Inflace mírně klesla. Zdražuje bydlení, zelenina i školy

pk | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 09:15 aktualizováno 10. 10. 2019 09:30
Inflace mírně klesla. Zdražuje bydlení, zelenina i školy

Ilustrační foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny jsou v září o 2,7 % vyšší než ve stejném měsíci loňského roku. Inflace tak mírně klesla oproti srpnu, kdy meziročně dosahovala 2,9 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Na růst cen mělo největší vliv bydlení: elektřina meziročně zdražila o 9,9 %, teplo a teplá voda o 5,1 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 3,6 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Druhý největší vliv mají potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny stouply meziročně o 11,7 %, brambor dokonce o 40,3 %. Uzeniny jsou dražší o 7,6 %, jogurty o šest procent. Naopak vejce stojí o 13,2 % méně než před rokem, oleje a tuky o 10 procent, ovoce o 7,4 %.

Ceny stravovacích služeb stouply o 5,1 % a ceny ubytovacích služeb o tři procenta. O šest procent jsou vyšší ceny dovolených s komplexními službami.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

„Zdražovalo se i ve školkách a školách. Poplatky za mateřskou školu se zvýšily o 3,1 %, školní družina zdražila o 3,2 %, poplatky na středních soukromých školách o 4,1 % a poplatky na veřejných vysokých školách dokonce o 10,1 %. Zdražení ve školních jídelnách a menzách se projevilo ve vyšších cenách v kategorii stravování,“ upřesňuje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Naopak nižší než před rokem jsou především ceny oděvů (o 3,3 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 2,6 %.

V porovnání s letošním srpnem klesly v září ceny o 0,6 %, což je největší meziměsíční pokles od září 2006. „To je dáno především tím, že v září obvykle klesají ceny dovolených, což nastalo i letos, když jejich ceny poklesly meziměsíčně o silných 24 % a korigovaly tak svůj silný růst v průběhu letních měsíců,“ vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.

„Po měsících vyšší než očekávané inflace se meziroční úroveň ocitla přesně tam, kde jí srpnová prognóza ČNB očekávala. Listopadové zvýšení sazeb ČNB se na základě dnešních dat zdá téměř vyloučené,“ říká Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners.

„Významně nad dvěma procenty se spotřebitelská inflace udrží i ve čtvrtém  čtvrtletí. V souhrnu za celý letošní rok by měla dosáhnout 2,7 %. Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad tři procenta,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?

Inflaci dochází dech, věří ekonomové. Klesla víc, než čekali

10. 10. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Inflaci dochází dech, věří ekonomové. Klesla víc, než čekali

Spotřebitelské ceny klesly v září o 0,7 % v porovnání s letošním srpnem. Meziročně jsou vyšší o 6,9 %, což je o 1,6 procentního bodu méně než v srpnu. Oznámil to Český statistický úřad.... celý článek

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,5 % v porovnání s letošním červnem. Meziročně jsou vyšší o 8,8 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v červnu. Informoval o tom Český... celý článek

Partners Financial Services