Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 3. 2021 | 3 komentáře
Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Došlo k tomu i přesto, že některé banky začaly zvedat nabídkové sazby.

Loni v únoru dosahoval průměrný úrok 2,42 %, v březnu 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %. Od té doby sazby hypoték klesají, i když v posledních měsících sílí hlasy o brzkém odrazu od dna.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Na začátku března zvedla sazby Raiffeisenbank a o týden později i jeden z lídrů trhu – skupina ČSOB. Nabídkové úroky zvýšila až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí třeba pětileté fixace s LTV do 80 % od 2,29 %. V polovině března stejně hypotéky zdražila i Air Bank.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, kde cena zdrojů za poslední dva měsíce vzrostla o více než 0,5 procentního bodu a přetrvávající silné poptávce, očekáváme, že se i další banky budou postupně přidávat a sazby hypoték postupně mírně porostou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

„Očekávám, že rok 2021 bude končit s úrokovou sazbou mezi 2,5 až 3 %. Banky nebudou chtít příliš zdražovat jen u refinancování, aby zabránily odchodu klientů," dodává Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.cz.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Hypoteční trh také dál láme rekordy. „Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici,“ říká Sýkora.

Objem poskytnutých hypoték vzrostl v únoru oproti lednu o téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliardy korun. Dosud rekordní byl listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliardy korun.

Rostl i celkový počet sjednaných hypoték. Banky, které hlásí svá čísla do Hypoindexu, jich v únoru sjednaly celkem 9948, což bylo o 1568 více než v lednu a o 2856 více než loni v lednu. V dosud rekordním listopadu 2016 nicméně banky sjednaly 14 386 hypoték, tedy téměř o 4500 více než letos v únoru.

Rekordní objemy jsou tedy hlavně výsledkem rostoucích cen nemovitostí. 

Průměrná výše hypotečního úvěru poprvé v historii vzrostla nad hranici tří milionů korun, konkrétně na 3 006 901 korun. „Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun,“ upřesňuje Sýkora.

Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services