Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr

Věra Tůmová | rubrika: Co se děje | 20. 3. 2009 | 13 komentářů
Hypotéka od mBank: z hvězdy se stal průměr
Dříve výhodná hypotéka od mBank ztratila své kouzlo. Bilanční mechanismus, kterým se daly snížit úroky, už banka neposkytuje k úvěrům s fixovanou úrokovou sazbou. Na hypotéku navíc dosáhne podstatně méně klientů. Kdo bude chtít hypotéku na více než polovinu hodnoty nemovitosti, nejspíš bude mít smůlu.

Hvězda mBank ve srovnání s jinými bankamipohasíná. Alespoň pokud jde o hypotéky. Zatímco ještě na podzim se banka chlubila produktem, který hned tak někdo z konkurence neokopíruje, od března ze svého úvěru na bydlení udělala pro řadu klientů naprosto standardní hypotéku, jakou mohou najít i jinde. Navíc u konkurence ji často pořídí s nižším úrokem a také bez poplatků.

Od svého impozantního vstupu na český trh se mBank podařilo zaujmout klienty nejen bankovnictvím s minimem poplatků, ale některými specialitami, které na místním trhu dosud chyběly. Jedním z nich byl i mBilans, bilanční mechanismus u mHypotéky(hypotéka mBank). Ten díky finanční rezervě na bilančním účtu umožňuje snižovat základ pro výpočet úroků z hypotékya klient má přitom stále finanční rezervu k dispozici. Může s ní v případě potřeby libovolně nakládat. Tento mechanismus sklidil zejména mezi movitější klientelou pozitivní ohlas.

Co vše mBank změnila u mHypotéky

  • V roce 2009 se chce zaměřit na hypotéky s LTO do 50 %.
  • Hypotéky s LTO nad 50 % jsou posuzovány individuálně a budou prý schvalovány jen vyjímečně.
  • Hypotéky na 110 % LTO jsou tedy už dávno minulostí.
  • Bilanční mechanismus lze od 16. 3. uplatnit jen u hypoték s variabilní sazbou.

    LTO - Loan to value = Poměr výše úvěru vůči odhadní ceně nemovitosti

Jenže od března mBank přestala bilanční mechanismusnabízet u nových hypoték se zafixovanou úrokovou sazbou. Využít ho mohou jen ti, kteří si vezmou úvěr s proměnlivou sazbou, která se řídí aktuálními podmínkami na mezibankovním trhu. mHypotéka s fixní sazbou tak přišla o jednu z největších výhod.

Bilanční mechanismus, který byl původně automaticky u všech hypoték, nevyhovoval všem klientům, tvrdí generální ředitel mBank Jiří Báča. Přestože banka nijak klienty nenutila, aby mechanismus využívali. Podle Báči ale zůstane bilanční mechanismus i tak dostupný pro mnoho zákazníků. Variabilní sazbu si údajně volila loni zprvu polovina zájemců o hypoteční úvěr, pak se tento podíl snížil na pětinu pětinu a nyní je trend zase obrácený a toto číslo rychle narůstá.

Báča zdůvodňuje omezení bilančního mechanismu dvěma důvody: „Primární je, že na českém trhu a nejen tady, dochází k obrovskému kolísání úrokových sazeb. To znamená, že sazby z počátku padaly téměř volným pádem a teď se stále pohybují směrem dolů. Na tom pak vydělá či prodělá jedna nebo druhá strana. Zda se ohrožení týká banky či klienta, přitom záleží na tom, jakým směrem se budou sazby ČNB pohybovat.“ Jinými slovy, banka na penězích uložených na bilančních účtech nyní málo vydělává, právě kvůli kolísání sazeb na mezibankovním trhu. Proto pro ni není výhodné zvýhodňovat třeba hypotékyse stabilní pětiletou úrokovou sazbou.

Druhým důvodem, proč banka omezuje bilanční mechanismus jen na variabilní sazby je, že ty jsou podle Báči v tuto chvíli pro klienty výhodnější. Sazba vázaná na tříměsíční PRIBOR, podle něhož se aktualizuje, jde zatím stabilně dolů. Navíc fixní sazby jsou do určité míry regionální zvláštností jen některých zemí. Například v Polsku je vůbec neznají. Variabilní sazbu ovšem mohou klienti mBankkdykoli bez poplatku změnit na fixní, pokud budou mít pocit, že je pro ně méně výhodná. Přijdou ovšem o možnost využívat bilanční mechanismus.

