Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Došlo k tomu i přesto, že některé banky začaly zvedat nabídkové sazby.
Loni v únoru dosahoval průměrný úrok 2,42 %, v březnu 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %. Od té doby sazby hypoték klesají, i když v posledních měsících sílí hlasy o brzkém odrazu od dna.
Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Na začátku března zvedla sazby Raiffeisenbank a o týden později i jeden z lídrů trhu – skupina ČSOB. Nabídkové úroky zvýšila až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí třeba pětileté fixace s LTV do 80 % od 2,29 %. V polovině března stejně hypotéky zdražila i Air Bank.
„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„Vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, kde cena zdrojů za poslední dva měsíce vzrostla o více než 0,5 procentního bodu a přetrvávající silné poptávce, očekáváme, že se i další banky budou postupně přidávat a sazby hypoték postupně mírně porostou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
„Očekávám, že rok 2021 bude končit s úrokovou sazbou mezi 2,5 až 3 %. Banky nebudou chtít příliš zdražovat jen u refinancování, aby zabránily odchodu klientů," dodává Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.cz.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.
Hypoteční trh také dál láme rekordy. „Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici,“ říká Sýkora.
Objem poskytnutých hypoték vzrostl v únoru oproti lednu o téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliardy korun. Dosud rekordní byl listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliardy korun.
Rostl i celkový počet sjednaných hypoték. Banky, které hlásí svá čísla do Hypoindexu, jich v únoru sjednaly celkem 9948, což bylo o 1568 více než v lednu a o 2856 více než loni v lednu. V dosud rekordním listopadu 2016 nicméně banky sjednaly 14 386 hypoték, tedy téměř o 4500 více než letos v únoru.
Rekordní objemy jsou tedy hlavně výsledkem rostoucích cen nemovitostí.
Průměrná výše hypotečního úvěru poprvé v historii vzrostla nad hranici tří milionů korun, konkrétně na 3 006 901 korun. „Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun,“ upřesňuje Sýkora.
Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem