K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 12. 2020
K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Zdroj: Shutterstock

Klienti Raiffeisenbank, kteří mají účet i u jiné banky, si ho mohou nově připojit do internetového bankovnictví a získat tak přehled o zůstatku či pohybech na něm.

Do internetbankingu Raiffky si takto lze připojit a zobrazovat zatím jenom účty u Air Bank, České spořitelny, ČSOB a Moneta Money Bank. V následujících týdnech banka přibyde Komerční banka.

Podobnou možnost – takzvaný multibankig – už dřív spustili někteří konkurenti. Mezi průkopníky patří Creditas (původně aplikace Richee), Air Bank či Komerční banka, napojení cizích účtů do svého internetbankingu už nabídla třeba i ČSOB.

Takzvané otevřené bankovnictví vychází z unijní směrnice PSD2. Banky se musely „otevřít“ pro aplikace třetích stran už od poloviny ledna 2018. Také k účtu v Raiffeisenbank doteď bylo možné připojit se z jiných aplikací. Směrnice ale nenutila banky, aby takovou možnost samy aktivně zavedly i pro své klienty přímo ve vlastním internetbankingu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zatímco některé banky umožňují jenom pasivní náhledy na účty u konkurence, tedy na zůstatek a pohyby, jiné nabízejí i jejich aktivní ovládání.

Zájem klientů o multibanking je výrazně nižší než třeba o okamžité platby nebo platby mobilem. I proto ho řada bank svým klientům zatím nenabídla a zaměřila se na jiné priority. Přidat si účty z jiných bank tak zatím nelze například v České spořitelně, Fio bance, mBank, UniCredit Bank nebo Equa bank.

Banky musely podle směrnice PSD2 nabídnout třetím stranám takzvané API, které umožní propojení s konkurencí. Neznamená to ale, že se kdokoli může podívat na účty v bankách. Pracovat s otevřeným bankovnictví mohou jen firmy licencované centrálními bankami a tyto firmy zároveň musí vždy mít souhlas klientů, jejichž účty do své aplikace připojují.

Finanční svět se přes tyto nové možnosti měl otevřít pro fintechové společnosti, které by klientům umožnily vybírat si to nejlepší z celého trhu na jednom místě. Zatím ale zůstává spíš u teorie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

23. 11. 2022 | Petr Kučera

Poplatek za ověřovací SMS končí, couvá Raiffeisenbank

Před dvěma lety to byl odvážný průlom na trhu: Kdo nepřejde na potvrzování v mobilní aplikaci, připlatí si. Teď Raiffka připouští, že zbývající klienty už stejně nepřesvědčí. Pro zpřísnění... celý článek

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

22. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

Internetové bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let. Ukazují to čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu Českého statistického úřadu. Před dvěma... celý článek

Okamžité platby jako nový normál. Chystá se další rozšíření

18. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Okamžité platby jako nový normál. Chystá se další rozšíření

Pamatujete si ještě, kdy převod korun z jedné tuzemské banky do jiné trval několik hodin, nebo dokonce dorazily až následující pracovní den? Okamžité platby se začaly rozvíjet přesně... celý článek

Klienti Equa už jsou ve žlutém. Zaskočil je ale limit karty

13. 11. 2022 | Olga Skalková, Petr Kučera | 10 komentářů

Klienti Equa už jsou ve žlutém. Zaskočil je ale limit karty

Hlavní část spojení Equa a Raiffeisenbank skončila s předstihem. Klienti se po odstávce dostali k účtu už v neděli odpoledne.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.