Hypotéky rychle zdražují, potvrzují nová čísla z bank

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 14. 12. 2021
Zájem o hypotéky zůstává vysoký, úroky mají dál růst. Průměrná výše hypotéky je dnes o 59 % vyšší než před pěti lety.
Hypotéky rychle zdražují, potvrzují nová čísla z bank

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték podeváté v řadě stoupl – v listopadu na 2,7 % z říjnových 2,54 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Loni v listopadu dosahoval průměrný úrok 1,98 %.

Jenže: Ani na listopadových 2,7 % už teď nikdo nedosáhne. Hypotéky dál rychle zdražují, novou už dnes s úrokem pod 3,5 % seženete těžko. Nabídkové sazby v listopadu rostly meziměsíčně rekordně rychle: podle dat makléřské společnosti Golem Finance stoupl průměrný úrok u aktuálních nabídek na 3,75 % z říjnových 3,1 %.

Hypoindex má za nabídkovými sazbami zpoždění v řádu několika týdnů, které je dáno tím, že banky teprve postupně zpracovávají dříve rozjednané hypotéky. A u nich ještě byly úroky nižší.

„Je jasné, že úroky budou stoupat i nadále,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Předpověď dalšího zdražování vychází mimo jiné z toho, že Česká národní banka bude už v příštím týdnu opět rozhodovat o výši svých úrokových sazeb a čeká se, že je opět zvýší.

„Úrokové sazby hypoték ještě porostou. Odkládat hypotéku či refinancování v řádu měsíců bych proto v tuto chvíli nedoporučoval. Stávající podmínky mohou totiž za pár měsíců vypadat ještě velmi přijatelně,“ říká Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Rychlý růst úroků spolu s vysokými cenami bytů a rodinných domů dál zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení pro lidi, kteří si ho chtějí pořídit. Dá se tedy čekat – především ve velkých městech, kde jsou byty nejdražší – zvýšený zájem o nájmy.

Zdražování hypoték nepotěší ani lidi, kterým končí fixace a dosud si nesjednaly nový úrok na další období. Když někomu zbývá doplatit třeba dva miliony korun a dosud měl sazbu například 2,19 %, tak při zbývající době splatnosti 20 let by jeho měsíční splátka hypotéky dělala 10 299 korun. Kdyby mu úrok vyrostl na 3,75 %, bude to už 11 858 korun. A pokud sazby vyrostou až na 5 %, kde byly naposledy v roce 2010, dělala by měsíční splátka 13 199 korun.

Zájem o hypotéky zatím zůstává vysoký. Banky podle údajů Fincentrum Hypoindexu sjednaly 11 369 hypotečních úvěrů, tedy o 13 % více než v říjnu a o 22 % více než před rokem.

V dalších měsících se očekává zchlazení trhu. Kromě růstu úrokových sazeb by k tomu mohl přispět i efekt možného předzásobení. Za 11 měsíců roku 2021 byl totiž zájem o hypotéky rekordní a i rok 2020 byl pro banky úspěšný. Do konce letošního listopadu sjednaly banky podle Hypoindexu přes 125 tisíc hypoték za 393 miliard korun. Už tak výrazně překonaly dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254 miliard korun.

I počtem sjednaných hypoték je letošek už nad rokem 2020, loni banky sjednaly za celý rok 92 tisíc hypoték. Rekord v počtu sjednaných hypoték dosud držel rok 2016, tehdy jich bylo 114 tisíc.

Průměrná výše hypotečního úvěru v listopadu vzrostla (o 86 tisíc oproti říjnu) na 3 272 369 korun. Před pěti lety, v listopadu roku 2016, dosahovala průměrná výše 2 063 292 korun. Za pět let tedy narostla o 59 % a kopíruje rychlý růst cen nemovitostí z posledních let.

A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Úrokové sazby ČNB a hypotéky

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Golem Finance

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.