Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlato jako prostředek diversifikace pasivního akciového portfolia

Zlato jako prostředek diversifikace pasivního akciového portfolia
Zahrnutí zlata do akciového portfolia mírně snižuje průměrný reálný výnos, ale výrazně snižuje kolísání kurzu, v případě patnáctiprocentního podílu zlata v portfoliu o více než osmnáct procent.

Podívejme se nyní podrobněji na jednotlivá desetiletí, která jsou charakteristická výrazně rozdílným ekonomickým prostředím, což různě ovlivňuje výkonnost různých aktiv. Sedmdesátá léta byla v USA charakteristická politikou slabého dolaru a v důsledku toho vysoké inflace, vysokých a variabilních úrokových sazeb, regulacemi jako např. mzdové a cenové kontroly včetně kontroly úrokových sazeb na bankovních vkladech, nárůstem bariér zahraničnímu obchodu a ropnými krizemi. Dopad tohoto "mixu" státních intervencí do ekonomiky byl na akcie smrtící a obhájci pasivní strategie držet "akcie pro dlouhé období" vyšli ze sedmdesátých let bez košil a kalhot. Přidáním zlata do portfolia došlo výraznému zvýšení výnosu a poklesu volatility.

Portfolio z akciového indexu S&P 500 a zlata (1968-1979)

Poměr zastoupení akcií a zlata v portfoliu  Průměrný reálný výnos (%) Standardní odchylka (%)
1: 0   -0,225  18,5695  
 0,85 : 0,15 2,78  13,7763 

Osmdesátá léta byla svědkem výrazného posunu doprava. Reagan snížil daně, pokračoval v cestě deregulací nastoupené již za Cartera, podporoval silný dolar. Na úrovni jednotlivých trhů a firem lidé jako Milken, Pickens, Icahan a další restrukturalizovali americkou ekonomiku. Akciové trhy rostly a cena zlata klesala.

Portfolio z akciového indexu S&P 500 a zlata (1980-1990)

Poměr zastoupení akcií a zlata v portfoliu  Průměrný reálný výnos  Standardní odchylka 
1 : 0  10,7145  13,9567 
0,85 : 0,15   9,16818  13,9974  

V devadesátých letech a zejména v jejich druhé polovině vláda podporovala politiku silného dolaru, úrokové sazby byly stabilní, došlo k poklesu daní z kapitálových zisků. Nárůst bohatství v osmdesátých letech pomohl financovat rozvoj nových technologií. Vývoj akciových trhů byl excelentní. 

Portfolio z akciového indexu S&P 500 a zlata (1991-2001)

Poměr zastoupení akcií a zlata v portfoliu  Průměrný reálný výnos  Standardní odchylka 
1:0   12,8364  17,3383 
0,85 : 0,15   10,0257  14,3371 

Od jara 1999 Fed začal zvyšovat úrokové sazby z nesmyslné obavy z "přehřátí" ekonomiky. Došlo k zintenzivnění antitrustové aktivity - obětí se stal Microsoft – jedna z nejúspěšnějších firem všech dob. Od počátku roku 2000 do rozhodnutí soudce Jacksona o porušení antitrustových zákonů Microsoftem klesla tržní hodnota Microsoftu na polovinu – stovky miliard bohatství byly zničeny škrtnutím pera. V březnu po prohlášení soukromé firmy, že dojde ke zmapování lidského genomu, Clinton a Blair naznačily možné znárodnění těchto objevů, v ten samý den index biotechnologických firem klesl o třináct procent. O rok později komentátoři v médiích slepí k zpomalení ekonomiky způsobené Fedem, drastickému poklesu zisků, pronásledování úspěšných firem na základě antitrustových zákonů a mrzačení celých odvětví hrozbami o znárodnění klíčových aktiv, "moudře" psali o "splasknutí akciové bubliny".

Pak přišlo 11. září. Po vítězství nad Talibanem došel Bushově administrativě dech. Namísto, aby podpořila Izrael v boji s terorismem, jej tlačila k "zdrženlivosti", namísto likvidace Saddáma Husajna nepodnikla prozatím nic. Politika silného dolaru se pod taktovkou Paula O´Neilla na jaře 2002 stala prázdným pojmem. Z pochybení konkrétních lidí a firem (Enron) hrozí nová vlna systémových opatření – regulací. Od počátku roku S&P 500 klesl o více než sedm procent a Nasdaq Composite o osmnáct procent. Cena zlata vzrostla od počátku roku o 14 %.

Zlato je výbornou investicí v obdobích dlouhodobě klesajícího dolaru, jakým byla sedmdesátá léta, protože finační aktiva jsou devastována vysokou inflací a úrokovými sazbami. Zlato není dobrou investicí, když vláda přijme racionální prokapitalistickou politiku: silná měna, deregulace, snižování daní. Fakt, že zlato není dobrou investicí v pozitivním ekonomickém prostředí by nemělo být nic překvapujícího, protože v dlouhém období zůstává kupní síla zlata stabilní, pouze v případě poklesu důvěry trhu v hodnotu měny cena zlata roste.

Souhlasíte s autorovým pohledem na význam zlata? Budou se opakovat sedmdesátá léta, kdy hodnoty portfolií stagnovaly? Podělte se s námi o své názory.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

10. 9. 2002 | 18:05

Do znacne miry souhlasim s autorem - ale ve skutecnosti mam pocit, ze by se jeho tvrzeni mohlo formulovat jeste mnohem ostreji. Standardnim "bezpecnym pristavem" pro finance bylo investovat do statniho dluhu vlady US (fakt...více

26. 8. 2002 | 14:48 | Vavřinec Kryzánek

Co jsme se snažil v článku (a celé sérii) tak trochu naznačit je, že zlato je jeden z mnoha investičních instrumentů a k jeho analýze by nemělo být přistupováno emocionálně: jsem pro zlato, jsem proti zlato. Protože otázka...více

23. 8. 2002 | 22:22 | Radek Létal / r.letal@gf.ace.cz

Souhlasím s Vámi, co se týče alternativnosti ukládání investic do zlata. Přiložená grafická ukázka složeného portfolia z S&P 500 a hodnoty zlata by však určitě vypadala obráceně, pokud by její počátek byl situován do období...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK