Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Víte, kam jdete?

Víte, kam jdete?
Tak, jako se nikdo nevydá na cestu neznámou krajinou bez kvalitní mapy, tak by se neměl vydávat do světa financí bez map, které každý den vydávají Peníze.CZ.

Staré klišé praví, že jeden obraz je silnější než tisíc slov, a mapy podílových fondů, kurzů měn i akcií to jen potvrzují. Na první pohled vidíte, který sektor, cenný papír či měna příjemně stoupají a kterých jste se již dávno měli zbavit.

Jak mapy fungují?

Ať už si otevřete kteroukoliv z dostupných map (podílových fondů, českých akcií, indexů nebo měn), uvidíte zelené a červené obdélníky, někdy jasnějších a někdy tlumenějších odstínů. A právě barvy a jejich odstíny jsou klíčem k mapě. Akcie, podílové fondy a měny, jejichž kurz rostl, jsou zobrazeny zeleně (čím vyšší růst, tím jasnější odstín), ty, které ztrácely, jsou vyobrazeny červeně. Maximální nárůsty a poklesy ukazuje legenda v pravém dolním rohu mapy.

Změny kurzů lze sledovat za různá období a mapa se tak stává ideálním nástrojem pro odlišení krátkodobých výkyvů od dlouhodobých trendů. Stejně tak ji lze velmi dobře použít pro porovnání pohybů kurzů u podobných podílových fondů či akcií z jednoho sektoru.

Přejedete-li po mapě kurzorem, dozvíte se více o každé akcii, měně nebo podílovém fondu. Každá z map je navíc dělena na několik sektorů. Chcete-li vidět jejich rozdělení, klikněte na bílou šipku se žlutým rámečkem v pravém horním rohu mapy.

TIP: napíšete-li do okna pro vyhledávání v pravém horním rohu OFMAPA, otevře se vám stránka s mapou podílových fondů.

Mapa podílových fondů (OFMAPA)
České podílové fondy jsou na mapě rozděleny podle své kategorie na akciové, dluhopisové, peněžního trhu, smíšené a fondy fondů, v rámci jednotlivých kategorií jsou pak seřazeny zleva podle velikosti vlastního jmění. Najedete-li kurzorem na obdélník daného fondu, uvidíte jeho název a symbol fondu, aktuální kurz, zhodnocení za zvolené období a vlastní jmění fondu. Zmáčknete-li pravé tlačítko, můžete přejít na profil fondu, do sekce věnované podílovým fondům, na formulář pro výběr nejvhodnějších fondů nebo se podívat na přehled článků, které jsou o podílových fondech na Penězích k dispozici.

Volbou na dolním okraji mapy určíte, za jaké období (týden, měsíc či rok) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií fondů nebo přímo jednotlivé fondy (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě zobrazovat symboly fondů (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní fond, zadejte jeho symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy.

Akciová mapa (ACMAPA)
Mapa českých akcií je rozdělena do jednotlivých sektorů podle metodiky pražské burzy s tím, že v horní části jsou vyzdviženy akcie obchodované v systému SPAD. Jednotlivé emise jsou řazeny zleva podle tržní kapitalizace, jejíž výši odpovídá také výška jednotlivých kategorií (s výjimkou kategorie SPAD). U jednotlivých akcií jsou vedle jména, symbolu, aktuálního kurzu a zhodnocení uvedeny také nominální hodnota a objem emise.

Volbou na dolním okraji mapy českých akcií určíte, za jaké období (den, týden či měsíc) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií nebo přímo jednotlivé akcie (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě mají být zobrazeny symboly fondů (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní fond, zadejte jeho symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy. Novinkou akciové mapy je volba Absolutní šířka. Zaškrtnete-li ji, bude šířka řádků a jednotlivých akcií odpovídat absolutní hodnotě jejich tržní kapitalizace. Na první pohled tak například zjistíte, je-li větší tržní kapitalizace Komerční banky nebo ČEZu.

Měnová mapa (MEMAPA)
Na měnové mapě jsou k dispozici kurzy měn, rozdělené do čtyř sekcí: základní měny (euro, dolar a jen), měny Evropské měnové unie, měny ostatních evropských zemí a konečně některé mimoevropské měny. Najedete-li na obdélník měny, uvidíte název měny a její symbol, aktuální kurz podle kurzovního lístku České národní banky a změnu oproti předchozímu dni. Zmáčknete-li pravé tlačítko myši, můžete přejít na profil měny (včetně grafu a výpisu z kurzovních lístků jednotlivých českých bank) nebo na část serveru věnovanou měnám a kurzovním lístkům.

Volbou na dolním okraji měnové mapy určíte, za jaké období (den, týden či měsíc) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií nebo přímo jednotlivé měny (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě zobrazovat symboly měn (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní měnu, zadejte její symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

13. 1. 2002 | 18:12 | Marek10

Vašew stránky jsou pro mne zajímavé,musím se sními do detailu seznámit. více

16. 1. 2001 | 22:06

Díky Lidovkám jsem se dostal až k penězům. Nelituji.Velmi se mi vaše stránky líbí. Přehledné,kreativní a věřím, že i po stránce odborné (které moc nerozumím)jsou na vysoké úrovni. Dám vědět co nejvíce známým. Díky více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK