Mimořádná splátka hypotéky. Kolik si za ní připlatíte?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 22. 12. 2021
Obvykle se klienti banky drží splátkového kalendáře. Pokud ale nastane situace, kdy budete chtít splatit vyšší částku hypotéky, je třeba myslet na základní pravidla, abyste se vyhnuli zbytečným sankcím.
Mimořádná splátka hypotéky. Kolik si za ní připlatíte?

Zdroj: Ušetřeno.cz

Komerční spolupráce

Co je to mimořádná splátka

Hypoteční úvěr je závazek, který váže vaši nemovitost do doby splacení. Není proto divu, že se jej mnoho lidí snaží co nejrychleji zbavit, a přistupuje tak k řešení v podobě mimořádných splátek hypotéky. V období před uvedením zákona o spotřebitelském úvěru u nově sjednaných či refixovaných hypoték bylo zcela běžné, že si banka u předčasných splátek účtovala i desítky procent ze splátky jako sankci za předčasné splacení.

Klienti, kteří měli fixaci na delší dobu, a to klidně i v řádu desítek let, museli splácet léta úroky nebo se rozhodnout pro mimořádnou splátku, ovšem za cenu vysokých poplatků. V roce 2016 však přišel v platnost zákon, který vše změnil.

V současné chvíli je tak možné splatit až jednu čtvrtinu hypotéky bez sankcí, ovšem za stanovených podmínek. Pokud tedy máte smlouvu s bankou od prosince roku 2016, můžete nad mimořádnou splátkou bez sankcí uvažovat.

Co řeší zákon o spotřebitelském úvěru?

Mimořádná splátka hypotéky bez sankcí dle něj může proběhnout v situaci, kdy je klient v období tří měsíců od sdělení nové úrokové sazby. Dále ve chvíli, kdy nastalo období průběhu jednoho měsíce před výročím podpisu úvěrové smlouvy, a to až do výše 25 procent z celkové částky. Splátka může proběhnout ale také v případě, že jde o hypotéku s variabilní fixační sazbou.

Pokud navíc obdržíte nové podmínky, které vaší domácnosti nevyhovují, můžete využít online nástroje, které vám pomohou refinancovat. Pokud vás zajímá, kde na vás čeká nejvýhodnější hypotéka, kalkulačka hypoték vám online srovná desítky nabídek, a vy se tak můžete rozhodnout bez stresu a z pohodlí domova.

Nutné je ovšem poznamenat, že je důležité pozorně sledovat období fixace a obdržení nových podmínek ze strany banky. Pokud totiž klient nevyužije časového úseku, který mu zákon umožňuje předčasné splacení bez sankcí, může je banka dál účtovat, a to až do výše 50 000 Kč. Vždy proto přemýšlejte, jestli se vám mimořádná splátka hypotéky v daný čas vyplatí a zdali by nebylo výhodnější vyčkat na vhodné období.

Klient musí také kromě výše uvedeného splnit podmínku minimálně dvouletého smluvního vztahu s bankou.

Proč využít předčasného splacení

Banky se před zákonem z roku 2016 snažily minimalizovat své ztráty na úrocích právě sankcemi, které ukládaly klientům. Nyní je ovšem možnost si měsíční splátky snížit, a to právě mimořádnou splátkou hypotéky. Ideální situace proto nastává ve chvíli, kdy vám končí fixace a od banky obdržíte nové podmínky.

V této chvíli si porovnejte nabídky ostatních bankovních institucí, kdy vám pomůže online kalkulačka a ověřte si situaci na trhu. Neváhejte kontaktovat také hypoteční speciality, kteří vám pomohou s orientací ve stávající nebo nové smlouvě a zajistí vám nejvýhodnější podmínky.

Jak co nejvíc ušetřit?

Inflace v dnešní době nabírá na síle a v období za duben 2022 udává Česká národní banka 14,2 %, což je od požadovaných 2 % velmi vzdálené. Dle prognóz a statistik se navíc počítá s výhledem 4,1 % pro rok 2023. Pokud vám právě nyní nebo v nejbližší době hrozí konec fixace a obáváte se nových podmínek, je nejvyšší čas pro porovnání vaší hypotéky s podmínkami konkurence a zjištění výhodných podmínek. Při předčasném splacení v období bez sankcí tak můžete ušetřit na měsíčních splátkách tisíce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.