ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo
5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.
Zdroj: Shutterstock
Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Došlo k tomu i přesto, že některé banky začaly zvedat nabídkové sazby.
Loni v únoru dosahoval průměrný úrok 2,42 %, v březnu 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %. Od té doby sazby hypoték klesají, i když v posledních měsících sílí hlasy o brzkém odrazu od dna.
Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Na začátku března zvedla sazby Raiffeisenbank a o týden později i jeden z lídrů trhu – skupina ČSOB. Nabídkové úroky zvýšila až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí třeba pětileté fixace s LTV do 80 % od 2,29 %. V polovině března stejně hypotéky zdražila i Air Bank.
Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.
„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„Vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, kde cena zdrojů za poslední dva měsíce vzrostla o více než 0,5 procentního bodu a přetrvávající silné poptávce, očekáváme, že se i další banky budou postupně přidávat a sazby hypoték postupně mírně porostou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
„Očekávám, že rok 2021 bude končit s úrokovou sazbou mezi 2,5 až 3 %. Banky nebudou chtít příliš zdražovat jen u refinancování, aby zabránily odchodu klientů," dodává Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.cz.
Hypoteční trh také dál láme rekordy. „Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici,“ říká Sýkora.
Objem poskytnutých hypoték vzrostl v únoru oproti lednu o téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliardy korun. Dosud rekordní byl listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliardy korun.
Rostl i celkový počet sjednaných hypoték. Banky, které hlásí svá čísla do Hypoindexu, jich v únoru sjednaly celkem 9948, což bylo o 1568 více než v lednu a o 2856 více než loni v lednu. V dosud rekordním listopadu 2016 nicméně banky sjednaly 14 386 hypoték, tedy téměř o 4500 více než letos v únoru.
Rekordní objemy jsou tedy hlavně výsledkem rostoucích cen nemovitostí.
Průměrná výše hypotečního úvěru poprvé v historii vzrostla nad hranici tří milionů korun, konkrétně na 3 006 901 korun. „Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun,“ upřesňuje Sýkora.
Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.
Sdílejte článek, než ho smažem