Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Úrazová renta: dorovná propad výdělku, navýší invalidní důchod

Když kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání nemůžete pracovat jako dřív (a jako dřív vydělávat), snížení příjmů vyrovná úrazová renta vyplácená zaměstnavatelem.

Zaměstnavatel musí zaměstnance odškodnit za újmu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Je ostatně pro tyto případy také povinně pojištěn. Jedním z nároků zaměstnance je náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti.

Ta se vyplácí, když zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání musel změnit zaměstnání nebo není schopný pracovat v takovém rozsahu jako dřív, třeba si musel dohodnout zkrácení pracovního úvazku, protože nevydrží plnou pracovní zátěž, a v důsledku toho poklesl jeho příjem. Renta se sice jmenuje náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, pracovní neschopnost jí ale nemusí nutně ve všech případech předcházet, ne vždy ji zdravotní stav poškozeného vyžaduje. Slova po skončení pracovní neschopnosti odlišují tuto peněžitou náhradu od jiného nároku zaměstnance, od náhrady na ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, která zaměstnanci dorovnává rozdíl mezi jeho průměrným výdělkem a náhradou mzdy za dobu dočasné pracovní neschopnosti nebo mezi průměrným výdělkem a nemocenskou. První náhrada je tedy dlouhodobá, druhá jen dočasná.

Invalidní důchod 2018

Invalidní důchod slouží jako pojistka pro lidi, kteří kvůli špatnému zdraví nemůžou pracovat jako dřív. Kolik byste mohli jako invalidní důchodci brát, propočte kalkulačka invalidního důchodu aktualizovaná pro rok 2018.

Invalidní důchod. Kolik dělá a kdo má nárok?

 

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti se vyplácí ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem, kterého poškozený dosahoval před pracovním úrazem či nemocí z povolání v původním zaměstnání, a výdělkem v současném povolání, dosahovaným po pracovním úrazu nebo zjištění nemoci z povolání. K současnému výdělku se připočítává i případný invalidní důchod pobíraný ze stejného důvodu. Pro přehlednost tedy: náhrada = původní příjem - (aktuální příjem + invalidní důchod).

Co si vyděláte navíc, máte navíc…

Pokud se invalidní důchod zaměstnanci snižuje proto, že už pobírá důchod jiný, k tomuto snížení se nepřihlíží. Nepřihlíží se ani k výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím. Pracovní nasazení, které vykazuje i přes zdravotní postižení, mu nesmí být na škodu, takže se renta nesnižuje například o příplatky za přesčasovou práci, ty se do aktuálního výdělku, který renta dorovnává na původní výši, nepočítají.

… a co si vlastní vinou nevyděláte, to vám nedorovnají

Jestliže naopak zaměstnanec ze své viny dosáhne nižšího výdělku než jeho spoluzaměstnanci, kteří dělají stejnou práci nebo práci téhož druhu, považuje se za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání průměrný výdělek, kterého dosahují tito ostatní zaměstnanci. Ještě přísněji se postupuje vůči poškozeným, kteří odmítnou nabídnutou práci. Zaměstnanci, který bez vážných důvodů odmítne nastoupit práci, která mu byla zajištěna zaměstnavatelem, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku pouze ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a průměrným výdělkem, kterého mohl dosáhnout při práci, kterou mu zaměstnavatel zajistil. Zaměstnavatel, respektive zaměstnavatelova pojišťovna, zaměstnanci také neuhradí škodu do výše částky, kterou si zaměstnanec bez vážných důvodů opomenul vydělat.

Hrajte na jistotu

Valorizace nevalorizace

Rentu může poškozený pobírat i mnoho let. Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti přísluší bývalému zaměstnanci až do konce kalendářního měsíce, ve kterém dovrší 65 let věku. Výdělky na straně jedné a životní náklady na straně druhé ale neustále rostou, proto se renty pravidelně valorizují, dělá se to vždycky na začátku kalendářního roku.

Při výpočtu renty se vychází z původního výdělku před vznikem škody a výše mzdy z doby před desíti nebo dvacíti lety by dnes byla jen almužnou. Původní výdělek se tedy se v závislosti na vývoji mezd životních nákladů přepočítává. Má to ale háček – ne všem. Někteří poškození novou práci neseženou a skončí na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání.

