Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční
6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.
Zdroj: Shutterstock
Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až ve skutečně sjednaných smlouvách).
Loni v červenci dosahovala průměrná nabídková sazba 2,61 %. Hypoindex sleduje vývoj na trhu od roku 2003 – nejvýše byl průměrný úrok v letech 2007 až 2010, a to zhruba na úrovni 5,5 až 5,8 %. To šlo ještě o úroky u sjednaných hypoték, takže nabídkové sazby byly o něco vyšší, přibližně kolem 6 %.
Průměrný nabídkový úrok 6,24 % je počítaný k 11. červenci pro úvěry do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,53 procentního bodu, od konce loňského roku už o 2,43 procentního bodu.
„Po červnovém skokovém zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB navyšovala sazby u hypoték už většina bank. I když toto zvýšení nebylo ve stejné výši jako to ze strany ČNB, tak se úrokové sazby vyšplhaly na rekordní hodnoty,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. O dalším vývoji cen hypoték bude rozhodovat právě ČNB dalším nastavením úrokových sazeb, dodává.
Měsíční splátka nové hypotéky v průměrné výši tři a půl milionu korun při splatnosti na 25 let teď dělá 23 074 korun. Za poslední měsíc vzrostla o 1148 korun, od letošního ledna už o 3200 korun a za poslední rok o více než 7000 korun. Na vysoké zvýšení splátky hypotéky se musí připravit také lidé, kterým končí fixace úrokových sazeb sjednaná před několika lety.
Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u jednoletých fixací: v průměru za 6,53 %. Tříleté fixace jsou v průměru za 6,41 %, pětileté za 6 % a desetileté za 6,04 %. Nejdražší jsou hypotéky s LTV nad 80 % a s fixací na tři roky, které jsou v průměru 6,79 %.
Vysoké úroky se propisují i do zájmu o hypotéky. Podle dat České bankovní asociace banky letos do května meziročně sjednaly hypotéky v objemu o 45 % nižším. Na druhou stranu: loňský rok byl rekordní, když banky sjednaly hypotéky za 427 miliard korun a překonaly tak předchozí rok o téměř 70 %.
Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a kde najdete ty nejlevnější? Vybrali jsme pár nabídek z února.
Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 7. 2022 11:31
Citace - Martin / 12.07.2022 09:24
ano, pred 12 lety jsme byli 4 roky po 8 letech destrukce levicovych vlad, ted jsme 3/4 roku po 8 letech destrukce levicove-populistickych vlad. za 3 roke na tom budeme zase dobre. jen aby lidi zas nezvolili levicove populisty, kteri by nas opet dovedli do hnoje
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 7. 2022 11:06, Roman
No to sme to dopadli v cele slavne Unii a teprve uvidite co se na nas vali , pristi rok to bude mnohem horsi ...vyhlidky nejsou vubec dobre
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.