Víte, kam jdete?

Víte, kam jdete?
Tak, jako se nikdo nevydá na cestu neznámou krajinou bez kvalitní mapy, tak by se neměl vydávat do světa financí bez map, které každý den vydávají Peníze.CZ.

Staré klišé praví, že jeden obraz je silnější než tisíc slov, a mapy podílových fondů, kurzů měn i akcií to jen potvrzují. Na první pohled vidíte, který sektor, cenný papír či měna příjemně stoupají a kterých jste se již dávno měli zbavit.

Jak mapy fungují?

Ať už si otevřete kteroukoliv z dostupných map (podílových fondů, českých akcií, indexů nebo měn), uvidíte zelené a červené obdélníky, někdy jasnějších a někdy tlumenějších odstínů. A právě barvy a jejich odstíny jsou klíčem k mapě. Akcie, podílové fondy a měny, jejichž kurz rostl, jsou zobrazeny zeleně (čím vyšší růst, tím jasnější odstín), ty, které ztrácely, jsou vyobrazeny červeně. Maximální nárůsty a poklesy ukazuje legenda v pravém dolním rohu mapy.

Změny kurzů lze sledovat za různá období a mapa se tak stává ideálním nástrojem pro odlišení krátkodobých výkyvů od dlouhodobých trendů. Stejně tak ji lze velmi dobře použít pro porovnání pohybů kurzů u podobných podílových fondů či akcií z jednoho sektoru.

Přejedete-li po mapě kurzorem, dozvíte se více o každé akcii, měně nebo podílovém fondu. Každá z map je navíc dělena na několik sektorů. Chcete-li vidět jejich rozdělení, klikněte na bílou šipku se žlutým rámečkem v pravém horním rohu mapy.

TIP: napíšete-li do okna pro vyhledávání v pravém horním rohu OFMAPA, otevře se vám stránka s mapou podílových fondů.

Mapa podílových fondů (OFMAPA)
České podílové fondy jsou na mapě rozděleny podle své kategorie na akciové, dluhopisové, peněžního trhu, smíšené a fondy fondů, v rámci jednotlivých kategorií jsou pak seřazeny zleva podle velikosti vlastního jmění. Najedete-li kurzorem na obdélník daného fondu, uvidíte jeho název a symbol fondu, aktuální kurz, zhodnocení za zvolené období a vlastní jmění fondu. Zmáčknete-li pravé tlačítko, můžete přejít na profil fondu, do sekce věnované podílovým fondům, na formulář pro výběr nejvhodnějších fondů nebo se podívat na přehled článků, které jsou o podílových fondech na Penězích k dispozici.

Volbou na dolním okraji mapy určíte, za jaké období (týden, měsíc či rok) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií fondů nebo přímo jednotlivé fondy (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě zobrazovat symboly fondů (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní fond, zadejte jeho symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy.

Akciová mapa (ACMAPA)
Mapa českých akcií je rozdělena do jednotlivých sektorů podle metodiky pražské burzy s tím, že v horní části jsou vyzdviženy akcie obchodované v systému SPAD. Jednotlivé emise jsou řazeny zleva podle tržní kapitalizace, jejíž výši odpovídá také výška jednotlivých kategorií (s výjimkou kategorie SPAD). U jednotlivých akcií jsou vedle jména, symbolu, aktuálního kurzu a zhodnocení uvedeny také nominální hodnota a objem emise.

Volbou na dolním okraji mapy českých akcií určíte, za jaké období (den, týden či měsíc) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií nebo přímo jednotlivé akcie (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě mají být zobrazeny symboly fondů (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní fond, zadejte jeho symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy. Novinkou akciové mapy je volba Absolutní šířka. Zaškrtnete-li ji, bude šířka řádků a jednotlivých akcií odpovídat absolutní hodnotě jejich tržní kapitalizace. Na první pohled tak například zjistíte, je-li větší tržní kapitalizace Komerční banky nebo ČEZu.

Měnová mapa (MEMAPA)
Na měnové mapě jsou k dispozici kurzy měn, rozdělené do čtyř sekcí: základní měny (euro, dolar a jen), měny Evropské měnové unie, měny ostatních evropských zemí a konečně některé mimoevropské měny. Najedete-li na obdélník měny, uvidíte název měny a její symbol, aktuální kurz podle kurzovního lístku České národní banky a změnu oproti předchozímu dni. Zmáčknete-li pravé tlačítko myši, můžete přejít na profil měny (včetně grafu a výpisu z kurzovních lístků jednotlivých českých bank) nebo na část serveru věnovanou měnám a kurzovním lístkům.

Volbou na dolním okraji měnové mapy určíte, za jaké období (den, týden či měsíc) chcete změnu vidět, zda chcete sledovat pouze průměrnou změnu jednotlivých kategorií nebo přímo jednotlivé měny (zaškrtněte volbu Dvě úrovně) a zdali na mapě zobrazovat symboly měn (volba Popisky). Chcete-li najít konkrétní měnu, zadejte její symbol do okna uprostřed spodního okraje mapy.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.