IQ Hypotéka Multi od LBBW – pokus doběhnout konkurenci

| rubrika: Recenze | 20. 11. 2008 | 8 komentářů
IQ Hypotéka Multi od LBBW – pokus doběhnout konkurenci
LBBW nyní přichází na český trh se „zbrusu novou“ hypotékou. Otázka je, nakolik to je zcela nový produkt a nakolik jen„dobíhání“ konkurence s vyplazeným jazykem. Nicméně svou konstrukcí to není špatná hypotéka. Proto jsme jí udělili tři hvězdičky.

Hodnocení Peníze.cz

Zobrazit podrobnější hodnocení

Jeden z nejmenších a nejmladších bankovních ústavů v tuzemsku Landesbank Baden-Wűrttemberg (LBBW)letos v několika vlnách rozšířil nabídku hypotečních úvěrů, aby prý byl schopen pokrýt 95 procent potřeb klientů. Ještě před koncem roku proto rychle přichází s hypotečním úvěrem IQ Hypotéka Multi, který umožňuje konsolidaci různých typů hypoték i spotřebitelských úvěrů. To ale v Česku novinka není. Refinancování úvěrů nabízejí snad všechny tuzemské banky. LBBW nicméně tuto hypotéku o něco vylepšila.

LBBW novinku nabízí ve třech variantách podle účelu ( na bydlení, na jiný účel než na bydlení, bez účelu). Podle tvrzení zástupců banky, ji díky tomu lze využít snad pro všechny životní situace. To je ovšem poněkud mystifikující tvrzení. Klient, který má zájem o refinancování hypotéky a úvěrůu LBBW musí splnit několik základních podmínek, aby mu banka úvěr vůbec poskytla. Především banka neumožňuje konsolidovat všechny typy úvěrů.

Konsolidace pod hlavičkou IQ Hypotéka Multi je kvůli daňovým důvodům a povinnému výkaznictví (které nařizuje ČNB) možná jen pro hypotéky a úvěry se stejným typem účelu. Takto refinancovat je tedy možné například pouze hypotéky na bydlení(třeba na dům a pozemek) či hypotéku a úvěr ze stavebního spoření, hypotéku na pronajímaný byt a na chatu popřípadě různé neúčelové (Americké) hypotéky a spotřebitelské úvěry. Podle Dany Maršálkové, ředitelky pro Product Development ale už není například možné zahrnout do konsolidace úvěry z kreditních karet či leasing. Sloučením více úvěrových závazkůdo jednoho nicméně klient podle ní získá nižší měsíční náklady a zoptimalizuje si měsíční úvěrové zatížení rodiny. Při konsolidaci neúčelových úvěrů do takzvané americké hypotéky banka klientovi nabídne i nižší úrokovou sazbu oproti spotřebitelským úvěrům. Musí ovšem mít nemovitost, kterou za úvěr zastaví.

Některé podmínky IQ Hypotéky Multi

  • Minimální věk žadatele 18 let
  • Být ve stávajícím zaměstnání min. 3 měsíce (OSVČ a podnikatelská činnost – nejméně 1rok)
  • Ověřitelný kontakt na telefon na zaměstnavatele
  • Kontaktní telefon na žadatele

V rámci IQ Hypotéky Multi je případně možné navýšit úvěr až na 100 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Záleží ovšem na tom, nakolik banka odhadne cenu nemovitosti a možnosti klienta splácet úvěr. Jiné podmínky tak nejspíš čekají klienty s trvalým příjmem a bydlištěm v krajském městě, jiné pak lidi z malých obcí s jedním zaměstnavatelem v regionu.

Jednou z výhod, na které se snaží LBBW nalákatnové klienty je určitá benevolence ohledně dokládání příjmu. Týká se to ale jen klientů s dobrou platební morálkou. Stačí, aby klient předchozí úvěr splácel anuitně minimálně šest, respektive osm měsíců a nebude již muset přinést potvrzení o příjmu. Banka si z úvěrových registrů ověří, že se jedná o „spolehlivého“ dlužníka, který je schopen pravidelně hradit závazky. To je například výhodné pro klienty, kteří si v předchozí bance vzali rovněž úvěr bez doložení příjmu, ale kvůli tomu byl pro ně dražší. Pokud spláceli hypotékuvčas, mají u LBBW šanci si úroky snížit. U které banky klient získal předchozí úvěr, není podle člena představenstva LBBW Martina Kryla příliš důležité, protože banka prý nemá jednotlivé peněžní ústavy odstupňované podle rizikovosti. Musí se ale vždy jednat o úvěr od banky, která má licenci ČNB.

IQ Hypotéka Multi umožňuje nejen osobní konsolidaci úvěrů, ale i mezi manžely či registrovanými partnery. Pokud by ovšem chtěli slučovat úvěry nesezdaní partneři či třeba rodiče a děti (matka a dcera například), možné to podle mluvčí banky Martiny Lambert není.

Novou hypotékuod LBBW bude možné získat v některé z 28 poboček LBBW banky, u některých externích prodejců nebo je možné vyplnit online formulář na webových stránkách banky a klienta bude kontaktovat specialista banky.

Jaké zkušenosti s refinancováním máte vy? Podělte se o ně a přispějte do diskuse.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 4. 2009 13:56, tmas

Jestli chcete zistit sve iq tak navstivte iq test EU odkaz zde:http://cz.iq-test.eu/#5421 3

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.