Inflace míří k 3 %. Zdražuje bydlení i brambory

pk | rubrika: Aktuality | 12. 8. 2019 09:20 | 2 komentáře

Spotřebitelské ceny stouply v červenci o 2,9 % oproti stejnému období loňského roku. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční inflace je tak oproti červnu vyšší o 0,2 procentního bodu.

Nejvýraznější vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měla oblast bydlení. Cena elektřiny stoupla o 10,4 %, nájemného z bytu o 4 %, zemního plynu o 3,6 % a vodného a stočného shodně o 2,6 %. Druhý největší vliv má oblast potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %).

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 % než před rokem. Z toho cena brambor stoupla meziročně dokonce o 65,7 % (přesto se její růst po devíti měsících zastavil, oproti letošnímu červnu brambory zlevnily o 15,6 % na průměrnou cenu 22,6 Kč/kg). Uzeniny meziročně zdražily o 8 %, sýr a tvarohy o 5 %, maso o 4,5 %.

Ceny stravování a ubytování stouply o 4,2 %, samotné stravovací služby o 4,5 %. Finanční služby jsou o 5,6 % dražší než před rokem, pojištění o 4,2 %.

Naopak oděvy jsou o 3 % levnější než před rokem. O 0,7 % nižší jsou ceny v oblasti dopravy, hlavně díky zlevnění pohonných hmot a olejů o 1,4 %. Ceny v oblasti pošt a telekomunikací klesly o 1,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,6 %.

Porovnáme-li jenom letošní červenec s letošním červnem, stouply spotřebitelské ceny o 0,4 %. Může za to hlavně zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 24,8 %, uvedli statistici. 

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

„S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli České národní banky, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla (dvě procenta - pozn. red.),“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Za polovinu inflace jsou odpovědné rostoucí náklady na bydlení. Nejenom ceny nemovitostí a nájmů, ale i energie, vodné, stočné a další služby, bez kterých se nelze obejít, soustavně zdražují. A jak naznačují ceny silové energie v zahraničí, například konec zvyšování účtů za elektřinu zůstává ještě v nedohlednu,“ dodává Dufek.

Čtěte víc:

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

brambory, inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.