Moneta vylepší přihlášení do internetového bankovnictví
29. 1. 2025 | Petr Kučera | 3 komentáře

Moneta Money Bank plánuje na začátku února spustit možnost přihlášení se do internetového bankovnictví pomocí QR kódu.
Zdroj: Shutterstock
Klienti Raiffeisenbank, kteří mají účet i u jiné banky, si ho mohou nově připojit do internetového bankovnictví a získat tak přehled o zůstatku či pohybech na něm.
Do internetbankingu Raiffky si takto lze připojit a zobrazovat zatím jenom účty u Air Bank, České spořitelny, ČSOB a Moneta Money Bank. V následujících týdnech banka přibyde Komerční banka.
Podobnou možnost – takzvaný multibankig – už dřív spustili někteří konkurenti. Mezi průkopníky patří Creditas (původně aplikace Richee), Air Bank či Komerční banka, napojení cizích účtů do svého internetbankingu už nabídla třeba i ČSOB.
Takzvané otevřené bankovnictví vychází z unijní směrnice PSD2. Banky se musely „otevřít“ pro aplikace třetích stran už od poloviny ledna 2018. Také k účtu v Raiffeisenbank doteď bylo možné připojit se z jiných aplikací. Směrnice ale nenutila banky, aby takovou možnost samy aktivně zavedly i pro své klienty přímo ve vlastním internetbankingu.
Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.
Zatímco některé banky umožňují jenom pasivní náhledy na účty u konkurence, tedy na zůstatek a pohyby, jiné nabízejí i jejich aktivní ovládání.
Zájem klientů o multibanking je výrazně nižší než třeba o okamžité platby nebo platby mobilem. I proto ho řada bank svým klientům zatím nenabídla a zaměřila se na jiné priority. Přidat si účty z jiných bank tak zatím nelze například v České spořitelně, Fio bance, mBank, UniCredit Bank nebo Equa bank.
Banky musely podle směrnice PSD2 nabídnout třetím stranám takzvané API, které umožní propojení s konkurencí. Neznamená to ale, že se kdokoli může podívat na účty v bankách. Pracovat s otevřeným bankovnictví mohou jen firmy licencované centrálními bankami a tyto firmy zároveň musí vždy mít souhlas klientů, jejichž účty do své aplikace připojují.
Finanční svět se přes tyto nové možnosti měl otevřít pro fintechové společnosti, které by klientům umožnily vybírat si to nejlepší z celého trhu na jednom místě. Zatím ale zůstává spíš u teorie.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem