Úroky hypoték klesly pod 2 %, zájem roste

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 12. 2020 | 2 komentáře
Úroky hypoték klesly pod 2 %, zájem roste

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v listopadu poosmé v řadě klesl a poprvé od března roku 2017 se dostal pod hranici dvou procent. Konkrétně klesl na 1,98 % z říjnových 2,02 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Letošek přitom začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

„Banky již nezlevňují takovým tempem jako v minulých měsících. Důvodem je především cena, za kterou si banky opatřují peníze na další půjčování na mezibankovním trhu. Cena peněz tam začala během listopadu rychle růst,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle něj to nemusí znamenat, že hypotéky teď začnou rychle zdražovat. „Konkurence na hypotečním trhu je velmi silná a nejistota spojená s koronavirovou krizí stále trvá. Hypoteční sazby by se tak v nejbližší době mohly spíše stabilizovat na současné úrovni,“ dodává Sýkora.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

I přes vrcholící druhou vlnu koronavirové epidemie zájem o hypotéky v listopadu znovu stoupl, ukazuje Fincentrum Hypoindex. Počet nově sjednaných smluv se proti říjnu zvýšil o 523 na 9323. V porovnání s loňským listopadem stoupl jejich počet o víc než dva tisíce.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

S objemem poskytnutých hypoték ve výši 26,917 miliardy korun se letošní listopad stal dokonce druhým nejúspěšnějším měsícem v historii této statistiky. „Vyšší objem poskytly banky pouze v listopadu 2016, kdy si lidé ze strachu z nového zákona o spotřebitelském úvěru sjednali hypotéky za 29,683 miliardy korun,“ připomíná Sýkora.

Velkou roli přitom dál hraje zdražování bydlení, které se zatím nezastavilo ani v době koronaviru. Průměrná výše hypotéky v listopadu – 2 887 178 korun – tak opět vytvořila nový rekord.

Vliv rostoucích cen realit na hypoteční trh je dobře vidět například při srovnání s říjnem roku 2018. Tehdy banky sjednaly dokonce 10,5 tisíce hypoték, jejich objem se ale nedostal přes hranici 25 miliard korun. Teď v listopadu na téměř 27 miliard „stačilo“ o zhruba 1200 hypoték méně.

Letošní rok tak míří k novému rekordu, pokud jde o sjednané objemy. Za prvních jedenáct měsíců poskytly banky podle Hypoindexu hypotéky za 224,5 miliardy korun. Rekordní rok 2016 tak překonaly o více jak 16 miliard, nad loňskými čísly jsou už o více jak 61 miliard.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Partners Financial Services