Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peněžní bombardování

| rubrika: Co se děje | 27. 1. 2015 | 8 komentářů
Co bylo kdysi považováno za finanční zbraň hromadného ničení, se nyní stává nadějí. Všichni upírají své zraky ke kvantitativnímu uvolňování.

Pravděpodobně znáte příběh padělatelské dílny, kterou nacisté založili v koncentračním táboře Sachsenhausen. Pro osvěžení paměti: v roce 1942 již dávno padly plány na invazi do Británie. Nacisté stále nevěděli, jak se vypořádat s protivnými Brity, kteří vázali německou vojenskou sílu tolik potřebnou na východní frontě. Přišli tedy s „geniálním“ nápadem destabilizovat britskou ekonomiku. Británie měla být bombardována obrovským množstvím librových bankovek nerozeznatelných od originálů. Pod náporem inflace se britské hospodářství mělo zhroutit jako hrad z písku.

Plán byl nakonec realizován jen zčásti. Věznění tiskaři a rytci sice vyrobili perfektní kopie britských bankovek - ani samotná Bank of England nepoznala rozdíl - ale vzhledem k vývoji války chyběly bombardéry pro jejich dopravu na britské ostrovy. Němci je nakonec použili v omezeném rozsahu, pro výplatu špionů a podobně.

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners Financial Services, v níž působí jako místopředseda dozorčí rady.

Nová kniha Pavla Kohouta!

Masivní tvorba falešných peněz

Minula desetiletí a teorie měnové politiky se změnila od základů. Co bylo kdysi považováno za finanční zbraň hromadného ničení, se nyní stává nadějí. Politikové, ekonomové a bankéři upírají své zraky ke kvantitativnímu uvolňování. To není ničím jiným než masivní tvorbou falešných peněz, jejichž cílem je zvýšit inflaci. V současnosti převládající ekonomická teorie má za to, že hospodářský růst vyžaduje určitou minimální míru růstu cen. Jakmile ceny začnou klesat, byť i jen mírně, spotřebitelé údajně odkládají nákupy v naději, že za pár měsíců nakoupí levněji.

Nechme stranou čirou absurditu této teorie. (Kdyby byla pravdivá, nikdy byste si nekoupili nový počítač, fotoaparát, telefon a s vařením byste zřejmě čekali na levnější plyn.) Podstatné je, že jí věří bankéři. Zejména centrální bankéři.

Je tu ovšem ještě jiný aspekt. Inflace funguje jako daň z úspor a dotace dlužníkům. A kdo dnes patří mezi největší dlužníky v Evropě? Vlády. Pokud by ceny měly klesat, znamenalo by to, že státní dluhopisy budou spláceny v mírně hodnotnější měně, než jakou si státy původně půjčily. Majitelé dluhopisů - tedy v první řadě domácnosti, které vlastní penzijní fondy a podílové fondy - by mohli vydělat. Ó, jaká hrůza.

Meziroční inflace ČR (%)

V sekci Makroekonomika najdete i další důležité ukazatele české ekonomiky – data o vývoji mezd, hrubého domácího produktu, maloobchodních tržbách a další.

Jestliže například německý státní dluhopis se splatností v roce 2025 momentálně nese necelých 0,5 procenta ročně, při deflaci ve výši jednoho procenta by vynášel zhruba 1,5 procenta reálného výnosu. To by samo o sobě nemuselo být tak zlé. Německý rozpočet už platil v nedávné historii i vyšší reálnou cenu za svůj dluh a přečkal to. Ale italský desetiletý dluhopis platí ročně téměř 1,8 procenta, což pro našponovaný italský státní rozpočet již není triviální věc. Tím spíše, kdyby se měly vrátit normální poměry a výnos italských dluhopisů by vzrostl třeba na pět, šest a více procent. Pak by italské veřejné finance hodně úpěly při záporné inflaci, která zdražuje dluhy.

A pak je tu Řecko.

Řecký desetiletý státní dluhopis nese momentálně téměř 9,4 procenta nominální roční výnos do doby splatnosti. Bez inflace nelze tento dluh znehodnotit a bez jeho znehodnocení bude Řecko brzy opět nesolventní. A i když jde o malou ekonomiku, má stále velký symbolický význam pro zbytek eurozóny.

