Zlevňování hypoték se zastavilo, potvrzují skutečná čísla

pk | rubrika: Aktuality | 18. 12. 2019 00:01

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů v listopadu klesl na 2,36 procenta z říjnových 2,35 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Zatímco od února klesaly úrokové sazby každý měsíc výrazně, teď se prakticky zastavily. A ani v prosinci se nečeká, že by ještě klesly. Dvě největší banky v oboru – Hypoteční banka a Česká spořitelna – už totiž oznámily plošné zvýšení sazeb o 0,2 procentního bodu. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. 

„Některé banky začaly v listopadu promítat do svých sazeb květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB. A podle současných kroků jednotlivých bank lze očekávat, že příští měsíc půjde po dlouhé době úroková sazba Hypoindexu opět směrem nahoru,“ říká Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na rovná tři procenta na začátku letošního roku. Pak zamířily zase dolů. 

Úrokové sazby hypoték

Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Letos v listopadu poskytly banky 7305 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 18,301 miliardy korun. Pro srovnání: loni v listopadu, kdy trh oslabil kvůli zpřísnění poskytování hypoték ze strany České národní banky, bylo sjednáno 8 617 hypoték za téměř 19,5 miliardy korun. Průměrná úroková sazba byla přitom o 0,43 procentního bodu vyšší než současná.

Za letošní leden až listopad sjednaly banky 70 333 hypoték (ve stejném období loňského roku to bylo 92 912) v celkovém objemu necelých 163,6 miliardy korun (loni 203,5 miliardy).

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 18 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.