Investiční byt? Jedna hypotéka stačí

Investice do bytu na pronájem není pro každého.
Investiční byt? Jedna hypotéka stačí

Zdroj: Shutterstock, koláž Pleska

Nemám rád články, „jak nejlépe naložit s volnými penězi“. Málokdy totiž vycházejí z potřeb konkrétních lidí. 

To byl případ i mých klientů, kteří někde vyčetli, že svých 800 tisíc korun nejlépe zhodnotí pořízením bytu na pronájem. Samozřejmě s pomocí hypotéky.

Ti lidé přitom sami bydlí v Olomouci v nájmu. Jde o nesezdaný a bezdětný pár těsně pod třicet. Kromě koupě investičního bytu dále plánovali, že se za čas vezmou, pořídí si děti a taky vlastní dům se zahradou.

Přehlížená rizika

Propočítal jsem jim, že pokud můžou do investičního bytu vložit 800 tisíc korun, budou si muset půjčit další milion a půl. Budou tedy mít závazek u banky, což bez vlastního bydlení není ideální. Dál jsem jim spočítal, že pokud koupí byt, každý měsíc budou potřebovat na hypotéku, vlastní nájem a další náklady třicet tisíc korun. To je ale nepřekvapilo, „peníze jim přece vydělá investiční byt“.

Tenhle argument zase nepřekvapil mě. Často ho slýchám od lidí, podle kterých je investice do bytu na pronájem hračka. Realita ale bývá jiná. Její návratnost totiž stojí a padá s cenou pořizovaného bytu a jeho lokalitou. V místě, po kterém se mí klienti poohlíželi, by ale na nájmu nedostali víc, než co by zaplatili na hypotéce. Taky jsem se zajímal, jestli by měli na splátky v případě, že by byt nebyl nějakou dobu obsazený. Jestli mají peníze na nutné opravy. A co budou dělat, když jejich nájemník zrovna nebude mít na zaplacení. Znejistěli.

Nechal jsem je vydechnout a znovu se pustil do počítání, konkrétně jsem propočítával jejich šancí na hypotéku na vysněný dům. Výpočet koeficientů DTI (poměr celkové výše zadlužení a ročního příjmu) a DSTI (poměr výdajů na splátky úvěru a čistého přijmu) ukázal na problém. Kvůli hypotéce na investiční byt by nedosáhli na hypotéku na dům. Nebo aspoň ne na takový, který si představovali. Radost jsem z toho neměl, protože bylo zřejmé, že jsem jim zhatil plány. Nelíbila se jim představa, že by museli svůj investiční byt časem prodat, aby se zbavili jedné hypotéky a měli peníze na druhou.

Raději fondy

Na otázku, co tedy mají se svými úsporami dělat, jsem jim doporučil investici do podílových fondů. A řekl jsem jim i proč: ceny aktiv na trzích jsou teď kvůli krizi dole, a za své peníze tak získají víc než v době konjunktury.

Investici jsem jim navrhl rozložit v poměru 30 : 20 : 50 na akcie, dluhopisy a nemovitostní fondy. To proto, aby peníze ve fondech vydělávaly na akciích a zároveň byly kryty méně rizikovými aktivy.

Předložil jsem jim i vůbec nejdůležitější argument, proč je zrazuji od investičního bytu. Až budou potřebovat peníze na vlastní dům, jednoduše si je vezmou z fondů. Pokud je vyberou ve správný čas, určitě dostanou víc, než kolik do nich vložili.

Ondřej Hatlapatka je finanční poradce Partners. Finanční skupina Partners je majitelem Partners media, vydavatele webu Peníze.cz

Ondřej Hatlapatka

 Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-158
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 7. 2020 17:38, Martin

Evidentně je na fondech lepší provize než na hypo, to je celé. Finanční poradenství zdarma je ve výsledku hodně drahá záležitost.

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 7. 2020 9:35, o

Nesmysly. Nevěřím tomu, že někdo, kdo sám bydlí v pronájmu, zvažuje nákup investičního bytu na pronájem někomu jinému. Když už chce vlastnit byt, tak snad v první řadě pro sebe, přinejmenším z důvodů daňových, ale je toho mnohem víc. Fondy, akcie a investiční nemovitosti jsou pro lidi co mají peníze navíc, chtějí je zkusit nějak zhodnotit a jsou schopni ustát i ztráty.

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

4. 10. 2024 | Olga Skalková

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

Hypotéky nezlevňují ani s příchodem podzimu. Úroky dále klesají jen nepatrně, podobně jako celý letošní rok. Ukazuje to nejnovější statistika Swiss Life Hypoindex.

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

25. 9. 2024 | Pavla Adamcová

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 26. zářím. Jde o sedmý pokles v řadě.

Zájem o hypotéky výrazně stoupl. Průměrná výše je rekordní

13. 9. 2024 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky výrazně stoupl. Průměrná výše je rekordní

Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry za více než 32 miliard korun, z toho skutečně nové úvěry za bezmála 26 miliard korun. Oproti červenci je to růst o třetinu.... celý článek

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

6. 9. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Sen o vlastním bydlení končí. Líp už nebude, myslí si Češi

Vysoké ceny bytů a domů, růst úrokových sazeb hypoték i reálný pokles příjmů v posledních letech mění i zarytá přesvědčení Čechů, že by měli bydlet ve vlastním. Ukázal to srpnový průzkum... celý článek

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

6. 9. 2024 | Olga Skalková

Hypotéky zlevňují jen nepatrně. Na 4 % letos zapomeňte

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů k 5. září klesla oproti předchozímu měsíci jen o čtyři bazické body na 5,38 % p. a. Od začátku roku se snížila pouze o 58 bodů. Vyplývá to... celý článek

Partners Financial Services