Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč mít stavební spoření

Proč mít stavební spoření
Stavební spoření se stalo v posledních letech velmi oblíbeným prostředkem, jak ukládat a dobře zhodnocovat finanční prostředky. Tři miliony klientů stavebních spořitelen svědčí o tom, že za sedm let své existence nabylo masového charakteru. Zástupkyně stavební spořitelny tvrdí, že je vhodné pro většinu z nás.

Pro zájemce, který si bude chtít uzavřít smlouvu o stavebním spoření, není až tak podstatné, kterou ze šesti českých stavebních spořitelen si vybere. Důležitější jsou osobní faktory, především, za jak dlouho a na jaký účel bude své finance potřebovat - zda bude pouze spořit nebo si zažádá o úvěr.

V první řadě je stavební spoření ve srovnání s termínovanými vklady díky státní podpoře, pevnému úroku z vkladů a prémii za nečerpání úvěru na konci spoření výnosnější. To je výhodou pro ty, kteří chtějí pouze spořit. Tito klienti však nesmí zapomenout, že pokud chtějí své finance dobře zhodnotit, musí se "upsat" stavební spořitelně na více než pět let, nechtějí-li přijít o státní podporu a další výhody. Vypočítejte kolik můžete naspořit.
Stavební spoření se vyplatí hlavně těm, kteří si chtějí za velmi příznivých podmínek dopomoci k úvěru. Úvěr pochopitelně nelze použít na cokoli, má pevně stanovené využití - na bytové účely. Nelze tak spekulovat nebo se domnívat, že za poskytnutý úvěr si lze například užívat u moře. K čemu je možné úvěr ze stavebního spoření využít?
Po počátečním období, kdy převládali "spořící" klienti, nyní nastává období růstu počtu úvěrů ze stavebního spoření. Klienti stavebních spořitelen totiž začínají chápat, že pokud si chtějí pořídit vlastní střechu nad hlavou, je hypotéka či úvěr nutností. Alespoň pro průměrného českého občana.

V poslední době se všechny stavební spořitelny snaží co nejvíce zpřístupnit své úvěry běžnému klientovi tím, že snižují úroky z úvěru, srovnejte je! Nově nabízejí překlenovací úvěry s neměnnou částkou měsíční splátky a volitelnou splátkou úvěru. Některé snižují i nároky na bonitu žadatele o úvěr a na zajištění úvěru, případně přidávají různé věrnostní programy, soutěže a výhody pro nové i stávající klienty. Zájemce má tedy z čeho vybírat. Někdo může namítnout, že nabídka šesti českých stavebních spořitelen je téměř stejná. Stavební spořitelny jsou však limitovány zákonem a nemohou podnikat v oblastech, které mohou přinášet potenciální rizika.

Stavební spoření je investicí velmi bezpečnou, protože vklady klientů jsou pojištěny ze zákona, a dává klientovi jistotu pevného a nezdaněného výnosu, dostupného úvěru a různých slev a výhod. Nelze však čekat, že na stavebním spoření lze zbohatnout, pokud pro vás bohatství představuje tučné konto v bance. Kdo však s pojmem bohatství spojuje bydlení v hezkém vlastním bytě nebo rodinném domku, tomu stavební spoření pomůže. A to i proto, že nemovitosti nabývají díky inflaci stále větší hodnotu.

V dalším díle volného cyklu Proč mít… vás bude bankovní expert přesvědčovat o výhodnosti termínovaného vkladu. Svoje přednosti později vyzdvihnou zástupci penzijního fondu, leasingové firmy, životní pojišťovny a dalších.

Přesvědčila vás autorka článku, že stavební spoření je jedním z nejlepších spořících produktů? Myslíte, že je jedno, u které ze šesti spořitelen máte smlouvu? Napište svůj názor.


Helena Dušková
stavební spořitelna Wüstenrot

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2000 13:43

Fakt nevidím jediný důvod proč takovou věc nějak korigovat. Ohromná konkurence mezi nimi je nutí poskytnout svým klientům co nejlepší služby... Ostatně jako v každém jiném odvětví... :)

Reagovat

 

+35
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SkrivanekT 10. 11. 2000 12:31)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 11. 2000 12:31, SkrivanekT

Udivuje mě, že zástupce stavební spořitelny říká, že jsou vlastně všechny stejné. Potřebujeme jich tedy šest, nestačily by dvě?

Reagovat

 

-17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

15. 11. 2000 | 8:36

Ve srovnání stavebních spořitelen doporučuji (považuji za korektnější)rozšířit výčet uváděných porovnávacích údajů (např. ostatní úrokové sazby u jednotlivých druhů úvěrů, poplatky za zpracování žádosti o úvěr, poplatky za...více

14. 11. 2000 | 9:29

Souhlasím s omezením podpory pro ty, kteří nestaví. Myslím, že dávat podporu všem bez rozdílu není dobré, protože potřebujeme lidi nějak motivovat k tomu, aby začali samostatně řešit svou bytovou situaci. Jinak zase budou...více

14. 11. 2000 | 9:26

No, dneska je to zhruba 3 a 5%. Ale nezapomeňte, že úvěr si bere jen malá část z těch, kteří spoří, takže ten úrokový rozdíl to sám nepokryje. Podobně se z toho nedá zaplatit masivní reklama, provize agentům atd. atd. Pokud...více

14. 11. 2000 | 9:03

Řešení není ve snížění podpory, ale v omezení použít naspořené peníze VÝHRADNĚ na bydlení. Nebojte se, že by spořitelny neměly z čeho vyplácet úvěry. více

14. 11. 2000 | 6:58 | zjcabejsek

To nejde. Nezapomeňte, že klienti, kteří pouze spoří poskytují peníze na úvěry pro ty ostatní. Pokud byste takto výrazně srazil státní podporu, tak dojde k odlivu spořících klientů, protože časem by si¨většina z nich spočítala,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK