Inflace míří k 3 %. Zdražuje bydlení i brambory

pk | rubrika: Aktuality | 12. 8. 2019 | 2 komentáře

Spotřebitelské ceny stouply v červenci o 2,9 % oproti stejnému období loňského roku. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční inflace je tak oproti červnu vyšší o 0,2 procentního bodu.

Nejvýraznější vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měla oblast bydlení. Cena elektřiny stoupla o 10,4 %, nájemného z bytu o 4 %, zemního plynu o 3,6 % a vodného a stočného shodně o 2,6 %. Druhý největší vliv má oblast potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %).

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 % než před rokem. Z toho cena brambor stoupla meziročně dokonce o 65,7 % (přesto se její růst po devíti měsících zastavil, oproti letošnímu červnu brambory zlevnily o 15,6 % na průměrnou cenu 22,6 Kč/kg). Uzeniny meziročně zdražily o 8 %, sýr a tvarohy o 5 %, maso o 4,5 %.

Ceny stravování a ubytování stouply o 4,2 %, samotné stravovací služby o 4,5 %. Finanční služby jsou o 5,6 % dražší než před rokem, pojištění o 4,2 %.

Naopak oděvy jsou o 3 % levnější než před rokem. O 0,7 % nižší jsou ceny v oblasti dopravy, hlavně díky zlevnění pohonných hmot a olejů o 1,4 %. Ceny v oblasti pošt a telekomunikací klesly o 1,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,6 %.

Porovnáme-li jenom letošní červenec s letošním červnem, stouply spotřebitelské ceny o 0,4 %. Může za to hlavně zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 24,8 %, uvedli statistici. 

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

„S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli České národní banky, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla (dvě procenta - pozn. red.),“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Za polovinu inflace jsou odpovědné rostoucí náklady na bydlení. Nejenom ceny nemovitostí a nájmů, ale i energie, vodné, stočné a další služby, bez kterých se nelze obejít, soustavně zdražují. A jak naznačují ceny silové energie v zahraničí, například konec zvyšování účtů za elektřinu zůstává ještě v nedohlednu,“ dodává Dufek.

Čtěte víc:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.