Virtuální měna

Anketa

Potřebujeme uvolnit?

Nyní ECB oznamuje, že zahájí výkup cenných papírů za nově vytvořené peníze. Naštěstí není třeba kvůli nim již nikoho věznit, dokonce ani zaměstnávat tiskaře: jde čistě o virtuální měnu. Do finančního systému eurozóny tak bude plynout 60 miliard eur měsíčně.

Je to hodně, nebo málo? Ročně tato suma odpovídá zhruba 7,6 procenta všech úvěrů poskytnutých podnikům a domácnostem. Případně 5,5 procenta hrubého domácího produktu eurozóny anebo ještě jinak 7,1 procenta měnové zásoby M3. Podle všech měřítek tedy půjde o nezanedbatelnou sumu, která bude mít makroekonomický dopad, tím spíše, že má trvat nejméně do září 2016.

Ale bude program fungovat? Kvantitativní uvolňování prováděné Českou národní bankou (alias měnová intervence) nefunguje. Růst objemu peněz v ekonomice (měřeno agregátem M2) zůstal v listopadu 2014 na přesně stejné úrovni jako o rok dříve: 5,46 procenta. Tempo růstu objemu úvěrů domácnostem zpomalilo ze 4,6 procent na 1,9 procenta, růst podnikových úvěrů zpomalil z 3,9 na 0,5 procenta, vše k listopadu 2014.

Ukazuje se, že „vyrobit“ peníze není problém. Problém je dostat peníze do oběhu. Ekonomická teorie zde selhává. Kdoví, možná si někdo vzpomene na nápad bombardovat Anglii bankovkami.

Psáno pro Lidové noviny.

Kurzy hubnutí podle centrálních bankéřů

O guvernérovi české centrální banky slyšeli už i čtenáři výhradně pokleslého zpravodajství a magazínů „životního stylu“. Dokázal totiž to, o čem řada těchto čtenářů jen sní. Pořádně zhubnul! Komiks serveru Peníze.cz odhalil pravý recept! Zvětšíte kliknutím.

Další komiksy na Peníze.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2015 11:37, miki

Kdyby nebyly vlády zadlužené, tak by nikomu deflace nevadila, je totiž logické, že když ceny klesají, tak lidé více kupují - to je snad základ tržní ekonomiky, tak proč ji popírat. V 19. stol byla inflace us dolaru (1814-1914) pouze 5 % za 100!! let a byla to doba největšího ekonomicko-technologického pokroku!V prosinci (30.) 1913 ukradli US centrální banku bankéři okolo Rotschilda a od té doby to jde se západním světem do prdele...

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

30. 1. 2015 | 12:45 | Když jsem hloupej, tak se ptám

Můj hloupý rozum mně říká, aby byl státní deficit tak kolem 2 - 3% a ČNB by měla povinnost jej odkupem státních dluhopisů v následujících letech v korunách vyrovnat. Tím by tak přes rozpočet pustila více peněz do ekonomiky...více

30. 1. 2015 | 12:29 | Když jsem hloupej, tak se ptám

Co by se stalo, kdyby se ČNB také rozhodla ke kvantitativnímu volňování a začala nakupovat staré vládní dluhopisy. Máme asi 1,24 bil. v Kč devizových rezerv a cca O,65 bil. v Kč dluhu v cizích měnách a asi 1 bil. dluhu v...více

27. 1. 2015 | 16:45

Omyl. Problém a velký byl s ppřesunem zlata mezi US a Evropou. Inflační výkyvy v krátkém horizontu byly naopak vyšší než dnes a na ekonomiku měly horší dopad... více

27. 1. 2015 | 15:26 | Kros

Žádná tragedie se nekoná. ECB přidává do bankéřských měšců nové peníze v naději že se tyto peníze dostanou do ekonomiky, v touze zajistit mírnou inflaci, aby se evropská ekonomika znovu rozjela. Čas ukáže že to je správné...více

27. 1. 2015 | 11:42 | miki

... pomocí inflace, MMF a CB ožebračují většinu lidstva na planetě. Putin se jim postavil , skupuje všechno vytěžené zlato v RF a díky BRICS snad svítá na lepší zítřky, jen aby to pochopili i naši politici. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK