Průměrný úrok nově sjednaných hypoték pojedenácté v řadě stoupl – v lednu na 3,43 % z prosincových 2,99 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Ještě loni v lednu úroky mířily opačným směrem, průměrná sazba tehdy klesla na 1,94 %.
Prudké zvyšování úroků z posledních měsíců se tedy konečně začalo výrazněji propisovat i do Hypoindexu. Lednový skok o 44 setin procentního bodu je rekordní v celé historii Hypoindexu, který trh sleduje od roku 2003. Index má za nabídkovými sazbami, které jsou už několik týdnů nad čtyřmi procenty, zpoždění v řádu několika týdnů. To je dáno tím, že banky teprve postupně zpracovávají dříve rozjednané hypotéky. A u nich ještě byly úroky nižší.
„Je jasné, že podobné zvyšování můžeme čekat i v dalších měsících,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.
Hypotéky kopírují růst cen zdrojů v ekonomice, který je dán i rychlým zvyšováním úroků ze strany České národní banky. Ta tím bojuje proti vysoké inflaci a čeká se, že sazby ještě zvedat bude.
„Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro vývoj hypotečních sazeb, se v současnosti pohybuji na nejvyšší úrovni od roků 2008 a 2009. V té době byla průměrná hypoteční sazba u nových hypoték dle oficiálních dat České národní banky kolem 5,5 %. Hypoteční sazby by tak letos měly postupně směřovat k této hranici,“ upřesňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
„Rychlý nárůst úrokových sazeb ČNB se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. Hypotéka za méně než 2 % se dala v některých bankách pořídit ještě loni v létě, v současné době se ale nabídkové sazby hypoték již přibližují – a v některých bankách i překračují – hranici 5 %,“ říká Sýkora.
Průměrná výše hypotečního úvěru v lednu meziměsíčně vzrostla o 35 tisíc na 3 249 234 korun. Před pěti lety, v lednu roku 2017, dosahovala 2 023 286 korun. Za pět let tedy narostla o 61 % a kopíruje rychlý růst cen nemovitostí z posledních let.
Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank. Za leden 2022 navíc data ještě nedodaly Air Bank a UniCredit Bank. I tak je v lednových datech vidět výrazný propad (o 30 %) produkce proti prosinci. „Hypoteční trh znatelně ochlazuje a ochlazovat bude i v dalších měsících,“ potvrzuje Sýkora.
„Zájem klientů o hypotéky v lednu oproti konci roku 2021 znatelně poklesl, což primárně přisuzujeme pokračujícímu růstu úrokových sazeb. Další ochlazení trhu očekáváme po letošním dubnu, kdy vstupuje v platnost přísnější regulace limitů pro poskytování hypoték. Za celý letošní rok pak očekáváme celkový pokles trhu okolo 50 %,“ říká Matěj Novák, senior manažer hypoték Moneta Money Bank. Od začátku dubna se Česká národní banka vrátí k limitům, které zrušila loni na jaře.
Je třeba dodat, že padáme z rekordní základny roku 2021. Ve srovnání s loňským lednem objem poskytnutých hypoték (i bez dat z Air Bank a z UniCredit Bank) poklesl jen nepatrně, oproti letům předešlým však výrazně posílil. Například ve srovnání s lednem 2019 vzrostl objem na více než dvojnásobek.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 2. 2022 10:46, Tomáš Jasný
Citace / 16.02.2022 10:13
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
16. 2. 2022 10:13
je po volbách. Oklamaní voliči kmotrostran se s hrůzou v oku najednou probouzejí do reality, co bude zítra...Kde a za kolik budou bydlet, zda koupí dítěti svačinu, a jestli ženě vydrží zimní kabát ještě na příští zimu a nedejbůh aby se pokazila lednice, nebo pračka... Gratuluji..
Realita bude skutečně taková, že nájmy půjdou nahoru o 20% a myslím že i výše, pokud to bude o tom, že se dostanou do reálu vzhledem k ceně pronajímané nemovitosti. Tedy ne o stokoruny, jak píše seznam, ale o tisícikoruny...
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.