Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 5. 2021 | 3 komentáře
Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték podruhé v řadě stoupl – v dubnu na 1,98 % z březnových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Loni v dubnu dosahoval průměrný úrok 2,39 % a pak dál klesal. Teď se trend obrací. Kdo si půjde pro novou nabídku, dostane se už výrazně nad dvě procenta. Banky v posledních týdnech nabídkové sazby zdražují. Například nejčastější hypotéku s 80% LTV (podíl výše úvěru k hodnotě nemovitosti) a pětiletou fixací teď dvě největší hypoteční banky prodávají od 2,34 % (Česká spořitelna) a od 2,49 % (ČSOB, Hypoteční banka).

Proč tedy průměrná sazba podle Hypoindexu v dubnu zůstala pod hranicí dvou procent? „Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky. Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Vývoj úrokových sazeb v posledních měsících jasně potvrdil, že sazbám pod 2 % definitivně odzvonilo. Dnes už se diskuze nevede o tom, kdy se sazby začnou zvyšovat, ale o tom, kdy se jejich zvyšování zastaví,“ komentuje aktuální vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Banky, které hlásí čísla do Hypoindexu, sjednaly v dubnu 12 416 hypoték za 39,18 miliardy korun. Jde o zhruba dvojnásobný objem běžného hypotečního měsíce, loni v dubnu to bylo necelých 18 miliard. Větší objem hypoték banky prodaly jen letos v březnu, kdy se dostaly na 44,72 miliardy korun.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Za současnou hypoteční mánií je podle analytiků zájem lidí stihnout ještě úroky pod dvěma procenty, když se už nějakou dobu mluví o tom, že úroky budou růst. Dál je také velký zájem o refinancování, které se v posledních měsících podílí asi na čtvrtině nových hypoték. A nepolevuje ani zájem o investiční hypotéky.

Vysoká poptávky tak zůstává i po nemovitostech, jejichž ceny dál rostou. S tím se také dále zvyšuje průměrná výše hypotéky. V dubnu dosáhla 3 155 581 korun, tedy asi o 50 tisíc víc než v březnu. Před rokem byla na 2 645 985 korunách. Jen za poslední rok se zvedla o pětinu, za posledních pět let pak o dvě třetiny (z 1 886 765 korun v dubnu roku 2016).

Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services