Banku přes internet ovládají tři pětiny dospělých obyvatel ČR

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 11. 2019

Internetové bankovnictví v Česku využívá 63 procent osob starších 16 let, což je oproti roku 2010 trojnásobek. „V tomto ohledu jsme nad průměrem Evropské unie, ale i před všemi našimi sousedy,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Banku přes internet podle letošního průzkumu statistiků ovládá 5,5 milionu Čechů (63 %) dospělé populace. Před pěti lety to bylo 3,7 milionu (43 %), před deseti lety 1,5 milionu (17 %).

Nejvýraznější zastoupení mají uživatelé internetbankingu ve věkové skupině od 25 do 34 let, kde tvoří 88 procent. Ve skupině od 35 do 44 let ho využívá 82 procent lidí. Naopak ve věkové kategorie nad 65 let ovládá banku přes internet jenom pětina.

Počet uživatelů internetového bankovnictví

Čtrnáct procent obyvatel Česka starších 16 let v rozsáhlém průzkumu pro Český statistický úřad uvedlo, že internet vůbec nikdy nepoužilo – nejenom pokud jde o ovládání účtu. Podíl lidí, kteří nemají žádnou zkušenost s internetem, roste podle věku. Ve skupině lidí od 55 let výš je to 33 procent lidí. Pokud bychom skupinu zúžili na lidi od 75 let, nepoužilo internet 66 procent z nich.

Největší podíl uživatelů internetového bankovnictví ve vztahu k celkové populaci mají Dánsko, Nizozemsko a Finsko – shodně 89 procent. Naopak v Bulharsku a Rumunsku je to jenom sedm procent, slabé zastoupení mají i v Řecku.

Počet uživatelů internetového bankovnictví

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

6. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna mění logo. Bankéři mají pomáhat, ne jen prodávat

Česká spořitelna inovuje logo a celkový vizuální styl. Základní barvou bude bílé písmo na modrém podkladu, dosavadní kombinace byla modro-červená. Nová tvář vychází z digitálního bankovnictví... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.