Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 5. 2021 | 4 komentáře
Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték podruhé v řadě stoupl – v dubnu na 1,98 % z březnových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Loni v dubnu dosahoval průměrný úrok 2,39 % a pak dál klesal. Teď se trend obrací. Kdo si půjde pro novou nabídku, dostane se už výrazně nad dvě procenta. Banky v posledních týdnech nabídkové sazby zdražují. Například nejčastější hypotéku s 80% LTV (podíl výše úvěru k hodnotě nemovitosti) a pětiletou fixací teď dvě největší hypoteční banky prodávají od 2,34 % (Česká spořitelna) a od 2,49 % (ČSOB, Hypoteční banka).

Proč tedy průměrná sazba podle Hypoindexu v dubnu zůstala pod hranicí dvou procent? „Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky. Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Vývoj úrokových sazeb v posledních měsících jasně potvrdil, že sazbám pod 2 % definitivně odzvonilo. Dnes už se diskuze nevede o tom, kdy se sazby začnou zvyšovat, ale o tom, kdy se jejich zvyšování zastaví,“ komentuje aktuální vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Banky, které hlásí čísla do Hypoindexu, sjednaly v dubnu 12 416 hypoték za 39,18 miliardy korun. Jde o zhruba dvojnásobný objem běžného hypotečního měsíce, loni v dubnu to bylo necelých 18 miliard. Větší objem hypoték banky prodaly jen letos v březnu, kdy se dostaly na 44,72 miliardy korun.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Za současnou hypoteční mánií je podle analytiků zájem lidí stihnout ještě úroky pod dvěma procenty, když se už nějakou dobu mluví o tom, že úroky budou růst. Dál je také velký zájem o refinancování, které se v posledních měsících podílí asi na čtvrtině nových hypoték. A nepolevuje ani zájem o investiční hypotéky.

Vysoká poptávky tak zůstává i po nemovitostech, jejichž ceny dál rostou. S tím se také dále zvyšuje průměrná výše hypotéky. V dubnu dosáhla 3 155 581 korun, tedy asi o 50 tisíc víc než v březnu. Před rokem byla na 2 645 985 korunách. Jen za poslední rok se zvedla o pětinu, za posledních pět let pak o dvě třetiny (z 1 886 765 korun v dubnu roku 2016).

Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 5 komentářů

S drahou hypotékou pomůže dotace od státu. Ale jen někomu

Lidé, kteří si k hypotéce do roku 2016 sjednali úrokovou dotaci od státu a kvůli nízkým sazbám ji zatím nevyužili, mají v příštím roce velkou šanci na aktivaci této podpory.

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.