Bankám přišlo už 140 tisíc žádostí o odklad splátek

| rubrika: Aktuality | 6. 4. 2020 18:00

Tuzemským bankám přišlo už skoro 140 tisíc žádostí o odklad splátek kvůli dopadům koronaviru. Vyplývá to z dnešního průzkumu České bankovní asociace.

Velké banky obdrží i tisíce žádostí denně, u menších to jsou stovky. Většina žádostí – 60 procent – se týká spotřebitelských úvěrů, dalších 30 procent tvoří hypotéky, zbývajících 10 procent úvěry pro podniky.

Dvě třetiny žádostí už banky vyřídily, tedy zadaly do systému a informovaly žadatele o odkladu. Podle průzkumu jsou žádosti vyřízeny během několika hodin až několika dní, zpravidla nejdéle do týdne.

Například skupina Moneta eviduje víc než 36 tisíc žádostí v celkovém objemu přes 11 miliard korun. S příjmem žádostí začala 18. března. Největší podíl (68 %) mezi nimi mají spotřebitelské úvěry, úvěry pro živnostníky tvoří devět procent žádostí, v šesti procentech pak jde o hypotéky. Dalších 17 procent došlých žádostí je Moneta Auto a Moneta Leasing.

„Z řad živnostníků evidujeme zájem o odložení splátek u zhruba 16 procent z našeho celkového portfolia, v případě malých a středních firem jsou to přibližně čtyři procenta. Ze všech našich klientů z řad fyzických osob pak požádalo o odklad svých splátek zhruba šest procent lidí,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí skupiny Moneta.

Banky zatím vycházejí z dobrovolného kroku, na němž se shodly v polovině března v rámci České bankovní asociace. Vláda však v minulém týdnu rozhodla, že pravidla pro odklad splátek stanoví přímo zákonem – v úterý nebo středu ho schválí poslanci.


Čtěte víc:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.