Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2021 | 3 komentáře
Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v února klesla na 2,1 % z lednových 2,2 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nižší byla naposledy v závěru roku 2018.

„Nadále platí, že za meziroční inflací téměř z poloviny stojí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského citelného navýšení spotřebních daní. Ceny bydlení, které v předchozích letech táhly inflaci nahoru, rostou jen velmi mírným tempem. Zvolňuje růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny – jako po bydlení druhá nejvýznamnější část spotřebitelského koše – zdražily meziročně jen o 0,6 %,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Oproti lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,2 %. Přispěly k tomu hlavně pohonné hmoty, které oproti lednu zdražily o 2 %. Výrazně totiž roste cena ropy. Barel ropy Brent teď vyjde skoro na 70 dolarů, na začátku roku se pohyboval kolem 50 dolarů.

„Ceny pohonných hmot tak budou postupně růst k úrovním z přelomu roku 2019 a 2020, kdy litr naturalu vyšel zhruba na 32 Kč, a začnou opět přispívat k meziročnímu růstu inflace, zatímco v posledním roce meziroční inflaci snižovaly,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Litr benzinu stál v únoru průměrně 28,50 koruny, litr nafty stouply 27,64 koruny.

Z potravin v února výrazně zdražila zelenina o 5,2 %, z toho ceny brambor byly vyšší o 8,4 %. Ceny ovoce meziměsíčně stouply o 4 %. Naopak klesly ceny vepřového masa o 4,9 %, vajec o 8,7 % nebo třeba drůbeže o 2 %.

„Ačkoli trh včetně ČNB předpokládal, že inflace letos zpomalí blíže k 2 %, rostoucí ceny komodit zvyšují proinflační rizika. Zpomalování inflace v tuzemské ekonomice v letošním roce tak bude patrně mírnější, a inflace se může letos pohybovat kolem 2,5 %. Současná koronakrize však přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Více proinflační výhled podporuje náš předpoklad, že ČNB začne zvyšovat v druhé polovině roku úrokové sazby,“ říká Seidler.

„Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku,“ přidává svůj výhled Dufek.

Míra inflace (vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) byla v únoru 2,9 %, oznámili statistici.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 2 komentáře

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 155 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.