Průměrný úrok u hypotečních úvěrů v říjnu klesl na 2,36 procenta ze záříjových 2,47 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Úrokové sazby u hypoték tak pokračují v sestupném trendu letošního roku. Ještě v lednu banky uzavíraly hypotéky s průměrným úrokem ve výši tří procent.
Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na zmíněná tři procenta na začátku letošního roku.
Vývoj průměrné úrokové sazby u hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex
„I přes to, že ČNB dál nechává úrokové sazby na stávající úrovni, banky v říjnu pokračovaly v boji o klienta, a díky tomu se tak posunuly i úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu na úroveň února 2018,“ říká Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Podle Libora Ostatka, šéfa makléřské společnosti Golem Finance, k dalšímu poklesu už nejspíš nedojde. „Příčinou je nárůst ceny peněz na mezibankovním trhu, z kterých banky financují své úvěrové aktivity. Je možné, že hodnota Hypoindexu v listopadu ještě poklesne, s tím jak se budou rozjednané hypotéky dopodepisovat. U nabídkových sazeb však bohužel už další zásadní pokles neočekáváme,“ říká.
V říjnu banky prodaly 7027 úvěrů v celkové hodnotě 16,953 miliardy korun. Průměrná výše hypotečního úvěru překonala poprvé hranici 2,4 milionu korun.
Přestože říjen podle Hypoindexu přinesl největší objem hypoték v letošním roce, nových smluv je výrazně méně než v předchozích letech. Může za to jak rostoucí cena nemovitostí, tak omezení žadatelů ze strany České národní banky.
Zatímco za prvních deset měsíců loňského roku banky sjednaly hypotéky za 184 miliard korun, letos to bylo 145 miliard, tedy o pětinu méně.
Sdílejte článek, než ho smažem