K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 12. 2020 14:30
K účtům u konkurence se dostanete i přes Raiffku

Zdroj: Shutterstock

Klienti Raiffeisenbank, kteří mají účet i u jiné banky, si ho mohou nově připojit do internetového bankovnictví a získat tak přehled o zůstatku či pohybech na něm.

Do internetbankingu Raiffky si takto lze připojit a zobrazovat zatím jenom účty u Air Bank, České spořitelny, ČSOB a Moneta Money Bank. V následujících týdnech banka přibyde Komerční banka.

Podobnou možnost – takzvaný multibankig – už dřív spustili někteří konkurenti. Mezi průkopníky patří Creditas (původně aplikace Richee), Air Bank či Komerční banka, napojení cizích účtů do svého internetbankingu už nabídla třeba i ČSOB.

Takzvané otevřené bankovnictví vychází z unijní směrnice PSD2. Banky se musely „otevřít“ pro aplikace třetích stran už od poloviny ledna 2018. Také k účtu v Raiffeisenbank doteď bylo možné připojit se z jiných aplikací. Směrnice ale nenutila banky, aby takovou možnost samy aktivně zavedly i pro své klienty přímo ve vlastním internetbankingu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Zatímco některé banky umožňují jenom pasivní náhledy na účty u konkurence, tedy na zůstatek a pohyby, jiné nabízejí i jejich aktivní ovládání.

Zájem klientů o multibanking je výrazně nižší než třeba o okamžité platby nebo platby mobilem. I proto ho řada bank svým klientům zatím nenabídla a zaměřila se na jiné priority. Přidat si účty z jiných bank tak zatím nelze například v České spořitelně, Fio bance, mBank, UniCredit Bank nebo Equa bank.

Banky musely podle směrnice PSD2 nabídnout třetím stranám takzvané API, které umožní propojení s konkurencí. Neznamená to ale, že se kdokoli může podívat na účty v bankách. Pracovat s otevřeným bankovnictví mohou jen firmy licencované centrálními bankami a tyto firmy zároveň musí vždy mít souhlas klientů, jejichž účty do své aplikace připojují.

Finanční svět se přes tyto nové možnosti měl otevřít pro fintechové společnosti, které by klientům umožnily vybírat si to nejlepší z celého trhu na jednom místě. Zatím ale zůstává spíš u teorie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas: Soutěž o 60 tisíc podpoří nové bankovnictví

19. 1. 2021 | Petr Kučera

Creditas: Soutěž o 60 tisíc podpoří nové bankovnictví

Banka Creditas spustila soutěž o 60 tisíc korun. Cílem je podpořit nové internetové a mobilní bankovnictví, které funguje od loňského srpna jako zatím dobrovolná alternativa ke starší... celý článek

ČSOB a Poštovní spořitelna změní přímé bankovnictví i ceník

14. 1. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

ČSOB a Poštovní spořitelna změní přímé bankovnictví i ceník

ČSOB udělá na jaře další krok k úplnému spojení se svou dříve samostatnou značkou Poštovní spořitelna. Sjednotí internetové bankovnictví, chystá i novou mobilní aplikaci. Zároveň změní... celý článek

Na úřad poprvé přes banku. Vyzkoušeli jsme novinku

5. 1. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Na úřad poprvé přes banku. Vyzkoušeli jsme novinku

K Portálu občana se nově přihlásíte přes internetové bankovnictví. Ověření přes takzvanou bankovní identitu spustily jako první ČSOB a Česká spořitelna. Hodně klientů však má zatím... celý článek

Dvě největší banky varují před novými podvody

28. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky varují před novými podvody

ČSOB upozorňuje klienty na novou vlnu phishingových útoků. Jde o e-mailové zprávy, přes které se podvodníci snaží dostat k penězům na účtech.

Akreditaci pro bankovní identitu má třetí banka

21. 12. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Akreditaci pro bankovní identitu má třetí banka

Komerční banka získala od ministerstva vnitra akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Po ČSOB a České spořitelně je třetí bankou, která tak může klienty... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.