Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 9. 2020 | 16 komentářů
Zdražování nezpomaluje. Inflace je vyšší, než se čekalo

Ilustrační foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny stouply v srpnu o 3,3 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti červenci (3,4 %) tak meziroční inflace klesla jenom o desetinu procentního bodu. Oznámil to Český statistický úřad.

„I když dnešní čísla ukázala na mírný pokles tempa růstu cen, stále jsme na hodnotách, které před půl rokem nikdo nepředpokládal. Příchod koronaviru měl být podle České národní banky doprovázen příchodem nízkých cen, což se ovšem nestalo. Obchodníci ve snaze udržet tržby ceny nesnižují a jsou obory, kde ceny naopak raketově rostou. Dobrým příkladem je trh nemovitostí,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin.

„Kvapné snížení sazeb ze strany ČNB v první polovině roku až na aktuálních 0,25 % bylo přeci jen příliš rychlé. Takto nízké sazby jednoduše nezvládnou zarazit rostoucí cenovou hladinu a udržet inflaci na uzdě. Postupně ceny v dalších měsících přeci jen půjdou dolů, ale tempo snižování růstu bude nejspíš mnohem pomalejší, než jak počítá ČNB,“ myslí si Volf.

V porovnání s předchozím měsícem zůstaly spotřebitelské ceny v červenci na stejné úrovni (meziměsíční změna 0 %).

Dražší jídlo a pití, levnější benzin

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v kategorii „alkoholické nápoje, tabák“, které souhrnně stouply o 9,9 %. Z toho lihoviny jsou dražší o 9,5 % než před rokem, pivo o 3,7 %. Nepatrně levnější je víno – o 0,2 %.

Ceny ovoce jsou o 22,4 % vyšší než před rokem, cukru o 12 %, uzenin o 8,3 %, vajec o 6,9 %, vepřového masa o 3,6 % a nealkoholických nápojů o 3,3 %. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,5 %.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Naopak výrazně levnější než před rokem jsou „díky koronakrizi“ pohonné hmoty a oleje – o 13,7 %. Celkově však ceny dopravy klesly meziročně jenom o 0,1 %. Dál zlevňují poštovní a telekomunikační služby (o 4 %).

V oblasti bydlení zdražila nejvíce elektřina (7,6 %). Cena nájemného z bytu stoupla meziročně o 2,6 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %.

Při porovnání srpna s letošním červencem zlevnily obecně potraviny a nealkoholické nápoje, naopak zdražila doprava. Například ceny brambor klesly meziměsíčně o 11,1 %, ceny zeleniny celkově o 3,5 %. Ceny oděvů klesly o 0,7 % a obuvi o 0,5 %. Naopak třeba ceny cukru jsou vyšší o 4,9 %, ceny dovolených s komplexními službami o 2,1 %, ceny aut o 0,6 %, pohonných hmot a olejů o 0,4 %,stravovacích služeb o 0,2 %.

„Spotřebitelské ceny se za poslední měsíc celkově nezměnily. Některé zboží sice podražilo, jiné zase zlevnilo, takže se oba tyto pohyby tentokrát vykompenzovaly. Oproti červenci tak byly levnější třeba některé potraviny nebo sezónní móda, více si zase lidé museli připlatit za pohonné hmoty, nové vozy nebo dovolenou,“ říká k tomu ekonom Petr Dufek z ČSOB.

Nejvyšší od roku 2008?

Inflace by v dalších měsících měla zmírnit. Mzdy už totiž porostou výrazně pomaleji, slabší může být i poptávka. „V příštím roce – pokud nedojde k nějakému zásadnímu daňovému překvapení – inflace s největší pravděpodobností zamíří dokonce pod úroveň dvou procent. Jak moc a jak rychle, rozhodne i schopnost ekonomiky adaptovat se na novou koronavirovou realitu. V každém případě inflace nyní ani v nejbližších měsících nepřiměje ČNB ke změně stávajících úrokových sazeb,“ očekává Dufek.

Průměrná inflace letos dosahuje 3,35 %. „ČNB očekává za celý letošní rok inflaci ve výši 3,4 %, což by představovalo nejvyšší celoroční inflaci od roku 2008, kdy dosáhla 6,4 % (v roce 2012 činila 3,3 %). Příští rok by však měla dle ČNB zpomalit na 2,4 % a dle našeho odhadu i citelněji, jelikož se zde projeví vysoká srovnávací základna z letošního roku. Jak výrazně však dopadne současná koronavirová krize na inflaci v následujících čtvrtletích je však nadále poměrně nejisté,“ říká ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Inflace podle kategorií. Zdroj: ING, ČSÚ

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 3,2 %.

Podle předběžných údajů Eurostatu za červenec stouply ceny nejvíc v Maďarsku (o 3,9 %) a v Polsku (o 3,7 %). Naopak v osmi státech EU meziročně klesly – nejvíc v Řecku (o 2,1 %) a na Kypru (o 2,0 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2020 14:54, George

Všichni chtějí mít platy jako na západě, tak se všem přidává, ale není to podpořeno produktivitou práce. Většina prodejců navýšení mzdových nákladů promítne do konečné ceny. Takže na konci toho všeho pláčou spořílci a radují se dlužníci.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2020 12:06, Tatiana

Hloupost!!!

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, kolik vám sebere inflace. Vrchol teprve přijde

20. 7. 2022 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Spočítejte si, kolik vám sebere inflace. Vrchol teprve přijde

Co dělá inflace s hodnotou vašich úspor a jak klesá kupní síla? Kalkulačka ukáže, kolik vám zůstane, když zdražování dosáhne určité hodnoty. A jaká čísla pro další měsíce čekají ekonomové? celý článek

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

18. 7. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60... celý článek

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

14. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Pomoc s drahými energiemi má zelenou. Co přinese úsporný tarif

Poslanci schválili novelu, která zavádí úsporný energetický tarif. Jak domácnostem uleví od prudkého zdražení elektřiny a plynu? Kdo na něj dosáhne a kdy? Týká se i tepla? Máme průvodce... celý článek

Inflace už přesáhla 17 %. Chleba je dražší skoro o třetinu

13. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Inflace už přesáhla 17 %. Chleba je dražší skoro o třetinu

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta, což bylo o 1,2 procentního bodu více než v květnu. Meziměsíčně se zvýšily o 1,6 %. Oznámil to Český statistický úřad. celý článek

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

20. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 43 komentářů

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

Chodíte z práce na oběd do hospody? Míváte pracovní schůzky v restauracích? Rádi si zajdete na večeři? Museli jste si všimnout, že účty nejsou, co bývaly. Zdražuje se. Vzali jsme data... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.