Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 1. 2021 09:55 | 9 komentářů
Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Ilustrační foto: Shutterstock

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti listopadu ceny dokonce klesly, a to o 0,2 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Průměrná míra inflace za celý rok 2020 dosáhla 3,2 %. To je nejvyšší hodnota od roku 2012, kdy byla 3,3 %.

„Za překvapivým zpomalením inflace stály v prosinci primárně levnější potraviny, které oproti listopadu poklesly o 1,2 %. Zlevnila především zelenina a z mléčných výrobků jogurty. Meziměsíčně dražší tabák, alkohol a pohonné hmoty nedokázaly v celkové inflaci pokles u cen potravin vykompenzovat,“ komentuje poslední vývoj Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Zelenina podle statistiků v prosinci oproti listopadu zlevnila průměrně o 9,4 %, jogurty o 5,8 %, vejce o 3,5 % a třeba vepřové maso o 1,3 %. Naopak ceny tabákových výrobků stouply v prosinci oproti listopadu o 1,5 %, lihoviny a pohonné hmoty o stejných 0,9 %. Z potravin se zdražily především brambory (o 5 %) a polotučné trvanlivé mléko (o 2,5 %).

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Také zpomalení meziroční inflace ovlivnily především ceny potravin. Ceny zeleniny přešly z listopadového růstu o 6,8 % v pokles o 7,2 % v prosinci. Znamená to, že zelenina byla v prosinci roku 2020 o 7 % levnější než v prosinci 2019. Ceny vepřového masa byly meziročně nižší o 6,8 % (v listopadu o 2,6 %), vajec o 5,2 % (v listopadu o 1,2 %), cukru o 1,8 % (v listopadu o 0,6 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák (nárůst o 10,7 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde byly vyšší ceny nájemného z bytu o 2 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 3,9 %, naopak ceny elektřiny byly o 2,5 % vyšší.

„Rychlý růst spotřebitelských cen v loňském roce silně kontrastoval s vývojem inflace v eurozóně, která se po větší část druhé poloviny roku nacházela v deflaci,“ upozorňuje Novák. Například v Německu spotřebitelské ceny v listopadu podle dat Eurostatu klesali o 0,7 %, naopak na Slovensku rostly o 1,6 %. Největší pokles cen byl v Řecku, kdy inflace dělala minus 2,1 %.

„V letošním roce by měla inflace zpomalit a pohybovat se mírně nad 2 %, nicméně současná koronakrize přináší řadu nejistot. Proinflačním směrem pak bude patrně působit daňový balíček a snížení daně z příjmů,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 1. 2021 13:37, Honza

K oficiální inflaci si přičtěme pár procent a bude to reálnější číslo.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 1. 2021 14:30

Jak pro koho. Loni jsem si koupil auto za 2 miliony a ušetřil jsem celkem dost, měl jsem velkou slevu. Pčedtím jsem kupoval nová auta dráž. Moje inflace byla loni záporná.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

10. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V listopadu inflace meziročně klesla na 2,7 % z říjnových 2,9 %. Oproti říjnu ceny stagnovaly – meziměsíční inflace činila 0,0 %.... celý článek

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny... celý článek

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zdražování ztrácí dech, potraviny v září zlevnily

Meziroční inflace zůstává nad třemi procenty, zdražování ale ztrácí na dynamice. Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu.... celý článek

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

10. 9. 2020 | Petr Kučera | 16 komentářů

Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil... celý článek

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

31. 8. 2020 | Renata Lichtenegerová | 12 komentářů

Ovoce teď může zlevnit. A proč vlastně prudce zdražilo

Ceny jablek i dalšího ovoce a zeleniny stouply nejrychleji za posledních deset let. K loňské slabé úrodě se přidaly dopady koronaviru. Stačí teď ke zlevnění, že letos častěji pršelo? celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.