Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čínský drak chrlí pozoruhodný domácí produkt

Čínský drak chrlí pozoruhodný domácí produkt
Čínská ekonomika zaznamenala loni největší nárůst HDP za posledních 8 let. Dobré minulé výsledky a slibné předpovědi do budoucna ji tak staví do pozice ekonomiky, která má ambice stát se konkurenceschopnou i těm v současné době nejvyspělejším ekonomikám. Jak na jejím růstu vydělat?

Podle reportu čínského národního statistického úřadu vydaného v Pekingu dosáhl růst hrubého domácího produktu Číny za rok 2004 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku velmi pozoruhodného čísla +9,5 %. Jedná se o nejvyšší nárůst za posledních 8 let na celkovou hodnotu 1,6 triliónů USD (v roce 2003 činil nárůst HDP +9,3 %). S tímto dobrým výsledkem ovšem nekoresponduje výkonnost hlavního čínského akciového indexu Shanghai Composite (profil, názory), ten totiž zaznamenal cifru -0,7 %.

V odpovědi na tento mohutný vývoj čínské ekonomiky zareagovala čínská národní banka zpřísněním měnové politiky, korekcí množství peněz v oběhu a úbytkem úvěrových příležitostí pro čínské subjekty. Některým bankám tak zdvihla tzv. povinné minimální rezervy (předepsané množství peněz, které jsou banky povinny uložit u centrální banky) a v citlivých oblastech ekonomiky (auta, ocel, cement, hliník a nemovitosti) restriktivně omezila úvěry.

Růst se zpomalí, přesto ale konkurenceschopnost poroste

Rostou také úroky

V říjnu 2004 poprvé od roku 1995 došlo rovněž ke zvýšení benchmarkové úrokové sazby (one year lending rate) o 0,27 % na úroveň 5,58 % p.a. V odpovídající výši byl rovněž navýšen úrok z ročních depozit u bank na úroveň 2,25 %.

Na rok 2005 různé průzkumy a analýzy předpovídají zpomalení růstu čínského HDP na zhruba 8 %, i když i to je stále velmi pěkný výsledek výkonnosti ekonomiky. Výsledky a předpovědi tak staví Čínu do pozice ekonomiky, která má ambice stát se konkurenceschopnou i těm v současné době nejvyspělejším ekonomikám. Jak to?
V roce 2004 investice do čínských fixně zúročených instrumentů, které tvoří zhruba polovinu objemu hrubého domácího produktu země, vzrostly o 26 % na hodnotu 7 triliónů yuanů. V roce 2003 tato položka zaznamenala nárůst 28 %. Průmyslová produkce v loňském roce rostla tempem 12 % na objem 6,3 triliónů yuanů. Inflace se průměrně pohybovala kolem 3,9 %, což je o 1,2 % více než v roce 2003.

V současné době se na amerických akciových trzích obchoduje 43 veřejně obchodovatelných čínských firem ve formě indexu Halter USX China Index vytvořenému Halter Financial Group. Index je kalkulován a distribuován burzou Amex. Do tohoto na amerických burzách prestižního indexu mohou být zařazeny čínské firmy zejména po splnění těchto kritérií:

  • převážnou většinu svých obchodních aktivit musí realizovat v Číně,
  • udržovat průběžnou tržní kapitalizaci firmy přes 50 miliónů dolarů v průběhu posledních 40 obchodních dnů,
  • obchodování na burzách NYSE, Nasdaq a Amex musí být schváleno USX Sel. Committee.

V roce 2004 měl předmětný čínský akciový index v USA velmi dobré výsledky, ve 4. kvartálu zaznamenal zhodnocení 12,64 %, nicméně za celý rok 2004 byla jeho výkonnost v podstatě neutrální (-0,75 %).
Pokud zvažujete investici do tohoto indexu, zvažte také případný nákup nákup tzv. ETF (Exchange Traded Fund) s názvem the PowerShares Golden Dragon Halter USX China Portfolio (PGJ) se současným kursem 12,95 USD na burze Amex.

Autor je analytikem zahraničních akciových trhů u obchodníka s CP Afin Brokers.

Překvapuje vás úspěch čínské ekonomiky? Investovali byste do Halter USX China Index? Dožene Čína nejvýkonnější světové ekonomiky?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-70
Ano
Ne

Diskuze

1. 2. 2005 | 9:34 | jsk

Čína je krásným příkladem, že i komunistický režim může být hospodářsky úspěšný. Stačí jen mít dostatečné skromné apracovité poddané a mocenské nástroje jak je takové udržet. Svoboda a demokracie k tomu evidentně není nezbytně...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK