Zlevňování hypoték se zastavilo, potvrzují skutečná čísla

pk | rubrika: Aktuality | 18. 12. 2019

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů v listopadu klesl na 2,36 procenta z říjnových 2,35 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Zatímco od února klesaly úrokové sazby každý měsíc výrazně, teď se prakticky zastavily. A ani v prosinci se nečeká, že by ještě klesly. Dvě největší banky v oboru – Hypoteční banka a Česká spořitelna – už totiž oznámily plošné zvýšení sazeb o 0,2 procentního bodu. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. 

„Některé banky začaly v listopadu promítat do svých sazeb květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB. A podle současných kroků jednotlivých bank lze očekávat, že příští měsíc půjde po dlouhé době úroková sazba Hypoindexu opět směrem nahoru,“ říká Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na rovná tři procenta na začátku letošního roku. Pak zamířily zase dolů. 

Úrokové sazby hypoték

Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Letos v listopadu poskytly banky 7305 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 18,301 miliardy korun. Pro srovnání: loni v listopadu, kdy trh oslabil kvůli zpřísnění poskytování hypoték ze strany České národní banky, bylo sjednáno 8 617 hypoték za téměř 19,5 miliardy korun. Průměrná úroková sazba byla přitom o 0,43 procentního bodu vyšší než současná.

Za letošní leden až listopad sjednaly banky 70 333 hypoték (ve stejném období loňského roku to bylo 92 912) v celkovém objemu necelých 163,6 miliardy korun (loni 203,5 miliardy).

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

10. 7. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

Banky teď nabízejí hypotéky v průměru za 5,49 procenta. Na hranici 5,5 procenta se drží ale už několik měsíců, i když ČNB pokračovala v razantním snižování své klíčové sazby. Kdy hypotéky... celý článek

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

7. 6. 2024 | Olga Skalková

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

Dostupnost hypotečních úvěrů v Česku se moc nelepší. Průměrná nabídková sazba v bankách od února stagnuje.

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

28. 5. 2024 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky pro mladé roste. Zrušení limitu pomohlo, hlásí banky

Bankám letos rostou podíly hypoték na 90 procent hodnoty nemovitosti. Zrušení příjmové regulace jim přivádí víc mladých klientů.

Partners Financial Services