Průměrný úrok hypoték v březnu stoupl na 2,45 procenta z únorových 2,42 procenta a přiblížil se tak úrovni, kde byl naposled loni v září. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Objemy a počty poskytnutých hypoték klesly v březnu na nejnižší úroveň za poslední rok. Celková hodnota nově poskytnutých hypoték se proti únoru propadla o čtvrtinu.
„U průměrné sazby pokračuje stoupající trend posledních měsíců. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a došlo i k poklesu její hodnoty na stávajících 2 514 041 korun,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték.
Průměrná výše hypotéky klesla v březnu ve srovnání s únorem o 103 tisíc korun a vrátila se na úroveň z listopadu 2019. Banky v reakci na zhoršující se situaci snižují limity LTV a půjčují tak lidem méně peněz v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti.
Neplatí to ale o celém trhu. „Například Komerční banka minulý týden oznámila, že uvolnila poskytování hypoték do 90 procent LTV,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.
„Obecně však dochází k určitému zvýšení ostražitosti v segmentech nových klientů nebo u těch, kteří mají příjem ze zahraničí a přísněji se některé banky také dívají na klienty zaměstnané nebo podnikající v turistickém ruchu a pohostinství. Ostražitost je na místě, jen by banky měly brát ohled na historii klienta, aby to nedopadalo podle Baťovy glosy o bankách a deštnících,“ dodává Ostatek.
„Některé banky se podobají půjčovně deštníků. Nabízí půjčku, když svítí slunko a chtějí ji nazpět, když začne pršet,“ říkal Tomáš Baťa.
„Asi jako nejopatrnější se ukázala UniCredit Bank, která dočasně pozastavila poskytování spotřebitelských úvěrů,“ dodává Sýkora. „Banka v souladu s odpovědným úvěrováním dočasně omezila poskytování spotřebitelských úvěrů pro nové klienty. Stávajícím klientům je nadále poskytujeme,“ potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.
Zpět ale k hypotékám. Ve srovnání s únorem letošního roku klesl počet poskytnutých hypoték podle dat Hypoindexu o 22,4 procenta. Objem poskytnutých hypoték se oproti úspěšnému únoru propadl dokonce o 25,5 procenta, tedy o více než 4,7 miliardy korun na celkových 13,8 miliardy korun.
I tak se objem poskytnutých hypoték za celé první čtvrtletí dostal těsně pod hranici 50 miliard korun, konkrétně na 49,3 miliardy. Padesátimiliardovou hranici trh podle dat Hypoindexu překonal jen v rekordních letech 2017 a 2018. Loni se banky dostaly za první tři měsíce roku na 36,7 miliardy korun.
Pandemie ale ještě na hypoteční trh v březnu nedopadla v plné síle. „První dva týdny v březnu běžely obchody jako po másle a vypadalo to na rekordní měsíc. Z toho se dá snadno usuzovat, že ten skutečný propad teprve přijde v dubnu a v květnu. Soudě podle března by tento propad měl být oproti únoru letošního roku o 50 procent,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.
„I když banky i my hypoteční zprostředkovatelé hledáme cesty, jak klientům zajistit hypotéku bezkontaktně, propadu se trh nevyhne. Lidé mají nyní jiné starosti a pokles obchodů v tomto čtvrtletí odhadujeme za celý trh až o třetinu dolů,“ říká Ostatek.
„V červnu, ale spíš až v červenci, by měla a mohla nejistota kupujících začít pomíjet s tím, jak se budou lidi vracet k „normální“ práci a bude fungovat chytrá karanténa. Tam by se měl trh odrazit od dna,“ dodává Staňura.
Realitní trh zbrzdilo i prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové, že chystá zrušení daně z nabytí. To by pro kupující znamenalo úsporu ve výši čtyř procent z nákupní ceny. I když Schillerová už dodala, že její návrh bude platit i zpětně už od prosince a lidé tak nemusí čekat na jeho schválení a účinnost, návrh ještě neprojednala ani vláda a nejistota o finální podobě rušení daně z nabytí tak stále zůstává.
Ceny hypoték neklesají, i když si banky nyní peníze obstarávají velmi levně. „Přestože se cena peněz na mezibankovním trhu přiblížila historickým minimům z roku 2016 a ČNB dvakrát snížila základní úrokové sazby, velcí hypoteční hráči se změnou úrokových sazeb hypoték zatím nepospíchají,“ shrnuje situaci Sýkora.
„Banky budou držet sazby co nejdéle nad úrovní dvou procent, neboť musí vytvářet mnohem větší rizikové marže. Domnívám se, že dokud se „neutrhne“ některé velká banka, sazby se výrazně nesníží,“ říká Ostatek.
Banky jsou totiž v situaci, kdy lidé ve velkém odkládají splácení úvěrů včetně hypoték, což nově až na půl roku umožňuje zákon a zároveň jsme v době, kdy lidé ve velkém přicházejí o práci, snižují se jim příjmy a nikdo neví, jak až hluboko ekonomika klesne. Je tedy logické, že do cen hypoték nyní promítají jejich zvýšenou rizikovost.
Úrokové sazby u hypoték v poslední době snížili jen menší „hráči“ na hypotečním trhu – Air Bank, Equa bank, Fio banka a mBank.
Vliv koronavirové krize se zákonitě musí projevit i na realitním trhu. Ostatek čeká, že ceny bytů v březnu nejspíše dosáhly maxima a nyní začnou klesat. „Pokles cen se bude týkat především bytů v hustě zastavěných oblastech. Domy, stavební pozemky a rekreační nemovitosti si nejspíš ceny podrží nebo jejich ceny dokonce v delším horizontu porostou,“ říká.
K poklesu cen u bytů podle něj dojde kvůli všeobecné nejistotě, lidé se nyní nebudou bezhlavě zadlužovat a banky budou mít menší chuť půjčovat. Převážně v Praze pak ještě může výrazně vzrůst nabídka bytů na prodej, když se jich začnou zbavovat ti, co je využívali na krátkodobé pronájmy nejčastěji přes Airbnb, které v době uzavřených hranic nefungují.
„V druhé fázi bude záležet na vývoj nezaměstnanosti a hloubce ekonomické recese. První odhady realitních kanceláří nyní hovoří pro letošní rok o zhruba desetiprocentním poklesu cen,“ dodává Ostatek.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem