Je kritika Greenspana oprávněná?

Je kritika Greenspana oprávněná?
Hlavní orgán měnové politiky americké centrální banky Fed nechal na včerejším zasedání úrokové sazby beze změn. Také tento krok zřejmě přispěje k růstu kritiky Alana Greenspana.
V posledních týdnech se ve světových médiích objevuje kritika šéfa Federálního rezervního systému (Fed), obdoby naší centrální banky (CB), Alana Greenspana. Portfolio manažéři a ekonomové investičních bank ho obviňují z toho, že nedokázal zabránit současnému propadu na amerických, a potažmo i světových akciových trzích.

Jejich kritika je vcelku pochopitelná. Vždyť od března 2000, kdy akcie ve Spojených státech dosáhly historických maxim, klesl index Russell 3000 (profil, názory), který reprezentuje tři tisíce největších společností a plných 98 procent tržní kapitalizace veřejně obchodovaných firem v USA, o 47 procent. Ztratil tak 6,2 bilionu USD ze své tržní kapitalizace, což odpovídá sedmiměsíčnímu HDP Spojených států. Když se podíváme na známější index S&P 500 (profil, názory), ten od svého vrcholu před 16 měsíci oslabil o 48 procent, převážně z technologických titulů složený index Nasdaq (profil, názory) pak o 76 procent. Splasknutí spekulativní bubliny, jak se podobné události označují, bylo nejsilnější v celé historii amerického akciového trhu. Úměrně tomuto propadu kursů akcií klesaly i hodnoty podílových listů a následně i objem spravovaných prostředků.

Pochopitelná, leč nepravdivá

Na jednu stranu pochopitelná kritika má však daleko od pravdy. Alan Greenspan, stejně jako i další přední představitelé Fedu, ve svých pravidelných vystoupeních varovali před spekulativní bublinou, před přílišným nadhodnocením kurzů technologických firem, které by mohly destabilizovat celou ekonomiku. Své slovní intervence doprovodili opakovaným zvýšením úrokových sazeb, které začalo již koncem června 1999, tedy před samotnou akcelerací růstu na akciových burzách. Do května 2000 Fed zvýšil svoji klíčovou úrokovou sazbu šestkrát ze 4,5 na konečných 6,5 procenta. Trh ho však neposlouchal. Zajímavostí zůstává, kdo jsou hlavní kritikové měnové politiky Fed. Portfolio manažeři a ekonomové velkých amerických investičních bank. Trpkou skutečností však bylo, že právě tyto dvě skupiny ignorovaly varovné signály přicházející z Fed. Z vlastních zkušeností vím, že každý, kdo se v letech 1999 a 2000 pohyboval na světových akciových trzích, přispěl k býčí náladě svým dílem nebo se jí nechal strhnout.

Nenapadlo by mne však svalovat vinu na centrální bankéře, kteří se navíc v období přemrštěné euforie pokoušeli akciové trhy krotit.

Fed: cenová a finanční stabilita

Někoho také může napadnou otázka, do jaké míry je Fed, či jakákoli jiná centrální banka, odpovědný za vývoj na akciových trzích? Nebo zda má nástroje k ovlivňování tržních očekávání budoucího pohybu na akciovém trhu? V moderním pojetí centrálního bankovnictví by každá emisní banka měla vedle cenové stability usilovat také o finanční stabilitu. Tedy takovou, aby nedocházelo k vysokým výkyvům v cenách aktiv, které by mohly destabilizovat celý bankovní sektor a následně i ekonomiku. Jde o to, aby banka analyzovala povahu finančních toků a cenové tvorby na trzích aktiv a v návaznosti na to se snažila vytvářet příznivé podmínky pro stabilitu finančních trhů, jejich likviditu a průhlednost. Cílem převážně preventivní činnosti by tedy měla být eliminace rizika možných finančních krizí.

