ČNB může kupovat víc dluhopisů a být přísnější u hypoték

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 3. 2021 12:30 aktualizováno 24. 3. 2021 14:29 | 16 komentářů
ČNB může kupovat víc dluhopisů a být přísnější u hypoték

Zdroj: Shutterstock

Poslanci schválili novelu zákona o České národní bance. Ta rozšiřuje možnosti měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou a dává jí pravomoc stanovit právně závaznou formou obezřetnostní limity v oblasti hypotečních úvěrů, kde dnes může vydávat pouze doporučení. Novela teď míří k projednání do senátu.

„Možnost určit limity hypotečních úvěrů a vyžadovat jejich plnění umožní ČNB udržet rovné podmínky na hypotečním trhu pro tuzemské i přeshraniční poskytovatele hypoték,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB. Centrální banka po dnes schválených pravidlech volá od roku 2016, vydávaná doporučení podle ní banky někdy nerespektují. U hypoték dnes centrální banka přes doporučení hlídá jen dodržování pravidel u ukazatele LTV (poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti). Loni na jaře ČNB zrušila doporučení hlídat limity DSTI a DTI.

„Co se týče dostupnosti hypoték, je Česká bankovní asociace toho názoru, že na ni tato novela nebude mít žádný vliv. Dnes přijatá změna zákona totiž nebude mít bezprostřední dopad na posuzování úvěruschopnosti žadatelů o hypoteční úvěr, neboť je ve vlastním zájmu bank, a také to pro ně vyplývá ze zákona o spotřebitelském úvěru, aby posuzování úvěruschopnosti i nadále prováděly s maximální obezřetností a pečlivostí,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Schválená novela také rozšiřuje operační rámec ČNB pro provádění obchodů na volném trhu, které jsou podle centrální banky nezbytné pro efektivní výkon měnové politiky.

ČNB už dříve mohla od bank nakupovat a bankám prodávat státní dluhopisy. Nově bude moct tyto obchody provádět i s dalšími protistranami, tedy například s pojišťovnami, penzijními společnostmi a dalšími institucionálními investory. U obchodování s dalšími cennými papíry, například s dluhopisy bank, zákon dříve omezoval ČNB na obchody na peněžním trhu, tedy na obchody s nástroji se splatností do jednoho roku. Novela toto omezení ruší.

„Novela zákona o ČNB uvádí nástroje naší centrální banky do souladu s úpravou ve vyspělých zemích včetně eurozóny,“ říká guvernér Jiří Rusnok.

„Mohu veřejnost ujistit, že nově získaných pravomocí jak v oblasti operací na volném trhu, tak v oblasti regulace hypoték ČNB využije vždy pouze v zájmu plnění svého zákonného mandátu, tj. v zájmu zajištění cenové a finanční stability České republiky,“ dodává Rusnok. Reaguje tak na obavy některých poslanců z příliš silné centrální banky nebo z velkého „tisknutí“ nových peněz.

I po novele bude platit zákaz takzvaného měnového financování, ČNB tak dál nesmí úvěrovat vládu, což vyplývá také z podmínek členství České republiky v EU.

Pravidla pro měnověpolitické obchody už zákonodárci změnili loni v březnu, tehdy schválená novela má ale omezenou účinnost do konce roku 2021 a byla schválena s tím, že bude přijata „velká“ novela o ČNB, což dnes poslanci splnili.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2021 8:47, Ajaj

Vítejte v době monetarizace dluhu a znárodňování ekonomiky zkupováním akcií velkých firem alá Japonsko... ať žije bitcoin. Lidi proberme se! Toto je socialismus v kapitalismu, kdy ta jejich měnová politika není nic jiného, než socialistické řízení ekonommiky, kde se bohatství přerozděluje nerovnoměrně od obyčejných lidí ke vládám a bankám! Vydají si nové peníze, tím naředí stávající a než se ty nové peníze dostanou k normálním lidem, tak už je vše dávno dražší a vlastní to Ti, kteří se k penězům dostali jako první - viz ceny nemovitostí...

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

ČNB, dluhopisy, hypotéky

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

První banka v Česku umí hypotéku kompletně online

13. 4. 2021 | Jiří Hovorka

První banka v Česku umí hypotéku kompletně online

Zájemci o hypotéku od Moneta Money Bank si ji mohou kompletně sjednat přes internet. Už několik let je sice v Česku běžné, že lidé zažádají o hypotéku online, celý proces se však potom... celý článek

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

8. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i v posledním čtvrtletí roku 2020. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 8,9 procenta, což je společně... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

22. 3. 2021 | Olga Skalková | 19 komentářů

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

Poplatek za předčasné splacení hypotéky nemůže být tak nízký, protestují banky. Kvůli postoji ČNB přicházejí o čím dál víc peněz, protože zájem klientů o refinancování v posledních... celý článek

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

17. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.