Mimořádná splátka hypotéky. Kolik si za ní připlatíte?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 22. 12. 2021
Obvykle se klienti banky drží splátkového kalendáře. Pokud ale nastane situace, kdy budete chtít splatit vyšší částku hypotéky, je třeba myslet na základní pravidla, abyste se vyhnuli zbytečným sankcím.
Mimořádná splátka hypotéky. Kolik si za ní připlatíte?

Zdroj: Ušetřeno.cz

Komerční spolupráce

Co je to mimořádná splátka

Hypoteční úvěr je závazek, který váže vaši nemovitost do doby splacení. Není proto divu, že se jej mnoho lidí snaží co nejrychleji zbavit, a přistupuje tak k řešení v podobě mimořádných splátek hypotéky. V období před uvedením zákona o spotřebitelském úvěru u nově sjednaných či refixovaných hypoték bylo zcela běžné, že si banka u předčasných splátek účtovala i desítky procent ze splátky jako sankci za předčasné splacení.

Klienti, kteří měli fixaci na delší dobu, a to klidně i v řádu desítek let, museli splácet léta úroky nebo se rozhodnout pro mimořádnou splátku, ovšem za cenu vysokých poplatků. V roce 2016 však přišel v platnost zákon, který vše změnil.

V současné chvíli je tak možné splatit až jednu čtvrtinu hypotéky bez sankcí, ovšem za stanovených podmínek. Pokud tedy máte smlouvu s bankou od prosince roku 2016, můžete nad mimořádnou splátkou bez sankcí uvažovat.

Co řeší zákon o spotřebitelském úvěru?

Mimořádná splátka hypotéky bez sankcí dle něj může proběhnout v situaci, kdy je klient v období tří měsíců od sdělení nové úrokové sazby. Dále ve chvíli, kdy nastalo období průběhu jednoho měsíce před výročím podpisu úvěrové smlouvy, a to až do výše 25 procent z celkové částky. Splátka může proběhnout ale také v případě, že jde o hypotéku s variabilní fixační sazbou.

Pokud navíc obdržíte nové podmínky, které vaší domácnosti nevyhovují, můžete využít online nástroje, které vám pomohou refinancovat. Pokud vás zajímá, kde na vás čeká nejvýhodnější hypotéka, kalkulačka hypoték vám online srovná desítky nabídek, a vy se tak můžete rozhodnout bez stresu a z pohodlí domova.

Nutné je ovšem poznamenat, že je důležité pozorně sledovat období fixace a obdržení nových podmínek ze strany banky. Pokud totiž klient nevyužije časového úseku, který mu zákon umožňuje předčasné splacení bez sankcí, může je banka dál účtovat, a to až do výše 50 000 Kč. Vždy proto přemýšlejte, jestli se vám mimořádná splátka hypotéky v daný čas vyplatí a zdali by nebylo výhodnější vyčkat na vhodné období.

Klient musí také kromě výše uvedeného splnit podmínku minimálně dvouletého smluvního vztahu s bankou.

Proč využít předčasného splacení

Banky se před zákonem z roku 2016 snažily minimalizovat své ztráty na úrocích právě sankcemi, které ukládaly klientům. Nyní je ovšem možnost si měsíční splátky snížit, a to právě mimořádnou splátkou hypotéky. Ideální situace proto nastává ve chvíli, kdy vám končí fixace a od banky obdržíte nové podmínky.

V této chvíli si porovnejte nabídky ostatních bankovních institucí, kdy vám pomůže online kalkulačka a ověřte si situaci na trhu. Neváhejte kontaktovat také hypoteční speciality, kteří vám pomohou s orientací ve stávající nebo nové smlouvě a zajistí vám nejvýhodnější podmínky.

Jak co nejvíc ušetřit?

Inflace v dnešní době nabírá na síle a v období za duben 2022 udává Česká národní banka 14,2 %, což je od požadovaných 2 % velmi vzdálené. Dle prognóz a statistik se navíc počítá s výhledem 4,1 % pro rok 2023. Pokud vám právě nyní nebo v nejbližší době hrozí konec fixace a obáváte se nových podmínek, je nejvyšší čas pro porovnání vaší hypotéky s podmínkami konkurence a zjištění výhodných podmínek. Při předčasném splacení v období bez sankcí tak můžete ušetřit na měsíčních splátkách tisíce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 5 komentářů

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Partners Financial Services