K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 12. 2020
K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Zdroj: Shutterstock

Klienti Raiffeisenbank, kteří mají účet i u jiné banky, si ho mohou nově připojit do internetového bankovnictví a získat tak přehled o zůstatku či pohybech na něm.

Do internetbankingu Raiffky si takto lze připojit a zobrazovat zatím jenom účty u Air Bank, České spořitelny, ČSOB a Moneta Money Bank. V následujících týdnech banka přibyde Komerční banka.

Podobnou možnost – takzvaný multibankig – už dřív spustili někteří konkurenti. Mezi průkopníky patří Creditas (původně aplikace Richee), Air Bank či Komerční banka, napojení cizích účtů do svého internetbankingu už nabídla třeba i ČSOB.

Takzvané otevřené bankovnictví vychází z unijní směrnice PSD2. Banky se musely „otevřít“ pro aplikace třetích stran už od poloviny ledna 2018. Také k účtu v Raiffeisenbank doteď bylo možné připojit se z jiných aplikací. Směrnice ale nenutila banky, aby takovou možnost samy aktivně zavedly i pro své klienty přímo ve vlastním internetbankingu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zatímco některé banky umožňují jenom pasivní náhledy na účty u konkurence, tedy na zůstatek a pohyby, jiné nabízejí i jejich aktivní ovládání.

Zájem klientů o multibanking je výrazně nižší než třeba o okamžité platby nebo platby mobilem. I proto ho řada bank svým klientům zatím nenabídla a zaměřila se na jiné priority. Přidat si účty z jiných bank tak zatím nelze například v České spořitelně, Fio bance, mBank, UniCredit Bank nebo Equa bank.

Banky musely podle směrnice PSD2 nabídnout třetím stranám takzvané API, které umožní propojení s konkurencí. Neznamená to ale, že se kdokoli může podívat na účty v bankách. Pracovat s otevřeným bankovnictví mohou jen firmy licencované centrálními bankami a tyto firmy zároveň musí vždy mít souhlas klientů, jejichž účty do své aplikace připojují.

Finanční svět se přes tyto nové možnosti měl otevřít pro fintechové společnosti, které by klientům umožnily vybírat si to nejlepší z celého trhu na jednom místě. Zatím ale zůstává spíš u teorie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

8. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Kyberšmejdi letos nakradli už miliardu. Jak bránit platební karty a účty

Počet pokusů o průnik do bankovnictví nebo získání údajů k platební kartě roste. Průměrná škoda na podvedenou osobu je 21 tisíc. A polovička napadených po útoku ani nezmění hesla.

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

3. 11. 2023 | Olga Skalková

Převod eur bez příplatku? Pozor, banky mají výjimky. I u SEPA

Vysoké poplatky za převody eur v rámci EU musely před čtyřmi lety skončit. Unijní nařízení srovnalo jejich cenu s domácími platbami. U dvou bank ale může klienty zaskočit, že zvýhodněné... celý článek

Nevýhodný výběr v cizině už umí blokovat i Raiffeisenbank

16. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nevýhodný výběr v cizině už umí blokovat i Raiffeisenbank

Nová verze aplikace Raiffeisenbank přináší několik novinek. Tou nejvýraznější je snadná ochrana před nevýhodným kurzem DCC při výběru z bankomatu.

Partners Financial Services