Nespravedlnost vůči nezaměstnaným poškozeným má odstranit nový zákon

Pobíral-li člověk náhradu před tím, než se registroval jako uchazeč o zaměstnání, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru, případně jiného pracovněprávního vztahu. Bez ohledu na to, že teď je nezaměstnaný. Problém nastává v případě, že poškozenému zaměstnanci, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhrada poskytována nebyla. V případě, že se poškozený stane uchazečem o zaměstnání, chybí tu „poúrazový výdělek“, který by se pro účely stanovení renty porovnával s původním výdělkem. Proto zákon předepisuje počítat jako aktuální výdělek minimální mzdu.

Existují ale dva rozdílné výklady zákona a z nich vyplývají i rozdílné výpočty. Pokud se vychází z výše minimální mzdy v den, kdy se člověk nechal zapsat do evidence uchazečů o zaměstnání, pak se mu počítá jako příjem stále stejná částka. Proto při každé valorizaci vzroste i poskytovaná náhrada. Pokud se ale vychází vždy z aktuální minimální mzdy, tak se při každém jejím zvýšení odečte od původních příjmů jako aktuální výdělek vyšší částka, ačkoliv si poškozený nijak příjmově nepolepšil. Tím se sníží rozdíl, který má renta dorovnávat, takže místo toho, aby valorizace renty přinesla poškozenému víc peněz, paradoxně způsobuje opak – pokles renty.

Problémem se právě teď zabývá Poslanecká sněmovna, novela zákoníku práce by měla nespravedlnost odstranit. Situaci sledujeme a včas budeme informovat, zda a jak se výpočet valorizované renty bude měnit.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 4. 2018 9:43, Lukáš

Ano, slova
"Existují ale dva rozdílné výklady zákona a z nich vyplývají i rozdílné výpočty..."
jsou pravdivá a svědčí o tom, že ČP umí krásně vydělávat na postižených, nech ona je tou, kdo toto využívá. Ještě by tudíž měli zákonodárci pojišťovnu donutit "ukradené" peníze lidem vrátit!

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 4. 2018 23:58, Karel Gluž

Dobrý den p.Terezie Nývltová Vojačková
Chtěl by Vás v odst.Valorizace nevalorizace poopravit:náhrada za ztratu na vydělku po skončeni pracovní neschopnosti paragraf271b odst.6 jen doplněni jenž Vám tam chybi: nebo do data přiznani starobniho důchodu z důchodoveho pojištěni.A rád by vědel co když ten rentier mu z důchodoveho např. vychazi odchod v 64 letech a do toho důchodu neodejde a bude chtit tu rentu vyplacet do těch 65 let podstatne je že o duchod se žáda ten neni automaticky přidělen.Pro někoho může býti finančně vyhodnějši pobirat onu nahradu na ztrátě na výdělku co nejdele (finančni rozdil duchod či renta + vracenka z finanč.úřadu ze zalohove dani z přijmu).Rád by chtěl vidět jak se by tvařila pojišt.že si to někdo chce protahnout.Možna by byl i soud a pak kdo by byl vítěz ?

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

13. 3. 2019 | 15:31 | Štefec Petr

Dobrý den. Mám takový dotaz ohledně vyplácení renty. Pobírám jen částečný důchod 1. Byl jsem evidován na úřadu práce který mi byl nedopatřením odebrán.Nemužu teď dokládat pojištovně žádné doklady o evidenci uchazečů ...více

13. 3. 2019 | 15:31 | Štefec Petr

Dobrý den. Mám takový dotaz ohledně vyplácení renty. Pobírám jen částečný důchod 1. Byl jsem evidován na úřadu práce který mi byl nedopatřením odebrán.Nemužu teď dokládat pojištovně žádné doklady o evidenci uchazečů ...více

1. 1. 2019 | 20:28 | Jozef

Dobrý den.Zůstane mi vyplácení renty když mi zvýšily důchod z 1 stupně na 2 stupeň když se zhoršil zdravotní stav více

1. 11. 2018 | 7:43 | Kadičová

Dobrý den,chtěla jsem se prosím zeptat .. Po amputaci ruky,kterou mi přišili,jsem skončila na ÚP a měla mi být vyplácena renta. Dostala jsem 1.stupeň invalidity . Před úrazem jsem pobírala výši mzdy 21.000 kč. Teď dostávám...více

27. 8. 2018 | 13:08 | čučka

Dobrý den, bude se mi krátit renta když odejdu ze zaměstnání na Úřad práce? děkuji více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK