Bankám přišlo už 140 tisíc žádostí o odklad splátek

pk | rubrika: Aktuality | 6. 4. 2020

Tuzemským bankám přišlo už skoro 140 tisíc žádostí o odklad splátek kvůli dopadům koronaviru. Vyplývá to z dnešního průzkumu České bankovní asociace.

Velké banky obdrží i tisíce žádostí denně, u menších to jsou stovky. Většina žádostí – 60 procent – se týká spotřebitelských úvěrů, dalších 30 procent tvoří hypotéky, zbývajících 10 procent úvěry pro podniky.

Dvě třetiny žádostí už banky vyřídily, tedy zadaly do systému a informovaly žadatele o odkladu. Podle průzkumu jsou žádosti vyřízeny během několika hodin až několika dní, zpravidla nejdéle do týdne.

Například skupina Moneta eviduje víc než 36 tisíc žádostí v celkovém objemu přes 11 miliard korun. S příjmem žádostí začala 18. března. Největší podíl (68 %) mezi nimi mají spotřebitelské úvěry, úvěry pro živnostníky tvoří devět procent žádostí, v šesti procentech pak jde o hypotéky. Dalších 17 procent došlých žádostí je Moneta Auto a Moneta Leasing.

„Z řad živnostníků evidujeme zájem o odložení splátek u zhruba 16 procent z našeho celkového portfolia, v případě malých a středních firem jsou to přibližně čtyři procenta. Ze všech našich klientů z řad fyzických osob pak požádalo o odklad svých splátek zhruba šest procent lidí,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí skupiny Moneta.

Banky zatím vycházejí z dobrovolného kroku, na němž se shodly v polovině března v rámci České bankovní asociace. Vláda však v minulém týdnu rozhodla, že pravidla pro odklad splátek stanoví přímo zákonem – v úterý nebo středu ho schválí poslanci.


Čtěte víc:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.