Hypotéky rychle zdražují, potvrzují nová čísla z bank

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 14. 12. 2021
Zájem o hypotéky zůstává vysoký, úroky mají dál růst. Průměrná výše hypotéky je dnes o 59 % vyšší než před pěti lety.
Hypotéky rychle zdražují, potvrzují nová čísla z bank

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték podeváté v řadě stoupl – v listopadu na 2,7 % z říjnových 2,54 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Loni v listopadu dosahoval průměrný úrok 1,98 %.

Jenže: Ani na listopadových 2,7 % už teď nikdo nedosáhne. Hypotéky dál rychle zdražují, novou už dnes s úrokem pod 3,5 % seženete těžko. Nabídkové sazby v listopadu rostly meziměsíčně rekordně rychle: podle dat makléřské společnosti Golem Finance stoupl průměrný úrok u aktuálních nabídek na 3,75 % z říjnových 3,1 %.

Hypoindex má za nabídkovými sazbami zpoždění v řádu několika týdnů, které je dáno tím, že banky teprve postupně zpracovávají dříve rozjednané hypotéky. A u nich ještě byly úroky nižší.

„Je jasné, že úroky budou stoupat i nadále,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Předpověď dalšího zdražování vychází mimo jiné z toho, že Česká národní banka bude už v příštím týdnu opět rozhodovat o výši svých úrokových sazeb a čeká se, že je opět zvýší.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Úrokové sazby hypoték ještě porostou. Odkládat hypotéku či refinancování v řádu měsíců bych proto v tuto chvíli nedoporučoval. Stávající podmínky mohou totiž za pár měsíců vypadat ještě velmi přijatelně,“ říká Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Rychlý růst úroků spolu s vysokými cenami bytů a rodinných domů dál zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení pro lidi, kteří si ho chtějí pořídit. Dá se tedy čekat – především ve velkých městech, kde jsou byty nejdražší – zvýšený zájem o nájmy.

Zdražování hypoték nepotěší ani lidi, kterým končí fixace a dosud si nesjednaly nový úrok na další období. Když někomu zbývá doplatit třeba dva miliony korun a dosud měl sazbu například 2,19 %, tak při zbývající době splatnosti 20 let by jeho měsíční splátka hypotéky dělala 10 299 korun. Kdyby mu úrok vyrostl na 3,75 %, bude to už 11 858 korun. A pokud sazby vyrostou až na 5 %, kde byly naposledy v roce 2010, dělala by měsíční splátka 13 199 korun.

Zájem o hypotéky zatím zůstává vysoký. Banky podle údajů Fincentrum Hypoindexu sjednaly 11 369 hypotečních úvěrů, tedy o 13 % více než v říjnu a o 22 % více než před rokem.

V dalších měsících se očekává zchlazení trhu. Kromě růstu úrokových sazeb by k tomu mohl přispět i efekt možného předzásobení. Za 11 měsíců roku 2021 byl totiž zájem o hypotéky rekordní a i rok 2020 byl pro banky úspěšný. Do konce letošního listopadu sjednaly banky podle Hypoindexu přes 125 tisíc hypoték za 393 miliard korun. Už tak výrazně překonaly dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254 miliard korun.

I počtem sjednaných hypoték je letošek už nad rokem 2020, loni banky sjednaly za celý rok 92 tisíc hypoték. Rekord v počtu sjednaných hypoték dosud držel rok 2016, tehdy jich bylo 114 tisíc.

Průměrná výše hypotečního úvěru v listopadu vzrostla (o 86 tisíc oproti říjnu) na 3 272 369 korun. Před pěti lety, v listopadu roku 2016, dosahovala průměrná výše 2 063 292 korun. Za pět let tedy narostla o 59 % a kopíruje rychlý růst cen nemovitostí z posledních let.

A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Úrokové sazby ČNB a hypotéky

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Golem Finance

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services