Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 7. 2022 | 13 komentářů
Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Zdroj: Shutterstock

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až ve skutečně sjednaných smlouvách).

Loni v červenci dosahovala průměrná nabídková sazba 2,61 %. Hypoindex sleduje vývoj na trhu od roku 2003 – nejvýše byl průměrný úrok v letech 2007 až 2010, a to zhruba na úrovni 5,5 až 5,8 %. To šlo ještě o úroky u sjednaných hypoték, takže nabídkové sazby byly o něco vyšší, přibližně kolem 6 %.

Průměrný nabídkový úrok 6,24 % je počítaný k 11. červenci pro úvěry do 80 % odhadní ceny nemovitosti (jde o ukazatel známý pod zkratkou LTV). Za poslední měsíc stoupla průměrná nabídková sazba hypoték o 0,53 procentního bodu, od konce loňského roku už o 2,43 procentního bodu.

„Po červnovém skokovém zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB navyšovala sazby u hypoték už většina bank. I když toto zvýšení nebylo ve stejné výši jako to ze strany ČNB, tak se úrokové sazby vyšplhaly na rekordní hodnoty,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. O dalším vývoji cen hypoték bude rozhodovat právě ČNB dalším nastavením úrokových sazeb, dodává.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrných nabídkových úroků podle Fincentrum Hypoindexu.

Měsíční splátka nové hypotéky v průměrné výši tři a půl milionu korun při splatnosti na 25 let teď dělá 23 074 korun. Za poslední měsíc vzrostla o 1148 korun, od letošního ledna už o 3200 korun a za poslední rok o více než 7000 korun. Na vysoké zvýšení splátky hypotéky se musí připravit také lidé, kterým končí fixace úrokových sazeb sjednaná před několika lety.

Nejvyšší úrokové sazby u hypoték poskytovaných do 80 % hodnoty nemovitosti nabízejí v současné době banky u jednoletých fixací: v průměru za 6,53 %. Tříleté fixace jsou v průměru za 6,41 %, pětileté za 6 % a desetileté za 6,04 %. Nejdražší jsou hypotéky s LTV nad 80 % a s fixací na tři roky, které jsou v průměru 6,79 %.

Vysoké úroky se propisují i do zájmu o hypotéky. Podle dat České bankovní asociace banky letos do května meziročně sjednaly hypotéky v objemu o 45 % nižším. Na druhou stranu: loňský rok byl rekordní, když banky sjednaly hypotéky za 427 miliard korun a překonaly tak předchozí rok o téměř 70 %.

Fotogalerie: Projděte si nejlevnější byty v Česku

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a kde najdete ty nejlevnější? Vybrali jsme pár nabídek z února.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 7. 2022 11:31

Citace - Martin / 12.07.2022 09:24

Já před 12 lety 5.36% a přišlo mi to ok. Ale sluší se přiznat, že tehdy byl trochu lepší poměr cena domu / (průměrná) výplata. Podobně energie v poměru k výplatě byly levnější, takže člověku zůstalo z té výplaty víc.

ano, pred 12 lety jsme byli 4 roky po 8 letech destrukce levicovych vlad, ted jsme 3/4 roku po 8 letech destrukce levicove-populistickych vlad. za 3 roke na tom budeme zase dobre. jen aby lidi zas nezvolili levicove populisty, kteri by nas opet dovedli do hnoje

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 7. 2022 11:06, Roman

No to sme to dopadli v cele slavne Unii a teprve uvidite co se na nas vali , pristi rok to bude mnohem horsi ...vyhlidky nejsou vubec dobre

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Partners Financial Services