Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co získáte od banky za vedení běžného účtu navíc

| rubrika: Jak na to | 25. 9. 2009 | 1 komentář
Co získáte od banky za vedení běžného účtu navíc
Majitelé běžných účtů zpravidla tuzemským bankám platí docela slušné poplatky za správu a využívání účtů. V některých případech ale díky těmto produktům mohou získat i o něco výhodnější úrokové sazby a další výhody třeba u poplatků.

Bankysi postupně začínají o něco více hledět svých věrných klientů. Nedělají sice žádné převratné kroky, ale čím dále častěji dávají alespoň minimální slevy a výhody právě těm klientům, kteří u nich mají sjednáno více produktů. Podobně jako to například bývá u pojišťoven za takzvanou propojištěnost. Za to, že si klient zřídí a vede účet u vybrané banky a platí za něj poplatkymohou získat nejen slevy na další produkty, ale i slevy z poplatků k samotnému běžnému účtu. Nejmarkantnější zvýhodnění nejspíše ale reprezentují slevy související s hypotékami.

Za to, že má klient s hypotékouv rámci dané bankovní skupiny i běžný účet, získává zpravidla zvýhodněnou úrokovou sazbu. Rozdíl může být půl až jeden procentní bod z původní vyhlašované sazby banky. Taková úroková zvýhodnění lze najít třeba v nabídce GE Money Bank, ČSOB, mBank, Raiffeisenbank, České spořitelny či Komerční banky. U Poštovní spořitelny lze zase k úrokové slevě u hypotéky za postžirový účet získat ještě další slevy za volbu dvou ze tří pojištění souvisejících s úvěrem na bydlení(to by mělo platit ale i v celé skupině ČSOB).

Proti tomu, že by někdo chtěl kalkulovat s tím, že si požadovaný účet v bance založí kvůli slevě a vzápětí jej zruší se banky zpravidla chrání. Rovnou se sjednáním hypotékya účtu banka zřídí obyčejně i automatické inkaso hypoteční splátky z účtu. Pro klienta je pak velmi nesnadné, ne-li nemožné, takový účet bez problémů zrušit a minimálně do konce fixace si jej musí držet.

Další bonus, který lze získat díky vlastnictví běžného účtuocení ti, kdo si chtějí ukládat výhodněji úspory. Takto jsou zvýhodněni klienti s účty Genius Active a Genius Gold od tuzemské GE Money Bank. Zvýhodněná úroková sazba na spořícím účtu Genius je podle tiskové mluvčí banky Markéty Dvořáčkové nyní pro tyto klienty tři procenta (standardní sazba je nyní 2,8 procenta). To je momentálně jedna z nejvyšších sazeb na českém trhu spořících a vkladových produktů. Krátkodobé a střednědobé termínované účtys pevnou úrokovou sazbou a bonifikací za vedení vybraných běžných účtů nabízí rovněž Komerční banka. Oproti jiným termínovaným účtům s pevnou sazbou tyto klienty banka zvýhodňuje bonifikací 0,2 procentního bodu (p.a.).

Majitelé několika podnikatelských účtů v Poštovní spořitelnězase získávají kumulovanou výhodu lepší úrokové sazby. Jednotlivé zůstatky na takovýchto účtech se podnikatelům sčítají a díky tomu tak podle mluvčí banky Denisy Salátkové dosáhnou na lepší úrokovou sazbu.

Od určité výše zůstatku na běžném účtu, případně součtu všech vkladů v bance je v některých bankách pro změnu možné získat slevu z poplatků za vedení účtů. Takto zvýhodňuje klienty GE Money Bank. Výše požadovaného zůstatku závisí na typu účtu. U běžného korunového účtu se standardním měsíčním poplatkemje vedení účtu bezplatné od zůstatku 40 tisíc korun, u konta Genius Active s poplatkem 119 korun je třeba na něm mít ale čtvrt milionu korun, aby jeho majitel nemusel platit měsíční poplatek. Podnikatelé s Genius Business Active musí mít na kontě ale půl milionu. Zdarma je účet i pro majitele Genius Gold, pokud mají všechny své vklady u banky vyšší než jeden milion korun, jinak platí poplatek 499 korun měsíčně.

Anketa

Založili jste si už někdy kvůli zvýhodnění v bance další bankovní produkt?

Na slevy z poplatků za vedení účtu dosáhnou rovněž aktivní klienti České spořitelny, zvláště pak ti, kteří dokáží obstarat vyšší příjmy na účet nebo vyšší bilanční sumu v rámci celé banky. Za využívání produktů Finanční skupiny České spořitelny jsou zvýhodněni klienti Osobních účtů a Osobních účtů Student. „Díky Programu výhod získají měsíčně slevu z poplatku za vedení účtu klienti, kteří na svém Osobním účtu ČS realizují jednu příchozí a další dvě libovolné platby měsíčně. Výše slevy závisí buď na součtu všech vkladů na Osobním účtu ČS nebo na součtu všech aktiv a pasiv klienta, tedy na všem, co má klient buď uloženo nebo půjčeno u České spořitelny a jejích dceřinných společností,“ vysvětluje Pavla Langová z tiskového centra banky. Kdo se ovšem rozhodne využívat tento program, nemůže již podle ní současně získávat body do Bonus programu, který klientům umožňuje vybrat si za nasbírané body dárek z katalogu.

Většina běžných účtů tuzemských bank, které jsou soustředěné do balíčků, nabízí také alespoň minimální zvýhodněné čerpání několika dalších služeb. Typické to je třeba u internetového či mobilního bankovnictví, kdy má klient využívání této služby zdarma v rámci balíčku. Díky tomu tak navíc získá možnost uskutečňovat své jednorázové a trvalé platby levněji než kdyby tyto příkazy podával papírovým příkazem na přepážce nebo přes sběrný box. Kupříkladu v Komerční bance tento rozdíl činí 25 korun (4 koruny za příkaz přes internetbanking oproti 29 korunám za papírový platební příkaz). Lepší sazbu také mívají vybrané balíčky běžných účtů pro alespoň několik výběrů z bankomatů.

Jaká zvýhodnění by vám přišla zajímavá a jaká jsou podle vás naopak zbytečná? Podělte se o názor s ostatními čtenáři.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

25. 9. 2009 | 8:20 | Rafter

No uprimne.. system poplatku, slev a bonusu ma za cil predevsim zmast klienty a zneprehlednit sazebniky. Kdyz banka potrebuje zdrazit ci znevyhodnit nejaky produkt, staci jen zamichat s bonusy a vetsina klientu si toho vubec...více

Oblíbená témata

banky, hypotéky

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK