Zlevňování hypoték pokračuje i v říjnu, hlásí banky

pk | rubrika: Aktuality | 2. 10. 2019 | 4 komentáře

Snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů pokračuje. Jenom v posledních dnech se tím pochlubily Air Bank, Creditas, Wüstenrot, ale třeba i Raiffeisen stavební spořitelna.

Air Bank ode dneška snižuje úroky u hypoték od 700 tisíc korun do 1,5 milionu korun z 2,69 na 2,49 % ročně a nad 1,5 milionu z 2,59 na 2,39 %. Sazby platí pro nové hypotéky na koupi nemovitosti nebo na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na pět let. U úvěrů do 700 tisíc zůstává sazba na 2,79 %. Schválení, poskytnutí i čerpání hypotéky včetně vedení účtu jsou u Air Bank bez poplatku.

Zlevňuje i Banka Creditas, která v září na trh hypoték vstoupila nově. Zatímco doteď její sazby začínaly na 2,57 %, nově láká na úroky už od 2,09 %. To platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti, nicméně výše úvěru může dosahovat až 90 %.

Finanční skupina Wüstenrot zlevnila nejnižší sazbu na 2,33 %. Zároveň prodlužuje „poplatkové prázdniny“ a nebude tak od lidí vybírat další peníze za to, že se stanou jejími klienty. Podobně jako u ostatních bank se sazba výrazně liší podle typu úvěru, výše zástavy nebo délky fixace. Na zmíněná 2,33 % může zájemce dosáhnout jenom při refinancování do 80 % hodnoty nemovitosti, ostatní varianty jsou dražší.

Už od 23. září plošně snižovala sazby Sberbank. Jako nejnižší teď uvádí 2,49 % pro účelovou hypotéku s fixací na 5, 7 a 10 let. A od poloviny září klesly sazby v Equa bank, v pětileté variantě začíná od 2,49 místo 2,69 %.

Na situaci reagovala také Raiffeisen stavební spořitelna. Od 25. září snížila úrokovou sazbu úvěru se zajištěním nemovitostí Hyposplátka o 0,15 procentního bodu ve všech fixacích. Úvěry tak nově začínají na 1,99 % u tříleté a 2,14 % u pětileté fixace.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na tři procenta v letošním lednu. Místo dalšího zdražování ale přišel postupný pokles – v srpnu dosáhl průměrný úrok podle statistiky Fincentrum Hypoindex 2,61 %. Čísla za září budou dostupná až za dva týdny, ale čeká se další pokles, stejně jako v říjnu.

Za poklesem ceny stojí silná konkurence. Banky se navíc perou o výrazně menší počet zájemců než dřív – kvůli předchozím omezením ze strany České národní banky totiž na hypoteční úvěry řada lidí nedosáhne, přestože by je momentálně splácet mohla. Další zájemci odpadají kvůli prudce rostoucím cenám bytů.

Banky také reagují na vývoj tržních úroků s delší splatností – tedy „zdrojů“, z nichž hypotéky financují. Česká národní banka sice ještě na jaře zvýšila svou základní sazbu na dvě procenta, v zahraničí ale sazby zůstávají mnohem níž a dál klesají i kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.