Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 9. 2022
Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Zdroj: Shutterstock

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z průzkumu agentury Market Vision, který se letos v květnu a červnu zaměřil na devět nejvýznamnějších poskytovatelů hypoték na tuzemském trhu.

Moneta obhájila vítězství z předchozích tří ročníků, celkově letos získala 74 %. O druhé místo se dělí Komerční banka a Raiffeisenbank se shodným ziskem 72 %. Na opačném konci skončila mBank.

„Za zmínku stojí zlepšování u Komerční banky, která byla v roce 2019 na předposledním, v roce 2021 na pátém a nyní již na druhém místě celkového žebříčku,“ říká Michal Skalický, senior consultant agentury Market Vision.

Průzkum se zaměřil kvalitu služeb spojených s nabídkou hypotečních úvěrů. Nehodnotil konkrétní produktové podmínky jako výši úrokové sazby nebo související poplatky.

Agentura vychází z takzvaného mystery shoppingu. Vyškolení spolupracovníci vystupují podle připraveného scénáře jako potenciální klienti. Nejdříve si projdou web banky, poté kontaktují její infolinku. Nejvyšší váhu v celkovém hodnocení má třetí krok: osobní schůzka s poradcem. Každá z bank byla otestována desetkrát.

Celkové výsledky. Zdroj: Market Vision.

Na začátku osobního jednání „průzkumník“ říká poradci, že v brzké době plánuje čerpání hypotečního úvěru a chtěl by se zeptat na podmínky. Modelový klient nemá běžný účet ve stejné bance. V průběhu rozhovoru se chová přirozeně a vystupuje jako „příjemně pasivní klient“ – aktivitu nechává na straně poradce, jeho návrhy neodmítá, diskutuje o nich a pokládá doplňující otázky. Na závěr schůzky poradci řekne, že si vše ještě doma rozmyslí.

Osobní jednání s poradcem – zahrnující hodnocení oblastí od vzhledu poradce přes analýzu potřeb, návrh řešení, nabídku dalších produktů až po uzavření rozhovoru – dopadlo nejlépe pro Raiffeisenbank a Monetu (68 %), nejhůře pro mBank (42 %).

Menší váhu v celkovém výsledku mělo například hodnocení internetových stránek pro zájemce o hypotéku: nejlepší mají podle průzkumu Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank (shodně 98 %), nejslabší Fio banka (68 %). Infolinka dostala nejvyšší hodnocení u Komerční banky (94 %) a České spořitelny (91 %), nejnižší u Fio (26 %).

Průzkum se zaměřil třeba i na interiér poboček (dobře dostupná, čistá, klient snadno nalezl místo jednání s poradcem a cítil při jednání dostatek soukromí). V tomto bodě nejvíce zaujaly Česká spořitelna a Komerční banka (shodně 100 %), nejméně Fio (67 %).


Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Jak vypadalo internetové bankovnictví před dvaceti lety? Zveme vás do roku 2002, kdy Peníze.cz vyhlásily soutěž o nejlepší internetbanking. Projděte si velkou galerii a výběr z tehdejších hodnocení.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

Ownest přináší do Česka trend z anglosaských zemí. Míří na lidi v perspektivních oborech, kteří před sebou mají rychlý kariérní růst a s tím spojený růst příjmů. Pro začátek jim stačí... celý článek

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, po mnoha měsících růstu mírně klesl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

Pravidla pro předčasné splacení úvěru na bydlení mají být jasnější. Ministerstvo financí vychází vstříc bankám, podle kterých dosavadní podmínky jednostranně zvýhodňují dlužníky.

Vysoký poplatek za předčasné splacení hypotéky odmítá i soud

22. 8. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Vysoký poplatek za předčasné splacení hypotéky odmítá i soud

Stavební spořitelna Modrá pyramida ze skupiny Komerční banky prohrála další spor o nepřiměřeně vysoký poplatek, který účtovala klientům za předčasné doplacení hypotéky. Jde o průlomové... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.