Inflace mírně klesla. Zdražuje bydlení, zelenina i školy

pk | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019 09:15 aktualizováno 10. 10. 2019 09:30
Inflace mírně klesla. Zdražuje bydlení, zelenina i školy

Ilustrační foto: Shutterstock

Spotřebitelské ceny jsou v září o 2,7 % vyšší než ve stejném měsíci loňského roku. Inflace tak mírně klesla oproti srpnu, kdy meziročně dosahovala 2,9 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Na růst cen mělo největší vliv bydlení: elektřina meziročně zdražila o 9,9 %, teplo a teplá voda o 5,1 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 3,6 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Druhý největší vliv mají potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny stouply meziročně o 11,7 %, brambor dokonce o 40,3 %. Uzeniny jsou dražší o 7,6 %, jogurty o šest procent. Naopak vejce stojí o 13,2 % méně než před rokem, oleje a tuky o 10 procent, ovoce o 7,4 %.

Ceny stravovacích služeb stouply o 5,1 % a ceny ubytovacích služeb o tři procenta. O šest procent jsou vyšší ceny dovolených s komplexními službami.

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

„Zdražovalo se i ve školkách a školách. Poplatky za mateřskou školu se zvýšily o 3,1 %, školní družina zdražila o 3,2 %, poplatky na středních soukromých školách o 4,1 % a poplatky na veřejných vysokých školách dokonce o 10,1 %. Zdražení ve školních jídelnách a menzách se projevilo ve vyšších cenách v kategorii stravování,“ upřesňuje David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Naopak nižší než před rokem jsou především ceny oděvů (o 3,3 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 2,6 %.

V porovnání s letošním srpnem klesly v září ceny o 0,6 %, což je největší meziměsíční pokles od září 2006. „To je dáno především tím, že v září obvykle klesají ceny dovolených, což nastalo i letos, když jejich ceny poklesly meziměsíčně o silných 24 % a korigovaly tak svůj silný růst v průběhu letních měsíců,“ vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.

„Po měsících vyšší než očekávané inflace se meziroční úroveň ocitla přesně tam, kde jí srpnová prognóza ČNB očekávala. Listopadové zvýšení sazeb ČNB se na základě dnešních dat zdá téměř vyloučené,“ říká Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners.

„Významně nad dvěma procenty se spotřebitelská inflace udrží i ve čtvrtém  čtvrtletí. V souhrnu za celý letošní rok by měla dosáhnout 2,7 %. Na začátku příštího roku nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad tři procenta,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Zdražování je nejvyšší za poslední rok

10. 8. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Zdražování je nejvyšší za poslední rok

Spotřebitelské ceny stouply v červenci meziročně o 3,4 %, což bylo o 0,6 procentního bodu víc než v červnu a nejvíc od července 2020. Oproti letošnímu červnu stouply ceny o 1 %. Informoval... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.