Vody na mlýn je stále méně

| 5. 9. 2000
Vody na mlýn je stále méně
Zatímco do začátku léta mohly české podílové fondy neustále hlásit nárůsty majetku pod správou, od července se řada z nich vydala opačným směrem. Jak tedy vypadal uplynulý týden a které investiční společnosti se radují?

Sečteno a podtrženo, po minulém týdnu jsou otevřené podílové fondy spravované členy Unie investičních společností chudší o 79 638 607 korun. Investoři do fondů uložili nových 273,5 mil. korun, ale vybrali si z nich mírně přes 353 mil. korun. Podle některých jde o přirozený úbytek daný tím, že si lidé přes léto vybírají peníze na útratu a spořit začnou opět v září. Uvidíme.

Tabulku čistých prodejů (tedy rozdíl prodejů a odkupů) vede akciový Sporotrend (OFSISSPT) s čistým prodejem mírně nad 31 mil. korun. Na druhém místě je Pioneer Trust (profil, názory) (+14,7 mil. korun), následován IPB Výnosovým (profil, názory) s necelými 7 mil. korun. Na čtvrtém místě s čistým prodejem téměř 6 mil. korun je fond Merkur (OFSISMER), který Spořitelní investiční společnost zřídila především pro podnikatele jako nástroj řízení hotovosti. Na pátém místě je fond IKS Peněžního trhu (profil, názory) s čistým prodejem přes 4 mil. korun.

Druhý konec tabulky - tedy na fondy, jejichž čisté prodeje byly nejnižší - si pro sebe uzurpovala Spořitelní investiční společnost. Nejnižší čisté prodeje (-62 mil. korun) vykázal Sporoinvest; na druhém místě skončil SIS Výnosový (-23 mil. korun), následovaný SIS 2. OPF (OFSIS2). Čtvrtý byl CSAM dynamický (profil, názory), který byl 1. září začleněn do Pioneer Trustu, pátou příčku obsadil Sporobond.

Fondem, do kterého minulý týden investoři přinesli nejvíce nových peněz, byl s téměř 132 mil. korun jako obvykle Sporoinvest (OFSISSPI), vlajková loď Spořitelní investiční společnosti (ISSIS). Vzhledem k nepříliš pozitivní situaci českého akciového trhu je překvapením, že druhým fondem s největším objemem prodejů je Sporotrend, akciový fond zaměřený především na Českou republiku, do kterého investoři vložili 46 mil. korun. Na třetím místě se umístil fond IKS Peněžní trh (27 mil. korun), na čtvrtém Pioneer Trust (necelých 20 mil. korun) a na pátém IPB výnosový (9,6 mil. korun) První investiční společnosti.

Sporoinvest je také fondem, ze kterého si investoři minulý týden vybrali nejvíce peněz, a to 194 mil. korun. Následoval SIS Výnosový (OFSISVYN) s odlivem 23 mil. korun, na třetím místě zůstal IKS Peněžního trhu (-23 mil. korun). Čtvrté a páté místo obsadily další dva fondy Spořitelní investiční společnosti, Sporotrend (-15 mil. korun) a Sporobond (OFSISSPB) (-14,6 mil. korun).


Jak vnímáte jednotlivé fondy vy? Po kliknutí na symbol fondu v závorkách se dostanete na jeho profil , kde můžete hlasovat o vaší spokojenosti, případně přidat vlastní komentář k fondu či investiční společnosti.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.