Zdražování je nejvyšší od roku 2012, inflace překročila 3 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 12. 2019 09:15 aktualizováno 10. 12. 2019 09:45 | 10 komentářů

Spotřebitelské ceny byly v listopadu o 3,1 procenta vyšší než ve stejném období předchozího roku. Jednalo se o nejvyšší meziroční růst od října 2012, oznámil Český statistický úřad. V porovnání s letošním říjnem stouply ceny o 0,3 %.

Na meziroční zdražování měly podle statistiků opět největší vliv ceny v oblasti bydlení. Ceny elektřiny stouply o 11,5 %, tepla a teplé vody o 4 %, nájemného z bytu o 3,8 %, zemního plynu o 3,5 %, vodného a stočného o 2,6 %, tuhých paliv o 1 %.

Druhý největší vliv na meziroční růst cen měly potraviny a nealkoholické nápoje. Brambory jsou o 23,5 % dražší než před rokem, ovoce o 16,2 %, cukr o 13,6 %, zelenina o 11,8 %, maso o 7,8 %, mouka o 7,1%, jogurty o 5,7 %. Ceny stravovacích služeb jsou vyšší o 4,8 % a ceny ubytovacích služeb o 3,3 %.

Nižší než před rokem jsou ceny telefonních a faxových služeb, které byly nižší o 4,1 %. Odívání a obuv jsou levnější o 0,8 %, doprava o 0,1 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 2,7 %.

Struktura meziroční inflace podle analytiků ČSOB.

Rostoucí mzdy v soukromém sektoru, platy ve veřejném sektoru a důchody v systému sociálního zabezpečení pomáhají navyšovat životní úroveň lidí. Zároveň však vedou k růstu spotřebitelských cen. Lidé, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, se mají reálně hůře,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Růst spotřebitelských cen v listopadu překonal očekávání analytiků, potvrzuje ekonom Petr Dufek z ČSOB. Tři čtvrtiny inflace jdou na vrub dražšímu bydlení a potravinám, upřesňuje.

„Zatímco ekonomika zpomaluje, inflace nabrala na síle. Česká národní banka tak bude čelit dilematu, jak moc toto inflační číslo brát ve světle negativních zpráv z ekonomiky na zřetel – zda dát přednost aktuální (staré) inflaci, nebo stále jasnějším signálům zpomalení ekonomického růstu,“ říká Dufek. Bankovní rada ČNB by měla o možné změně základních úrokových sazeb rozhodovat už v příštím týdnu.

Inflace se dostala nad horní hranici takzvaného tolerančního pásma ČNB, která by ji nejraději viděla na dvou procentech.

„Možnost, že ČNB příští týden zvýší sazby, je nyní vyšší, nicméně stále zůstává ve světle negativních zpráv z domácí a zahraniční ekonomiky o něco pravděpodobnější jejich stabilita. Do hry ještě mohou vstoupit britské volby, které naznačí, jak reálný je (tvrdý) brexit,“ dodává Dufek.

Analytici nečekají, že by inflace brzo klesla, nad třemi procenty ale zřejmě nevydrží.

„Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na zhruba 0,5 procentního bodu,“ připomíná Luboš Růžička z Raiffeisenbank.

Naopak ve směru nižší inflace by podle něj mělo působit snížení DPH u některých služeb od května 2020. „Tento vliv se však podle našeho názoru v koncových zákaznických cenách příliš neprojeví, protože provozovatelé si přes nižší DPH jen navýší své marže,“ zdůrazňuje Růžička.

„S přispěním těchto administrativních vlivů by se inflace měla i v příštím roce pohybovat nadále vysoko nad dvěma procenty. Naproti tomu nízká inflace v zahraničí bude tlumit cenový růst v tuzemsku. Vlivem očekávaného zpomalování ekonomiky i ochabování růstu mezd by měly postupně slábnout i domácí inflační tlaky,“ očekává Růžička.

Ekonom Jiří Pour z UniCredit Bank vidí překonání tříprocentní hranice jako jednorázové, v prosinci by se podle něj měla inflace na tuto hranici vrátit. „V dalších měsících pak očekáváme inflaci opět pohodlně ukotvenou uvnitř horního tolerančního pásma ČNB s průměrem 2,5% v příštím roce. Díky tomu ani neměníme náš výhled, že ČNB ponechá klíčovou úrokovou sazbu po celý příští rok beze změny na aktuálních dvou procentech,“ říká.

„Za celý rok 2019 bude průměrná inflace s největší pravděpodobností činit 2,8 %, v roce 2020 se může držet nad úrovní 2,5 %,“ předpovídá Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Také podle Jakub Seidlera z ING Bank dosáhne průměrná inflace za celý letošní rok 2,8 %, což bude nejvyšší hodnota od roku 2012. V příštím roce by měl růst cen mírně zpomalit, kvůli daňovým změnám se však udrží poblíž 2,5 %.

Ekonom David Marek ze společnosti Deloitte nevnímá listopadová čísla jako dramatická. „Spíš než vývoj ekonomiky může za inflaci počasí, které přispělo k růstu cen potravin,“ zdůrazňuje. Růst cen se ale podle něj ještě pár měsíců udrží nad hranicí tří procent, zejména kvůli zvýšení spotřebních daní na začátku roku. V druhé polovině roku by se mohla celková inflace začít snižovat, očekává.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2019 9:59, Mirek

Jaké 3%? Tady se zdražuje o desítky %.

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 12. 2019 18:07, Sam Moravský nezávislý komentátor

Však máš určitě velký plat a víš o kolik více chleba, másla a benzínu si můžeš koupit za jeden měsíční plat než tomu bylo před rokem 1989.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.