Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 | 2 komentáře
Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v února klesla na 2,1 % z lednových 2,2 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nižší byla naposledy v závěru roku 2018.

„Nadále platí, že za meziroční inflací téměř z poloviny stojí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského citelného navýšení spotřebních daní. Ceny bydlení, které v předchozích letech táhly inflaci nahoru, rostou jen velmi mírným tempem. Zvolňuje růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny – jako po bydlení druhá nejvýznamnější část spotřebitelského koše – zdražily meziročně jen o 0,6 %,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Oproti lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,2 %. Přispěly k tomu hlavně pohonné hmoty, které oproti lednu zdražily o 2 %. Výrazně totiž roste cena ropy. Barel ropy Brent teď vyjde skoro na 70 dolarů, na začátku roku se pohyboval kolem 50 dolarů.

„Ceny pohonných hmot tak budou postupně růst k úrovním z přelomu roku 2019 a 2020, kdy litr naturalu vyšel zhruba na 32 Kč, a začnou opět přispívat k meziročnímu růstu inflace, zatímco v posledním roce meziroční inflaci snižovaly,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Litr benzinu stál v únoru průměrně 28,50 koruny, litr nafty stouply 27,64 koruny.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Z potravin v února výrazně zdražila zelenina o 5,2 %, z toho ceny brambor byly vyšší o 8,4 %. Ceny ovoce meziměsíčně stouply o 4 %. Naopak klesly ceny vepřového masa o 4,9 %, vajec o 8,7 % nebo třeba drůbeže o 2 %.

„Ačkoli trh včetně ČNB předpokládal, že inflace letos zpomalí blíže k 2 %, rostoucí ceny komodit zvyšují proinflační rizika. Zpomalování inflace v tuzemské ekonomice v letošním roce tak bude patrně mírnější, a inflace se může letos pohybovat kolem 2,5 %. Současná koronakrize však přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Více proinflační výhled podporuje náš předpoklad, že ČNB začne zvyšovat v druhé polovině roku úrokové sazby,“ říká Seidler.

„Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku,“ přidává svůj výhled Dufek.

Míra inflace (vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) byla v únoru 2,9 %, oznámili statistici.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte –dozvíte se, i co je lacinější.

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,5 % v porovnání s letošním červnem. Meziročně jsou vyšší o 8,8 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v červnu. Informoval o tom Český... celý článek

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

13. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

Meziroční inflace pokračovala ve zvolňování a dostala se poprvé od ledna 2022 pod deset procent. Spotřebitelské ceny se podle Českého statistického úřadu v červnu zvedly o 9,7 procent.... celý článek

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

10. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

Inflace je zlá. Někdo s ní bojuje spořením, někdo investicemi, někdo vydělá na burze majlant a někdo si musí půjčit v bance. Podívejme se, kde mají tahle slovíčka původ, co má společného... celý článek

Partners Financial Services