Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku
25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte –dozvíte se, i co je lacinější.
Zdroj: Shutterstock
Meziroční inflace v února klesla na 2,1 % z lednových 2,2 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nižší byla naposledy v závěru roku 2018.
„Nadále platí, že za meziroční inflací téměř z poloviny stojí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského citelného navýšení spotřebních daní. Ceny bydlení, které v předchozích letech táhly inflaci nahoru, rostou jen velmi mírným tempem. Zvolňuje růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny – jako po bydlení druhá nejvýznamnější část spotřebitelského koše – zdražily meziročně jen o 0,6 %,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.
Oproti lednu stouply spotřebitelské ceny v únoru o 0,2 %. Přispěly k tomu hlavně pohonné hmoty, které oproti lednu zdražily o 2 %. Výrazně totiž roste cena ropy. Barel ropy Brent teď vyjde skoro na 70 dolarů, na začátku roku se pohyboval kolem 50 dolarů.
„Ceny pohonných hmot tak budou postupně růst k úrovním z přelomu roku 2019 a 2020, kdy litr naturalu vyšel zhruba na 32 Kč, a začnou opět přispívat k meziročnímu růstu inflace, zatímco v posledním roce meziroční inflaci snižovaly,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank. Litr benzinu stál v únoru průměrně 28,50 koruny, litr nafty stouply 27,64 koruny.
Z potravin v února výrazně zdražila zelenina o 5,2 %, z toho ceny brambor byly vyšší o 8,4 %. Ceny ovoce meziměsíčně stouply o 4 %. Naopak klesly ceny vepřového masa o 4,9 %, vajec o 8,7 % nebo třeba drůbeže o 2 %.
Únorová inflace zpomalila z lednových 2,2 % na 2,1 %, což bylo nepatrně pod odhadem trhu (2,2). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Na zpomalení inflace měly vliv ceny rekreací a ceny odívání a obuvi. K meziměsíčnímu růstu cen nejvíce přispěl růst cen pohonných hmot. pic.twitter.com/ncDN9p9N2G
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) March 10, 2021
„Ačkoli trh včetně ČNB předpokládal, že inflace letos zpomalí blíže k 2 %, rostoucí ceny komodit zvyšují proinflační rizika. Zpomalování inflace v tuzemské ekonomice v letošním roce tak bude patrně mírnější, a inflace se může letos pohybovat kolem 2,5 %. Současná koronakrize však přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Více proinflační výhled podporuje náš předpoklad, že ČNB začne zvyšovat v druhé polovině roku úrokové sazby,“ říká Seidler.
„Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na kovidovém poli. Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku,“ přidává svůj výhled Dufek.
Míra inflace (vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců) byla v únoru 2,9 %, oznámili statistici.
Sdílejte článek, než ho smažem