Po Komerční bance, České spořitelněa UniCredit Banksnižuje od 1. září úrokové sazby hypoték rovněž mBank. mHypotéka, kterou mBank uvedla na trh letos na jaře, zlevňuje v průměru o 0,4 procentního bodu. Sazby pro jednoletou fixaci budou podle zdroje blízkého mBank začínat od 4,87 procenta.
Podle zjištění redakce Peníze.cz sníží úrokové sazby hypoték od 1. září rovněž ČSOB, a to o 0,3 procentního bodu. Zlevnila také Bawag Bank, ta pravidelně aktualizuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů na konci měsíce. V reakci na snížení úrokových sazeb, které ohlásila Česká národní banka, Bawag mimořádně zlevnila hypoteční úvěry již 22. srpna. Podle informací banky nyní poskytuje hypotéku na bydlení při pětileté fixaci od 4,66 procenta.
Všechny banky, které nedávno snížily úrokové sazby u hypoték, potvrzují, že klienti na zlevňování hypotečních úvěrů začali reagovat.
Zlevněním hypoték a volbou fixační doby, po kterou je úroková sazba stejná a banka ji nesmí změnit, se dají ušetřit desítky tisíc korun. Například manželský bezdětný pár s měsíčním čistým příjmem 30 tisíc korun, který si na domek v hodnotě 2 miliony korun vezme od mBank milionovou mHypotéku, může ve srovnání se srpnovými podmínkami ušetřit více než 48 tisíc korun. S nižší úrokovou sazbou platnou od září při pětileté fixaci (4,98 procenta) a splatnosti hypotéky na 15 let budou měsíčně splácet 7 512 korun, což je o 808 korun méně než dosud.
Česká spořitelna snížila úrokové sazby hypoték pro stávající i nové klienty rovněž o 0,4 procentního bodu již 25. srpna. Oblíbená pětiletá úroková fixace u České spořitelny poklesla na úroveň 5,19 procenta. "Nyní budeme sledovat vývoj úroků na mezibankovním trhu a případně dále reagovat," říká Krystýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.
Na vývoj trhu čeká také UniCreditBank. Ta snížila úrokové sazby jako první už 1. srpna, tedy před rozhodnutím centrální banky o poklesu základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. " Hypotéka s fixací na jeden rok u nás nyní začíná na 4,79 procenta, při tříleté fixaci 4,96 procent a pětileté fiaxační době činí 5,04 procent," přibližuje mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.
Komerční banka se rozhodla zlevnit hypotéky od 21. srpna o 0,5 procentního bodu, a to u všech fixací stejně. "Nyní poskytujeme úvěry s novou jednotnou sazbou od 4,99 procent s fixací na 1 až 10 let a na 15 let. Klienti tak mají možnost získat i ty nejdelší fixace za cenu jednoleté," říká Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.
Možnost fixovat stejnou úrokovou sazbu na rok, pět či třeba 15 let podle odborníků znamená, že přestala platit standardní bankovní pravidla. "Jde o dobrou zprávu pro ty, kteří hypotéku plánují, špatnou pro ty, kdo hypotéku právě uzavřeli a zvolili dlouhou dobu fixace. Těm se dlouhá fixace prodraží. Ovšem na druhou stranu tento krok svádí k úvaze, zda banky neočekávají dlouhodobý pokles úrokových sazeb – a tím zvýšení zisků z vyšších sazeb za delší fixace. Kdyby tomu tak nebylo, byly by delší fixace oceněny jako v minulosti vyšším úrokem," míná Miroslav Kucharský ze společnosti Partners.
Budou-li se úroky v následujících letech dále zvyšovat, vystavuje se banka podle jeho slov riziku, že úrok poskytnutý nyní se v budoucnu dostane pod aktuální tržní sazbu. Banka tak bude ve ztrátě. Pokud ji však zafixuje nad očekávanou budoucí sazbou, vydělá. Čím déle si klient platí za garanci neměnné splátky, tím více a déle bude banka profitovat.
"Banky dnes obecně hodně motivují k minimálně pětiletým sazbám. Dávají v tom případě odhady zadarmo či úvěry bez poplatku. Zato jednoleté a dvouleté sazby, dříve zvýhodňované, jsou někdy dokonce dražší než ty pětileté. Do hry se ale dostává ještě jeden faktor: strach z refinancování," uvedl Petr Borkovec ze společnosti Partners.
Má smysl si nyní brát hypoteční úvěr? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem