Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 9. 2022
Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Zdroj: Shutterstock

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z průzkumu agentury Market Vision, který se letos v květnu a červnu zaměřil na devět nejvýznamnějších poskytovatelů hypoték na tuzemském trhu.

Moneta obhájila vítězství z předchozích tří ročníků, celkově letos získala 74 %. O druhé místo se dělí Komerční banka a Raiffeisenbank se shodným ziskem 72 %. Na opačném konci skončila mBank.

„Za zmínku stojí zlepšování u Komerční banky, která byla v roce 2019 na předposledním, v roce 2021 na pátém a nyní již na druhém místě celkového žebříčku,“ říká Michal Skalický, senior consultant agentury Market Vision.

Průzkum se zaměřil kvalitu služeb spojených s nabídkou hypotečních úvěrů. Nehodnotil konkrétní produktové podmínky jako výši úrokové sazby nebo související poplatky.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Agentura vychází z takzvaného mystery shoppingu. Vyškolení spolupracovníci vystupují podle připraveného scénáře jako potenciální klienti. Nejdříve si projdou web banky, poté kontaktují její infolinku. Nejvyšší váhu v celkovém hodnocení má třetí krok: osobní schůzka s poradcem. Každá z bank byla otestována desetkrát.

Celkové výsledky. Zdroj: Market Vision.

Na začátku osobního jednání „průzkumník“ říká poradci, že v brzké době plánuje čerpání hypotečního úvěru a chtěl by se zeptat na podmínky. Modelový klient nemá běžný účet ve stejné bance. V průběhu rozhovoru se chová přirozeně a vystupuje jako „příjemně pasivní klient“ – aktivitu nechává na straně poradce, jeho návrhy neodmítá, diskutuje o nich a pokládá doplňující otázky. Na závěr schůzky poradci řekne, že si vše ještě doma rozmyslí.

Osobní jednání s poradcem – zahrnující hodnocení oblastí od vzhledu poradce přes analýzu potřeb, návrh řešení, nabídku dalších produktů až po uzavření rozhovoru – dopadlo nejlépe pro Raiffeisenbank a Monetu (68 %), nejhůře pro mBank (42 %).

Menší váhu v celkovém výsledku mělo například hodnocení internetových stránek pro zájemce o hypotéku: nejlepší mají podle průzkumu Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank (shodně 98 %), nejslabší Fio banka (68 %). Infolinka dostala nejvyšší hodnocení u Komerční banky (94 %) a České spořitelny (91 %), nejnižší u Fio (26 %).

Průzkum se zaměřil třeba i na interiér poboček (dobře dostupná, čistá, klient snadno nalezl místo jednání s poradcem a cítil při jednání dostatek soukromí). V tomto bodě nejvíce zaujaly Česká spořitelna a Komerční banka (shodně 100 %), nejméně Fio (67 %).


Velké retro. Jak vypadal internetbanking před dvaceti lety

Jak vypadalo internetové bankovnictví před dvaceti lety? Zveme vás do roku 2002, kdy Peníze.cz vyhlásily soutěž o nejlepší internetbanking. Projděte si velkou galerii a výběr z tehdejších hodnocení.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services