Bitva o českou korunu: sazby vzhůru letí

Bitva o českou korunu: sazby vzhůru letí
V květnu 1997 ČNB dramaticky zvyšovala sazby, repo sazba se vyšplhala až na 75 %! Měnoví dealeři totiž v útocích neustávali, brali si korunové úvěry a získané koruny okamžitě prodávali za marky či dolary. Spekulovali, že v době splatnosti úvěrů dokoupí korunu levněji. Postupně přestával fungovat klasický oběh peněz, některé banky se staly nesolventními. Přečtěte si další díl našeho seriálu.

Přes víkend horké hlavy nevychladly. V pondělí 19. května 1997 byli útočníci na trhu znova a opět prodávali korunu "nakrátko". Brali si korunové úvěry a získané koruny okamžitě prodávali za marky či dolary (profil, názory) se spekulací, že v době splatnosti úvěrů dokoupí korunu (profil, názory) levněji. ČNB reagovala zvýšením repo sazby na 45 procent. Tím v jednom jediném okamžiku stouply úrokové sazby o desítky procent.

Akciové a dluhopisové trhy se počaly hroutit, když se držitelům cenných papírů objevil v depozitních vkladech skvělý a celkem bezpečný zdroj zisků. Při zhruba 9% míře inflace bylo možné reálně vydělat nějakých 35 % ročně, což byl dost dobrý důvod k prodeji méně výnosných dluhopisů či akcií.


Přestává fungovat oběh peněz

Jenže spekulanti se nezalekli, za půjčené (avšak okamžitě prodané) koruny byli ochotni krátkodobě zaplatit i oněch "nekřesťanských" 45 %. A nebylo-li možné půjčit si za 45, platili i 50. Tedy lombardní sazbu ČNB, do té doby stanovující strop českých úrokových sazeb. Sazbu, za kterou si mohla půjčit každá banka působící v České republice, což v pondělí už leckterá banka dělala...

V úterý 20. května to však už neplatilo, ČNB omezila českým bankám k lombardní sazbě přístup. Množství korun, které mohly banky od ČNB (profil, názory) na lombard dostat, se začalo určovat dle výše základního kapitálu. Dceřiné společnosti a pobočky zahraničních bank s velmi nízkým či neexistujícím kapitálem se rázem ocitly bez peněz, a protože koruny potřebovaly (řada z nich spekulovala proti ČNB, popřípadě spekulantům půjčovala), byly ochotny za půjčení peněz platit jakoukoliv cenu. Toho dne se jednodenní (tzv. "overnight") úroková sazba přehoupla přes 100 %. Mělo však být ještě hůř.


Marný boj. Vývoj devizových kurzů (tehdy vyhlašovaných ČNB vždy na příští den) CZK/USD (červená barva, hodnoty na stupnici vlevo) a CZK/DEM (černá barva, hodnoty na stupnici vpravo) od 15. do 30. května 1997.
Ve středu 21. května 1997 totiž měly banky u ČNB doplnit své povinné minimální rezervy na 9,5 % objemu svých klientských vkladů. Jenže, aby mohly prostředky u ČNB bezúročně deponovat, musely je nejprve někde získat - a to se ukázalo být neuvěřitelným problémem. Klasický oběh peněz totiž přestával fungovat, protože všechny korunové zdroje v konečném důsledku vysávali buď spekulanti nebo centrální banka.

Pokud jste chtěli koruny získat, museli jste oba zápasníky přeplatit. A to bylo hodně drahé. Ten den se úrokové sazby dostaly přes 500 % a poprvé v novodobé historii nebyla vyhlášena zápůjční jednodenní úroková sazba, protože ji ČNB v 11.00 hodin prostě nebyla schopna získat. Banky nebyly ochotny peníze půjčit, pouze přijímaly vklady, a za ně platily neuvěřitelné úroky.


Lidé ukládají peníze za 100 %

Docházelo k paradoxním situacím, kdy klienti bank načerno přetahovali své běžné účty (jejichž debetní sazby okolo 30 % nestačily banky kvůli rychlému běhu událostí změnit) a tyto peníze uložili u stejných bank za 100 i více procent. Rozdíl deseti minut mezi jednotlivými zavoláními mohl v ročním přepočtu znamenat zisk několika desítek procent. V telefonech byl slyšet zoufalý křik dealerů, zděšeně odečítajících z počítačů stále rostoucí kótace úrokových sazeb. Obchodní zástupci firmy Reuters měli žně, podniky jejich informační systémy kupovaly jako zběsilé, protože výnos z jednoho dobře uloženého depozita jim pokryl náklady na roční systémový provoz.


Vývoj v 11.00 hodin ČNB vyhlašovaných zápůjčních 1denních (zelená barva), týdenních (černá), 14denních (modrá) a 3měsíčních (červená) úrokových sazeb od 15. do 30. května 1997. Čím kratší peníze, tím více se za ně platilo, a to vše ani ne při 9% inflaci. Celkem pozoruhodný graf, který se už asi nebude opakovat.
Přesto řada bank povinné minimální rezervy nedoplnila, a tak se některé z nich de facto staly nesolventními. Situace byla natolik kritická, že ČNB musela do oběhu pumpovat peníze za více než 100% úrokové sazby, aby v peněžním systému obíhaly alespoň nějaké koruny. Spekulanti však přesto stále korunu prodávali a jejich útok pokračoval.

Problémy české koruny v tu dobu začaly ohrožovat i ostatní měny regionu. Nejvíce trpěla slovenská koruna (profil, názory), oslabil však i maďarský forint (profil, názory) a polský zlotý (profil, názory). Kromě koruny, randu a bahtu se pod útokem ocitlo i filipínské peso (profil, názory).

Ve čtvrtek 22. května 1997 vystoupil guvernér ČNB (J. Tošovský) v parlamentu, současně centrální banka zvedla týdenní repo sazbu na 75 %, znovu intervenovala a navíc ještě administrativním opatřením odřízla zahraničním spekulantům přístup ke koruně. V tu dobu však už bylo pozdě - proti ČNB už hrály i některé banky působící v České republice a na ty se omezení nevztahovalo. Bitva o českou korunu vrcholila.

Seriál Boj o českou korunu
Dnešní článek je součástí seriálu, jehož minulé díly si můžete přečíst zde:

Jak jste tenkrát "bitvu o českou korunu" vnímali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 12. 2006 2:36, Pierre

Nikdy nenabývala inflace takových vysokých hodnot, jako když byla zrušena zlatá konvertibilita. Díky skutečnému zlatému standardu, a nikoliv nějaké jeho parodii typu dohody v Janově v roce 1922 o Zlatém směnném standardu nebo Bretton Woodského systému z roku 1944, by existence spekulantů skončila stejně jako kdysi existence veksláků z doby budování našich šťastných zítřků. Jenže v době žití států na dluh a centrálních bank jako emitentů měny je snadné si půjčovat, ovšem hradit své závazky... ČNB hodně tratila v těchto "transakcích", pocítili jsme to všichni propadem do recese a balíčkových opatření. Z čistě liberálního hlediska by neměly centrální banky mít pouze jako jediné právo emitovat měnu, kterou jsou věřitelé povinni přijímat jako úhradu svých závazků. Centrální banka je monopol udělený státem.

Reagovat

 

+31
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 12. 2006 7:59, MSpacek

Jak tomu rozumim ja, koruny v konecnem souhrnu koncily u CNB, ktera je musela odkupovat od spekulantu za DEM a USD, plus spekulantu, kteri hrali proti oslabeni koruny, prodavali DEM a USD a uzivali si vysokych sazeb.

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 21. 12. 2006 12:29)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

25. 12. 2006 | 2:36 | Pierre

Nikdy nenabývala inflace takových vysokých hodnot, jako když byla zrušena zlatá konvertibilita. Díky skutečnému zlatému standardu, a nikoliv nějaké jeho parodii typu dohody v Janově v roce 1922 o Zlatém směnném standardu...více

22. 12. 2006 | 15:32 | Jirka

Určitou část CZK ČNB stáhla při intervenci. Do jaké míry to bylo od spekulantů můžeme jen hádat. Určitě je od nich neodkupovala přímo, nýbrž od zahraničních bank, které je získaly od spekulantů. Ale to není tak podstatné....více

22. 12. 2006 | 10:46 | Michal Kára

S tim komentarem o spekulantstvi mohu jen souhlasit. Bohuzel slovo "spekulant" ma negativni konotaci a pritom je spekulace naopak prospesna - zvysuje likviditu. více

22. 12. 2006 | 10:45 | Mi

S tim komentarem o spekulantstvi mohu jen souhlasit. více

22. 12. 2006 | 7:59 | MSpacek

Jak tomu rozumim ja, koruny v konecnem souhrnu koncily u CNB, ktera je musela odkupovat od spekulantu za DEM a USD, plus spekulantu, kteri hrali proti oslabeni koruny, prodavali DEM a USD a uzivali si vysokych sazeb. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.