Kolik teď zaplatíte za hypotéku? Nová čísla z bank
11. 6. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

Průměrná sazba nových hypoték včetně refinancování dosáhla v červnu 4,94 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex, která sleduje nabídky většiny bank.
Zdroj: Pleska / Midjourney
Vybrali jste si vysněný byt nebo dům, jenže zájemců je víc a prodávající dá přednost tomu, kdo má peníze hned k dispozici. Nechce čekat, až vám banka schválí hypoteční úvěr – a jestli vůbec.
Posílit vaše postavení dokážou čtyři banky: Raiffeisenbank, Komerční banka, UniCredit Bank a nově také ČSOB (Hypoteční banka). Díky „hypotéce dopředu“, „hypotéce naruby“ nebo „hypotéce bez nemovitostí“ budete mít jistotu, že peníze na nákup bydlení dostanete rychle.
„ČSOB Hypotéka bez nemovitosti reaguje na rostoucí tlak na rychlé rozhodování kupujících. Umožní zájemcům nejprve získat hypoteční úvěr s garantovanou sazbou a až potom si najít konkrétní byt nebo dům,“ říká Miroslav Zetek, člen představenstva a vrchní ředitel zodpovědný za obchod v ČSOB Hypoteční bance.
„Jednoznačně největším benefitem je to, že klient už předem ví, jak velkou hypotéku má a na jakou nemovitost tím pádem dosáhne. Na trhu se tím v podstatě dostává na úroveň kupce s hotovostí a je na tom lépe než zájemci o bydlení, kteří našli svou vysněnou nemovitost, ale teprve půjdou do banky žádat o standardní hypotéku,“ vysvětluje Zetek.
Zatímco u běžné hypotéky je žádost zdarma, za žádost o hypotéku bez upřesnění nemovitosti si ČSOB účtuje poplatek 9900 korun. Polovinu poplatku pak vrátí, pokud ji klient vyčerpá do šesti měsíců od schválení úvěru – tedy když si nemovitost vybere a zaplatí do půl roku.
Na výběr konkrétní nemovitosti má klient s ČSOB Hypotékou bez nemovitosti devět měsíců od podpisu smlouvy. Po celou dobu banka garantuje sjednanou úrokovou sazbu. Pokud by nakonec úvěr nečerpal, zaplatí paušální poplatek 9900 korun.
Banka zároveň slibuje, že klientům automaticky sníží sazbu, pokud tržní úroky mezitím klesnou. Maximálně však sleví 0,3 procentního bodu oproti původně sjednané úrovni.
ČSOB u této hypotéky nabízí až 30% slevu na odbornou technickou inspekci nemovitosti. Spolupracuje se společností Nemoinspekt, jejíž standardní ceny jsou od 5000 do 12 500 korun podle rozsahu inspekce.
Dosavadní klienti ČSOB si mohou Hypotéku bez nemovitosti vyřídit plně digitálně, bez nutnosti návštěvy pobočky. Ostatní zájemcům je k dispozici na pobočkách.
Hypotéka naruby od Raiffeisenbank dává na hledání nemovitosti 23 měsíců od schválení úvěru, na čerpání hypotéky ještě o měsíc víc. Žádost stojí 4900 korun. Pokud by nedošlo k čerpání, klient musí zaplatit paušál 29 900 korun.
Hypotéka bez nemovitosti od Komerční banky dává na nalezení nemovitosti 36 měsíců. Žádost stojí 4900 korun. Při nevyužití počítá sazebník s poplatkem ve výši pět procent z nečerpané částky – u pětimilionové hypotéky tedy 250 000 korun. Na otázku, jestli má nějakou výjimku (nižší nebo paušální poplatek) pro tento typ hypotéky, banka neodpověděla – ceník ani web produktu jinou cenu nezmiňují.
Hypotéka předem od UniCredit Bank dává na nalezení nemovitosti 12 měsíců. Žádost stojí 2900 korun. Když klient hypotéku nakonec nečerpá, zaplatí paušální poplatek 10 000 korun. „Tento poplatek je uveden v dané smlouvě,“ potvrzuje mluvčí Petr Plocek. U Hypotéky předem se tedy neuplatní obecný (vyšší) poplatek pro hypotéky, s nímž počítá sazebník.
Hledáte výhodnou hypotéku? Poradíme!
Porovnáme hypoteční úvěry a pomůžeme vám vybrat ten nejvýhodnější. Ať refinancujete, nebo potřebujete nový úvěr.
Pro srovnání: Hypotéka bez nemovitosti od ČSOB dává na nalezení nemovitosti devět měsíců. Žádost stojí 9900 korun, při čerpání do půl roku banka sleví polovinu. Při nevyužití je sankce také 9900 korun.
„V současné situaci, kdy poptávka po nemovitostech převyšuje jejich nabídkou, dává takový produkt smysl. Zájemce si nechá schválit hypotéku opravdu na ostro se vším všudy – s tím, že nakonec musí už jen doručit nemovitost odpovídající zástavní hodnoty,“ komentuje to hypoteční expert David Eim ze společnosti Gepard Finance.
„Když si zájemce o koupi nemovitosti chce nejdříve najít nemovitost a teprve pak začne vyřizovat hypotéku, může to být pro něj hendikep. Pokud mezi zájemci bude někdo, kdo disponuje hotovostí, bude mít větší šance. Prodávající asi nebude chtít čekat dva týdny, aby se pak dozvěděl, že zájemce hypotéku nezíská nebo že jsou s tím nějaké časové komplikace. Mezitím mu utíkají jiní případní kupci,“ vysvětluje.
Zájemce by však každopádně měl prozkoumat podmínky takové hypotéky – především sankce pro případ, že vhodnou nemovitost včas nesežene a úvěr proto nevyužije. Eim také připomíná, že ceny nemovitostí dál rostou – někteří klienti, kteří nemají dost vlastních peněz, se už za rok nemusí vejít do limitu pro hypotéku. Na druhou stranu úrokové sazby klesají, i když jen pozvolna.
Důležité otázky a odpovědi (FAQ)
Varianta hypotéky, kdy banka schválí hypoteční úvěr s garantovanou sazbou předtím, než si klient vybere konkrétní byt nebo dům. Zájemce o nemovitost díky tomu předem ví, jak velkou hypotéku má a na jakou nemovitost dosáhne. Dostává se tím na úroveň kupce s hotovostí – před ostatní zájemce, kteří teprve půjdou do banky žádat o standardní hypotéku.
Takový produkt nabízejí ČSOB Hypoteční banka, Komerční banka (obě pod názvem Hypotéka bez nemovitosti), Raiffeisenbank (Hypotéka naruby) a UniCredit Bank (Hypotéka předem).
Americká hypotéka je neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí. Zatímco klasickou hypotéku můžete použít jen na nákup nemovitosti, stavbu nebo rekonstrukci, americkou hypotéku můžete využít téměř na cokoliv. Na rozdíl od běžného spotřebitelského úvěru můžete s americkou hypotékou dosáhnout na nižší úrok (díky tomu, že banka má v zástavě nemovitost) a vyšší částku.
Sdílejte článek, než ho smažem