Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jaké platební karty si vzít s sebou na dovolenou

| rubrika: Jak na to | 2. 6. 2009 | 3 komentáře
Jaké platební karty si vzít s sebou na dovolenou
Před odjezdem na dovolenou se vyplatí dobře rozmyslet, které platební karty nechat doma a které si vzít s sebou. Může to jejich držitelům usnadnit nejen placení a čerpání některých výhod, ale i zabránit rozčarování, že některé karty obchodník k platbě nepřijme.

I když máte více platebních či kreditních karet, na dovolenou si je všechny neberte, doporučují oslovení zástupci tuzemských bank. Při rozhodování, kterou kartu určitě vzít či kterou naopak ne, může například pomoci přehled poplatků, za výběr z bankomatu v zahraničí i výhodnější cestovní pojistka či pojištění proti zneužití.

Desatero bezpečného používání platební karty v ČR i zahraničí

 1. Chránit se začínáte již při převzetí karty -Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.
 2. Karta je pouze vaše - Kartu nikomu nepůjčujte - držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.
 3. Chraňte PIN - PIN nikomu nesdělujte a v žádném případě si PIN nepište na kartu.
 4. Při použití bankomatu buďte opatrní - Při zadávání PIN při výběru z bankomatu dbejte na to, aby nikdo za vašimi zády nemohl PIN odpozorovat.
 5. Poškozená karta přestává sloužit - Chraňte magnetický proužek karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním (mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem aj.).
 6. Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve - Kartu noste odděleně od osobních dokladů a pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě. Ke kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům.
 7. Při placení kartou buďte pozorní - Při placení kartou sledujte personál obchodu. Dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad, personál prodejny či restaurace by neměl s kartou odcházet a také zkontrolujte, zda vám personál vrátil skutečně vaši kartu.
 8. Nákupy bez návštěvy obchodu šetří čas, ale zvyšují riziko - Pokud máte při platbě kartou přes internet nebo telefon jakékoli pochybnosti o obchodníkovi, raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou.
 9. Sledujte výpisy z účtu - Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku.
 10. Pokud kartu ztratíte, jednejte co nejrychleji - Při ztrátě nebo odcizení kartu ihned zablokujte.

Zdroj: Česká spořitelna

Do vzdálenějších destinací mimo Evropskou unii je rozhodně dobré mít s sebou alespoň jednu embosovanou kartu (kartu s reliéfním písmem), shoduje se mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková a Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. „V méně rozvinutých zemích je placení kartou často omezeno pouze na turistické destinace a služby pro turisty (hotely, půjčovny aut apod.). V těchto místech jsou navíc často k dispozici jen takzvané imprintery (žehličky),“ vysvětluje Kofroň důvody, proč doma nezapomenout embosovanou kartu. Podle něj u těchto karet také častěji bývá i pojištění proti ztrátě (Raiffeisenbank jej dává k těmto kartám zdarma) či zajímavější cestovní pojištění, někdy i pro celou rodinu.

„Při cestování v rámci Evropy by ale neměl být problém ani s použitím karet elektronických,“ domnívá se Denisa Salátková díky velkému počtu obchodních míst, která tyto karty přijímají. Nejvýhodnější je podle ní platit za zboží a služby platební kartou, protože je tato transakce pro klienta zdarma na rozdíl od většiny výběrů z bankomatu. Klient tedy neplatí žádné poplatky a nemusí s sebou nosit velký objem v hotovosti, což snižuje riziko, že o všechny peníze přijde třeba při krádeži. „U výběru z bankomatů, nesmí klient zapomenout, že pokud vybírá z bankomatu v zahraničíkreditní kartou, poplatky jsou vyšší než u debetních karet,“ připomíná Salátková.

Pokud má klient možnost, je vhodné vzít si na dovolenou karty od obou asociací(tedy Mastercard a VISA), které přijímají obchodníci i bankomaty na celém světě. Může se totiž stát, že obchodník bude brát jen karty jednoho vydavatele.

Dobré cestovní pojistky, které jsou součástí některých kreditních karetči balíčků k osobním či business účtům a jejich debetním kartám, mohou být dalším rozhodujícím faktorem pro volbu vhodné karty na dovolenou. Některé kryjí pojištěním všechny členy rodiny. Rozhodně je ovšem potřeba důkladně si prostudovat pojistné podmínky a výluky k těmto pojistkám, aby bylo jasné, že pojistky se vztahují opravdu na celou rodinu včetně jejích sportovních aktivit. Na dovolenou se určitě také vyplatí vzít karty se speciálními benefityjako například možností přednostního odbavení na letišti, návštěvy letištních VIP salónků, slevy na půjčení aut, ubytování ve vybraných hotelových sítích či resortech nebo na golfová hřiště.

Anketa

Které platební karty si zpravidla berete na cestu do ciziny?

Před odjezdem je dobré udělat fotokopii obou stran všech karet, které si bere dotyčný s sebou na cesty. Tyto kopie, spolu s kopiemi cestovních dokladů a kontakty na asistenční linky pojišťoven a karetních asociací, je pak praktické uložit do jiného zavazadla, než jsou originály. Je rovněž vhodné, pokud si může majitel karet kopie naskenovat a uložit na přenosné médium či u dobrých známých, kteří mu je mohou na telefonickou žádost poslat třeba elektronickou poštou či faxem. Díky těmto opatřením je pak možné se v případě ztráty snadněji prokázat úřadům i bance, když bude nutné zablokovat ztracené či odcizení karty proti zneužití.

Jaké máte nejkurióznější zkušenosti s placením kartami v zahraničí? Podělte se o ně s ostatními čtenáři.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

10. 10. 2010 | 20:50 | Lucie

V zahraničí (rakousko, slovinsko) běžně používám kreditku od MasterCard (http://www.kreditka.cz/html.c z/)a nikdy s ní žádný problém nebyl. řekla bych, že v chorvatsku za to budou moci ruce personálu :). více

3. 6. 2009 | 10:44 | dennycross

Já měla v Chorvatsku kreditní, ale bylo mi to na houby, ač má čip i magnetický pásek,tak jim v hotelu nefungovala.Nebo to možná bylo rukama personálu?Doma mě funguje dobře.Ještě že jsme měly valuty v hotovosti.Nikdy nespoléhejte...více

2. 6. 2009 | 18:08 | Jirka

Odmitnuti debetni karty v supermarketu v Parizi. Doporucuji brat vzdy kreditni kartu a ne jenom debetni. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK