Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: červen

Jak se vedlo a povede světovým ekonomikám: červen
V květnu se roztrhl pytel s překvapivými údaji. Ještě překvapivější však byla reakce trhu. Ten si plně uvědomil vliv sílící inflace a její možný dopad na zpomalení solidně rostoucích ekonomik. Zhodnoťme vývoj amerického, evropského a českého hospodářství a podívejme se, co nás čeká.

V USA pokračovalo oslabení na realitním trhu, a to v souvislosti s dražšími hypotékami. Poslední čísla z trhu práce také nepotěšila.

V Evropě se, co se týče budoucího vývoje, trh nejvíce obává vlivu silného eura (profil, názory), které po minulém posílení stále drží své pozice a mohlo by ohrozit exportní schopnost starého kontinentu. Export je také tahounem evropského růstu HDP.

V České republice nic nového pod sluncem, růst HDP v prvním čtvrtletí na úrovni 8,5 % byl hlavním argumentem předvolební kampaně premiéra Paroubka (asi nebude daleko od pravdy). Nejsilnější brzdou slušně rozjetého hospodářství budou bezesporu politici, patová situace po volbách jen zvyšuje pravděpodobnost.

Spojené státy

Ceny rostou, analytici v obavách stahovali v minulém měsíci prostředky z rizikovějších aktiv, květnový propad byl nejsilnějším za několik posledních let. V hledáčku proto byl nejen údaj indexu CPI, ale především jádrová inflace a PCE deflátor. Ten byl v květnu v souladu z trhem, ale mimo názor šéfa FEDu Bena Bernanka.

Jádrová inflace mírně nad očekávání krátkodobě pomohla dolaru (profil, názory), rozhodování FEDu bude nyní ale o to složitější, že růst cen v kombinaci se sílícími známkami slábnoucí ekonomiky by při přestřelení navyšování sazeb mohl znamenat problémy (až recesi) americké ekonomiky v horizontu 1-2 let. FED ale kvůli inflaci zvýšil sazby (na 5,00 %), trh čeká další utahování měnové politiky také na dalším zasedání. Dokonce se objevily dohady o nárůstu o 50 b.b.

Na druhou stranu byl růst z prvního čtvrtletí revidován z 4,8 % na 5,3 %. Ukazatele naznačují, že se nyní pohybuje ekonomika těsně pod svým potenciálem.

Jak se již tento rok jednou ukázalo, důležitou roli sehraje americký realitní trh. Růst sazeb v USA zdražil tamní hypotéky, ochlazení na trhu s nemovitostmi se může promítnout na chování amerického spotřebitele a růstu produktu.

Dolar po ztrátách z dubna setrval v pásmu 1,27-1,30 USD/EUR. Rizika vyšších cen a utahování monetární politiky mu krátkodobě pomáhají, jakékoliv známky oslabení v hospodářství jej ale rychle sráží k zemi.

Eurozóna

Evropa se potýká dlouhodobě se slabou spotřebou domácností. Ta se v květnu mírně zlepšila, hrozba omezení exportu kvůli silnému euru ale také stále hrozí.

Německý index Ifo se pohybuje na svých maximech. Zdá se, že hodnocení současných podmínek je velmi pozitivní, zatímco budoucí vývoj již tak pozitivně hodnocen není.

Také v Evropě rostou ceny. Po dubnovém růstu indexu CPI o 2,3 % se květnu ceny vyhouply "jen" o 2,1 %. Inflace je stále nad cílem Evropské centrální banky, která také proti růstu cen v poslední době velmi brojí.

Sazby jsou nyní v Eurozóně nastaveny na 2,50 %. Konsensus trhu ale hovoří o dalším utahování a růstu o 25 b.b. na dalším zasedání již tento čtvrtek.

Česká republika

Vývoj na domácí scéně se v poslední době nesl ve znamení voleb. Vítězství pravice není zcela jasné. HDP bude zveřejněno až dnes, čeká se růst na úrovni 8,5 %, což představuje jen potvrzení současných podmínek.

Česká národní banka v květnu navyšovat sazby zřejmě nebude. Inflační tlaky nejsou tak silné, proti růstu sazeb hovoří také silná koruna. Ta v květnu překonala maxima proti dolaru (21,884 CZK/USD). Podle předpokladů by po navýšení sazeb ze strany ECB mohl záporný diferenciál (-75 b.b.) konečně korunu trochu oslabit.

Obchodní bilance je silně v plusu, nízký odliv dividend k prvním pololetí roku vede k přebytku i na běžném účtu platební bilance (+3,0 mld. Kč). Stavebnictví zažívá boom díky obavám z budoucího přesunu ze snížené sazby DPH (viz článek Zvýšení DPH na stavby pro bydlení: máme se bát?) , průmyslová produkce zaznamenala růst o 18 %, tržby vzrostly v květnu o 19 %, česká ekonomika je ve výborném stavu.

Odhady základních makroekonomických ukazatelů ke konci roků 2005 a 2006
USA EU ČR
Konec roku 2005 2006e* 2005 2006e* 2005 2006e*
HDP (růst v %) 3,2 3,5 1,7 2,1 6,9 5,3
Míra inflace (index CPI v %) 3,4 2,9 2,2 2,0 2,2 2,7
Míra nezaměstnanosti (v %) 4,9 4,6 8,3 8,1 8,9 8,1
Základní úroková sazba (v %) 4,75 5,25 2,5 3,25 2,0 2,5
* vážený průměr odhadů
Zdroj dat: Zdroj: AKAM, ABN, MS, DB, GS, BNP, HSBC, Bloomberg, ČS

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Zažívá ČR zdravý růst? Co nám nejvíce hrozí? Jak se odrazí volební výsledek na celkovém výkonu hospodářství?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.