Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 9. 2020 | 16 komentářů
Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Ilustrační foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil to Český statistický úřad.

„I když dnešní čísla ukázala na mírný pokles tempa růstu cen, stále jsme na hodnotách, které před půl rokem nikdo nepředpokládal. Příchod koronaviru měl být podle České národní banky doprovázen příchodem nízkých cen, což se ovšem nestalo. Obchodníci ve snaze udržet tržby ceny nesnižují a jsou obory, kde ceny naopak raketově rostou. Dobrým příkladem je trh nemovitostí,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin.

„Kvapné snížení sazeb ze strany ČNB v první polovině roku až na aktuálních 0,25 % bylo přeci jen příliš rychlé. Takto nízké sazby jednoduše nezvládnou zarazit rostoucí cenovou hladinu a udržet inflaci na uzdě. Postupně ceny v dalších měsících přeci jen půjdou dolů, ale tempo snižování růstu bude nejspíš mnohem pomalejší, než jak počítá ČNB,“ myslí si Volf.

V porovnání s předchozím měsícem zůstaly spotřebitelské ceny v červenci na stejné úrovni (meziměsíční změna 0 %).

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Dražší jídlo a pití, levnější benzin

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v kategorii „alkoholické nápoje, tabák“, které souhrnně stouply o 9,9 %. Z toho lihoviny jsou dražší o 9,5 % než před rokem, pivo o 3,7 %. Nepatrně levnější je víno – o 0,2 %.

Ceny ovoce jsou o 22,4 % vyšší než před rokem, cukru o 12 %, uzenin o 8,3 %, vajec o 6,9 %, vepřového masa o 3,6 % a nealkoholických nápojů o 3,3 %. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,5 %.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Naopak výrazně levnější než před rokem jsou „díky koronakrizi“ pohonné hmoty a oleje – o 13,7 %. Celkově však ceny dopravy klesly meziročně jenom o 0,1 %. Dál zlevňují poštovní a telekomunikační služby (o 4 %).

V oblasti bydlení zdražila nejvíce elektřina (7,6 %). Cena nájemného z bytu stoupla meziročně o 2,6 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %.

Při porovnání srpna s letošním červencem zlevnily obecně potraviny a nealkoholické nápoje, naopak zdražila doprava. Například ceny brambor klesly meziměsíčně o 11,1 %, ceny zeleniny celkově o 3,5 %. Ceny oděvů klesly o 0,7 % a obuvi o 0,5 %. Naopak třeba ceny cukru jsou vyšší o 4,9 %, ceny dovolených s komplexními službami o 2,1 %, ceny aut o 0,6 %, pohonných hmot a olejů o 0,4 %,stravovacích služeb o 0,2 %.

„Spotřebitelské ceny se za poslední měsíc celkově nezměnily. Některé zboží sice podražilo, jiné zase zlevnilo, takže se oba tyto pohyby tentokrát vykompenzovaly. Oproti červenci tak byly levnější třeba některé potraviny nebo sezónní móda, více si zase lidé museli připlatit za pohonné hmoty, nové vozy nebo dovolenou,“ říká k tomu ekonom Petr Dufek z ČSOB.

Nejvyšší od roku 2008?

Inflace by v dalších měsících měla zmírnit. Mzdy už totiž porostou výrazně pomaleji, slabší může být i poptávka. „V příštím roce – pokud nedojde k nějakému zásadnímu daňovému překvapení – inflace s největší pravděpodobností zamíří dokonce pod úroveň dvou procent. Jak moc a jak rychle, rozhodne i schopnost ekonomiky adaptovat se na novou koronavirovou realitu. V každém případě inflace nyní ani v nejbližších měsících nepřiměje ČNB ke změně stávajících úrokových sazeb,“ očekává Dufek.

Průměrná inflace letos dosahuje 3,35 %. „ČNB očekává za celý letošní rok inflaci ve výši 3,4 %, což by představovalo nejvyšší celoroční inflaci od roku 2008, kdy dosáhla 6,4 % (v roce 2012 činila 3,3 %). Příští rok by však měla dle ČNB zpomalit na 2,4 % a dle našeho odhadu i citelněji, jelikož se zde projeví vysoká srovnávací základna z letošního roku. Jak výrazně však dopadne současná koronavirová krize na inflaci v následujících čtvrtletích je však nadále poměrně nejisté,“ říká ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Inflace podle kategorií. Zdroj: ING, ČSÚ

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 3,2 %.

Podle předběžných údajů Eurostatu za červenec stouply ceny nejvíc v Maďarsku (o 3,9 %) a v Polsku (o 3,7 %). Naopak v osmi státech EU meziročně klesly – nejvíc v Řecku (o 2,1 %) a na Kypru (o 2,0 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2020 14:54, George

Všichni chtějí mít platy jako na západě, tak se všem přidává, ale není to podpořeno produktivitou práce. Většina prodejců navýšení mzdových nákladů promítne do konečné ceny. Takže na konci toho všeho pláčou spořílci a radují se dlužníci.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2020 12:06, Tatiana

Hloupost!!!

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,5 % v porovnání s letošním červnem. Meziročně jsou vyšší o 8,8 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v červnu. Informoval o tom Český... celý článek

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

13. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

Meziroční inflace pokračovala ve zvolňování a dostala se poprvé od ledna 2022 pod deset procent. Spotřebitelské ceny se podle Českého statistického úřadu v červnu zvedly o 9,7 procent.... celý článek

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

10. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

Inflace je zlá. Někdo s ní bojuje spořením, někdo investicemi, někdo vydělá na burze majlant a někdo si musí půjčit v bance. Podívejme se, kde mají tahle slovíčka původ, co má společného... celý článek

Partners Financial Services