Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 10:00 | 2 komentáře
Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v února klesla na 2,1 % z lednových 2,2 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nižší byla naposledy v závěru roku 2018.

„Nadále platí, že za meziroční inflací téměř z poloviny stojí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského citelného navýšení spotřebních daní. Ceny bydlení, které v předchozích letech táhly inflaci nahoru, rostou jen velmi mírným tempem. Zvolňuje růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny – jako po bydlení druhá nejvýznamnější část spotřebitelského koše – zdražily meziročně jen o 0,6 %,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Oproti lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,2 %. Přispěly k tomu hlavně pohonné hmoty, které oproti lednu zdražily o 2 %. Výrazně totiž roste cena ropy. Barel ropy Brent teď vyjde skoro na 70 dolarů, na začátku roku se pohyboval kolem 50 dolarů.

„Ceny pohonných hmot tak budou postupně růst k úrovním z přelomu roku 2019 a 2020, kdy litr naturalu vyšel zhruba na 32 Kč, a začnou opět přispívat k meziročnímu růstu inflace, zatímco v posledním roce meziroční inflaci snižovaly,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Litr benzinu stál v únoru průměrně 28,50 koruny, litr nafty stouply 27,64 koruny.

Z potravin v února výrazně zdražila zelenina o 5,2 %, z toho ceny brambor byly vyšší o 8,4 %. Ceny ovoce meziměsíčně stouply o 4 %. Naopak klesly ceny vepřového masa o 4,9 %, vajec o 8,7 % nebo třeba drůbeže o 2 %.

„Ačkoli trh včetně ČNB předpokládal, že inflace letos zpomalí blíže k 2 %, rostoucí ceny komodit zvyšují proinflační rizika. Zpomalování inflace v tuzemské ekonomice v letošním roce tak bude patrně mírnější, a inflace se může letos pohybovat kolem 2,5 %. Současná koronakrize však přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Více proinflační výhled podporuje náš předpoklad, že ČNB začne zvyšovat v druhé polovině roku úrokové sazby,“ říká Seidler.

„Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku,“ přidává svůj výhled Dufek.

Míra inflace (vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) byla v únoru 2,9 %, oznámili statistici.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace mírně stoupla. Žádný strach, uklidňují ekonomové

13. 4. 2021 | Petr Kučera

Inflace mírně stoupla. Žádný strach, uklidňují ekonomové

Spotřebitelské ceny stouply letos v březnu o 2,3 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší než v únoru. Může za to hlavně zdražení... celý článek

Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

12. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

Spotřebitelské ceny dál rostou o více jak dvě procenta. V lednu inflace meziročně klesla na 2,2 % z prosincových 2,3 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti... celý článek

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

10. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V listopadu inflace meziročně klesla na 2,7 % z říjnových 2,9 %. Oproti říjnu ceny stagnovaly – meziměsíční inflace činila 0,0 %.... celý článek

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.