Anketa

Myslíte si, že variabilní sazba je nyní u hypoték výhodnější než fixní?

„Hlavní důvod, proč vážeme bilanční mechanismus jen na variabilní sazbu je, že chceme mít férový vztah pro obě strany, tedy pro banku i pro klienta,“ vysvětluje Báča a pokračuje: „Je to také nástroj, kterým klientům říkáme, kterou sazbu bychom v tuto chvíli ve vzájemném vztahu preferovali.“

Aktuální strategií mBank z hlediska financování hypotečních úvěrů je podle Báči ještě větší zacílení na bezproblémové portfolio klientů. Letos se mBank hodlá zaměřit na movitější klienty. Bude totiž poskytovat převážně hypotéky, u nichž výše úvěru nepřekračuje padesát procent hodnoty zastavené nemovitosti. Hypotéky s vyšším poměrem bude prý posuzovat jen individuálně a schvalovány budou jen výjimečně. „Díky nižšímu poměru úvěru ku hodnotě nemovitosti eliminujeme určitou skupinu, která se může dostat do problémů, a to ať už z důvodu přecenění hodnot nemovitostí, ke kterému na českém trhu může dojít či kvůli snížení či ztrátě příjmu,“ tvrdí Báča. mBank prý nechce odmítat klienty, jen jim v tuto chvíli naznačuje, že není příliš zodpovědné brát si hypotéku například na sto procent hodnoty nemovitosti.

Jak vnímáte současné změny ohledně hypoték v mBank? Podělte se o názor s ostatními čtenáři.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+67
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 3. 2009 9:58, starej.rebel

Ano je to opravdu tak mBank podle mého názoru zklamala. Zklamala jak klienty tak i zprostředkovatele.
Kam kráčí mBank http://www.hypotekypujcky.cz/?p=408

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 3. 2009 18:48

Citace - Míra / 20.03.2009 14:59

No ono Mbank už ani nemá výhodný vklad s 2,8 procenty, teď je to jakýsi plus vklad, kde si můžete vybrat jednou do měsíce, jinak platíte 150 KČ za polužku převodu.... takže i to už je trošku pod průměrem...A to jako převádíš na spořící účet peníze na pár dní? Kolem potom držíš na tom spořícím účtu, aby takové skopičiny měly význam? Statisíce snad?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jak může krize v Česku ohrožovat držitele hypoték

18. 3. 2009 | Věra Tůmová | 9 komentářů

Jak může krize v Česku ohrožovat držitele hypoték

Navzdory klesajícímu zájmu o hypotéky diskriminují některé české banky stávající majitele hypoték. Na rozdíl od nových klientů jim nabízí výrazně horší úrokové sazby. Letos se to může... celý článek

mBank: Supermarket podílových fondů oddaluje krize

12. 11. 2008 | Věra Tůmová, Jan Stuchlík | 18 komentářů

mBank: Supermarket podílových fondů oddaluje krize

V době finanční krize nízkonákladová mBank otevírá jeden účet za druhým a vkladů má sedmkrát více než úvěrů. Paradoxně těží z krize a plánuje novinky jako supermarket podílových fondů... celý článek

mPůjčka: Drahý a docela složitý spotřebák

3. 7. 2008 | Věra Tůmová | 9 komentářů

mPůjčka: Drahý a docela složitý spotřebák

Půjčky zdarma nejsou nikde, ani u mBank, která se chlubí minimálními poplatky. Poplatky má sice i u půjčky minimální, ale vynahradí si to jinde. Nová mPůjčka je drahá, ale v několika... celý článek

mBanka začíná inspirovat i velké banky

5. 3. 2008 | Věra Tůmová | 32 komentářů

mBanka začíná inspirovat i velké banky

Velké tuzemské banky se tváří, že polská mBank je nemůže ohrozit. Přesto se některé z nich už letos nechají inspirovat hypotékou této internetové banky. Kdy je inspiruje i ke snížení... celý článek

Hypoúvěry versus "bezplatná" hypotéka od mBank

25. 1. 2008 | Věra Tůmová | 20 komentářů

Hypoúvěry versus "bezplatná" hypotéka od mBank

Kombinované úvěry ze stavebního spoření stále více konkurují hypotékám. Díky nejistotě na hypotečních trzích a růstu úrokových sazeb se stavební spořitelny chlubí, že jejich úvěry jsou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.