Materiál zdražuje, hypotéka vysychá. Když dojdou peníze na stavbu

PR článek | rubrika: FINEXPO | 26. 7. 2021
Hypotéky zdražují, a přesto se lidé kvůli bydlení vesele zadlužují dál. Za vyšší úrok si dokonce půjčují víc než dřív. Rostou ceny bytů a prudce zdražuje i materiál, s velkými problémy se tak potýkají především ti, kteří mají vše už rozjeté. Hypotéky sjednané před pár lety teď nestačí.
Materiál zdražuje, hypotéka vysychá. Když dojdou peníze na stavbu

Zdroj: Dotfox

Komerční spolupráce

Už několikátým rokem stavíte a vidina stěhování je u vás stále v nedohlednu? Práce je před vámi ještě spousta, ale peníze začínají docházet a běžný účet už zeje prázdnotou? Co tedy s rozestavěným domem a s vysychající hypotékou? Navyšte ji.

Jak navýšit hypotéku?

Průměrná výše hypotéky vzrostla za poslední tři roky o milion korun. Důvodem jsou zdražující nemovitosti, což způsobuje nedostatečná nabídka a čím dál vyšší ceny materiálů, včetně práce. Postupné čerpání hypotéky, které banky povolují při stavbě domu na dva až tři roky, tak v současné době nemusí vyjít. Řešením může být přefinancování hypotéky, které dokáže zajistit pohodlnou dostavbu.

Přefinancovat úvěr a navýšit půjčenou sumu o potřebné peníze ale není jen tak. Ideální doba k refinancování stávající půjčky je totiž až ke konci fixace, pokud jste tak vsadili všechny karty na stálý úrok na deset let, nemusí se vám to vyplatit. Avšak ani refinancování v průběhu fixačního období není zcela zapovězeno.

Refinancovat hypotéku nelze vždy

Pakliže vám hypotéka už nestačí, je možné ji v rámci refinancování navýšit, což znamená, že stávající úvěr zaplatíte novým, a ten následně budete splácet. Problém ale je, že měnit podmínky hypotéky nelze v průběhu jejího čerpání, zapotřebí je už úvěr řádně splácet. A ani dočerpání půjčené sumy vám nemusí zaručit, že vám banka půjčí další peníze.

Pro navýšení hypotéky je totiž opět nutné projít schvalovacím procesem, kdy banku zajímá bonita a hodnota nemovitosti. Prokážete-li se dostatečnými příjmy a hodnotnou stavbou, máte vyhráno. Jako bonus pak můžete navíc získat výhodnější podmínky pro splácení, především tedy nižší úrokovou sazbu.

Co když banka stávající hypotéku nenavýší?

Pokud se vám nepodaří současnou hypotéku přefinancovat, je tu možnost sjednání dalšího úvěru. V tomto případě ale bude velkou roli hrát celková výše zadlužení. Utáhnete-li s vaším rozpočtem ještě jeden dluh, můžete vsadit na půjčky, jako jsou například americká hypotéka, úvěr ze stavebního spoření nebo spotřebitelský úvěr.

Typ půjčky volte podle toho, jak vysokou sumu od banky ještě potřebujete. Nedodělaná hrubá stavba jistě spolkne další hypotéku, vnitřky hravě zvládne úvěr ze stavebka a dovybavení můžete financovat i klasickou spotřebitelskou půjčkou.

Aktuální zdražování je nepříjemnost, která přidělá nejednu vrásku na čele, dobrou zprávou ale je, že má řešení. Na druhou stranu hypotéky by s možným nárůstem cen a s vícenáklady měly počítat už od počátku, díky tomu se lze snáz vyhnout finančním potížím v průběhu čerpání i splácení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Partners Financial Services