Cena aktiv zajímá centrální banku z pohledu spotřebitelské důvěry, budoucí poptávky a očekávaného vývoje inflace. Vstupuje do modelu CB jako endogenně daná veličina, která vedle jiných determinuje hlavní makroekonomické cíle banky. Cílem každé centrální banky je, aby odchylky od jakési rovnovážné úrovně makroekonomických veličin byly od skutečného vývoje co možná nejmenší, a tím nevyvolávaly nebezpečí nestabilního vývoje ekonomiky. Na druhé straně má CB nástroje – změna úrokových sazeb a devizového kursu – kterými se snaží nesoulad mezi rovnovážnými a skutečnými hodnotami makroekonomických veličin vyrovnat. Problém nastává v okamžiku, když nelze například změnou úrokových sazeb ovlivnit cenu jednoho z aktiv – akcií, nebo když trh nepřijme chování či varování CB. Ačkoli jsem nedělal analýzu závislosti vývoje akciových kursů na měnové politice Fed, domnívám se, že zatímco u očekávaného vývoje úrokových sazeb (a tím i cen dluhopisů) má CB alespoň částečnou šanci přesvědčit trh o svém "chtěném" rovnovážném vývoji, v případě očekávaného vývoje cen akcií nikoli. Akcie vždy nereagují ani na případné slovní intervence. Příkladem mohla být četná vystoupení Alana Greenspana o nadhodnocenosti cen akcií, které však trh ignoroval. Když má CB k ovlivnění očekávání budoucího vývoje cen akcií pouze omezené instrumentarium, bylo by krajně nezodpovědné a riskantní se do toho pouštět.

Ve své podstatě by tedy centrální banka neměla mít ambice přímo ovlivňovat ceny aktiv, ale pouze přijímat taková opatření, která by vedla k vytvoření stabilního prostředí pro finanční investice. Nikdo proto nemůže očekávat, že ceny aktiv budou hlavním kritériem měnové politiky centrální banky. Události posledních měsíců mám dávají za pravdu, že samotná měnová politika Fed nemůže být pro akciové trhy spásou. Investoři by měli svoji pozornost, ale i kritiku přesunout na regulatorní orgány, auditorské firmy a hlavně na samotné společnosti. Fed s jejich přispěním se určitě bude snažit vytvořit stabilní prostředí pro finanční investice.

Považujete za oprávněnou kritiku Fedu za podíl při "nafukování bubliny"? A jak se vám líbí jeho současná měnová politika? Myslíte, že jsou úrokové sazby přesto, že jsou na čtyřicetiletém minimu, stále ještě příliš vysoké? Podělte se o své názory s ostatními.


Autor je odborníkem na finanční trhy.

Líbil se vám článek?

-50
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 8. 2002 9:56

Pana Holinku netrapte, zlatý důl Private Investors mu skončil, tak se holt snaží uživit jak umí.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

12. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

Spotřebitelské ceny stouply v prosinci o 6,6 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,6 procentního bodu vyšší než v listopadu. Oznámil to Český... celý článek

Úroky jsou nejvýš od finanční krize. ČNB přidala víc, než se čekalo

22. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Úroky jsou nejvýš od finanční krize. ČNB přidala víc, než se čekalo

Mimořádně vysoká inflace nutí centrální banku k mimořádným krokům. Sazby opět zvýšila víc, než se čekalo. Základní úrok je poprvé od roku 2008 nad třemi procenty a blíží se ke čtyřem. celý článek

Skutečná inflace je výš. Proč to stát nechce přiznat

21. 12. 2021 | Petr Golka | 28 komentářů

Skutečná inflace je výš. Proč to stát nechce přiznat

Špatná zpráva pro vaše úspory: opravdová inflace je vyšší než číslo, které udává statistický úřad. A dobrá: můžete se jí ubránit.

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

20. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Jak porazit inflaci. Spoření v bance nestačí

Inflace vyletěla k šesti procentům. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme... celý článek

Inflace už začíná šestkou. Hrozí nebezpečný mix, říká ekonom

10. 12. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Inflace už začíná šestkou. Hrozí nebezpečný mix, říká ekonom

Spotřebitelské ceny stouply v listopadu o šest procent v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,2 procentního bodu vyšší než v říjnu. Oznámil to Český... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.