společnosti, které jsou členy Unie se snaží být co nejvíce otevření v návaznosti na jejich Závazné pokyny. Tudíž kromě zákonné informační povinnosti informují o denních kurzech - od nového roku budou muset všichni členové UNIS ČR oceňovat denně, dále procentuální složení portfolia uvádí podrobněji něž vyžaduje zákon, konkrétní složení portfolia, poplatky, duraci,.... Ale u uveřejňování portfolia - konkrétní tituly je pravdou, že čtvrletní vykazování a to ještě měsíc po uplynutí daného čtvrletí není to pravé.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Maxim 09. 10. 2000 20:26)

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

15. 10. 2000 | 16:27

Z českých fondů používám akorát fondy peněžního trhu pro držbu pohotovostních rezerv. Dlouhodobé investice směřuji do zahraničních akciových fondů. Honza více

15. 10. 2000 | 16:24

To sice jo, ale najdu tam všechny potřebné investive. Některé investiční společnosti (Fleming)jsouschopny denně posílat informace o cenách a měsíčně na vyžádání pak jejich měsíční reporty. E-mailová komunikace opravdu není...více

12. 10. 2000 | 17:12 | Tomas_Prouza

Máte pravdu, jenom by ale neškodilo nějaké zpřehlednění pro laické investory - koláčový graf, možná srovnání s nějakým indexem, aby si to uměli lépe představit. Jinak díky ŽB-Trustu za to. více

12. 10. 2000 | 9:23

Pokud vím, ŽB-Trust to dělá nebo dělal, a to kompletní portfolia na měsíční bázi. více

11. 10. 2000 | 12:35 | Tomas_Prouza

Kotrmelce občas dělá - nebo může dělat každý. Podívejte se na portfolio Pioneeru před dvěma lety a dnes. Jsou to dva úplně jiné fondy. Jak si může být podílník jist, že dnes kupuje technologický akciový fond na pět až šest...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK