Hypotéky zdražuje druhá velká banka

| rubrika: Aktuality | 17. 12. 2019 12:40

Česká spořitelna zvyšuje úrokové sazby u všech druhů hypoték o 0,2 procentního bodu. Reaguje tak na vývoj trhu, říká mluvčí Filip Hrubý. U jedno- a dvouleté fixace se dosavadní sazba nemění. Úroky stoupnou také u Hypoúvěru od Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

„Nejoblíbenější fixace hypoték na pět, osm a deset let budou dostupné za 2,64 % p.a. s pojištěním schopnosti splácet (PPI). U Hypoúvěru od Buřinky bude fixace na šest let za 2,65 % p.a. s PPI,“ upřesňuje Hrubý.

Spořitelna, která se dlouhodobě přetahuje s Hypoteční bankou o pozici jedničky na trhu, tak následuje krok svého konkurenta. Hypoteční banka zvýšila sazby už od 2. prosince – také o 0,2 %.

„K plošnému zvýšení sazeb přistupujeme po delším období jejich klesání. Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,“ vysvětlila to na začátku prosince mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
1 rokod 3,34 %Beze změny
2 rokyod 3,34 %Beze změny
3 rokyod 2,44 %  od 2,74 %
4 rokyod 2,44 %od 2,74 %
5 letod 2,44 % od 2,64 % 
8 letod 2,44 % od 2,64 % 
10 letod 2,54 % od 2,64 % 
15 letod 2,74 %od 2,84 %
20 letod 3,14 %od 3,24 %

Hypoúvěr od Buřinky

Fixace Do 19. prosinceOd 19. prosince
3 rokyod 5,55 % od 2,75 %
6 letod 2,45 % od 2,65 %
10 letod 2,65 %   od 2,85 %  

Pokles sazeb na trhu zřejmě v listopadu skončil. Experti pro příští rok očekávají, že sazby budou stagnovat nebo mírně porostou. Přesto se ještě najdou banky, které lákají na zlevnění – včera ho oznámila Sberbank, která zároveň snižuje minimální objem hypotéky na jeden milion korun.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Letos se na hypotečním trhu plně projevila přísnější regulace ze strany centrální banky. Ta způsobila nejen zhruba pětinový meziroční pokles objemu nových hypoték, ale zejména ztížila cestu k prvnímu bydlení mladým lidem, kteří nemají dostatek vlastních prostředků nutných pro žádost o hypotéku,” připomíná Miroslav Zvolský, který má v České spořitelně funkci Tribe Lead pro oblast bydlení.

„Pětina hypoték, které jsme za poslední půl rok klientům poskytli, tvořila nabídka Prvobydlení. Díky ní klienti, kteří dosud žádnou nemovitost nevlastní, získají hypotéku s 90 % LTV. Očekáváme, že i v příštím roce zájem o Prvobydlení poroste, stejně jako preference hypoték s dlouhými fixacemi úrokových sazeb,“ dodává Zvolský.

Co přinese rok 2020?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.