Zlevňování hypoték pokračuje i v říjnu, hlásí banky

pk | rubrika: Aktuality | 2. 10. 2019 17:30 | 4 komentáře

Snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů pokračuje. Jenom v posledních dnech se tím pochlubily Air Bank, Creditas, Wüstenrot, ale třeba i Raiffeisen stavební spořitelna.

Air Bank ode dneška snižuje úroky u hypoték od 700 tisíc korun do 1,5 milionu korun z 2,69 na 2,49 % ročně a nad 1,5 milionu z 2,59 na 2,39 %. Sazby platí pro nové hypotéky na koupi nemovitosti nebo na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na pět let. U úvěrů do 700 tisíc zůstává sazba na 2,79 %. Schválení, poskytnutí i čerpání hypotéky včetně vedení účtu jsou u Air Bank bez poplatku.

Zlevňuje i Banka Creditas, která v září na trh hypoték vstoupila nově. Zatímco doteď její sazby začínaly na 2,57 %, nově láká na úroky už od 2,09 %. To platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti, nicméně výše úvěru může dosahovat až 90 %.

Finanční skupina Wüstenrot zlevnila nejnižší sazbu na 2,33 %. Zároveň prodlužuje „poplatkové prázdniny“ a nebude tak od lidí vybírat další peníze za to, že se stanou jejími klienty. Podobně jako u ostatních bank se sazba výrazně liší podle typu úvěru, výše zástavy nebo délky fixace. Na zmíněná 2,33 % může zájemce dosáhnout jenom při refinancování do 80 % hodnoty nemovitosti, ostatní varianty jsou dražší.

Už od 23. září plošně snižovala sazby Sberbank. Jako nejnižší teď uvádí 2,49 % pro účelovou hypotéku s fixací na 5, 7 a 10 let. A od poloviny září klesly sazby v Equa bank, v pětileté variantě začíná od 2,49 místo 2,69 %.

Na situaci reagovala také Raiffeisen stavební spořitelna. Od 25. září snížila úrokovou sazbu úvěru se zajištěním nemovitostí Hyposplátka o 0,15 procentního bodu ve všech fixacích. Úvěry tak nově začínají na 1,99 % u tříleté a 2,14 % u pětileté fixace.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na tři procenta v letošním lednu. Místo dalšího zdražování ale přišel postupný pokles – v srpnu dosáhl průměrný úrok podle statistiky Fincentrum Hypoindex 2,61 %. Čísla za září budou dostupná až za dva týdny, ale čeká se další pokles, stejně jako v říjnu.

Za poklesem ceny stojí silná konkurence. Banky se navíc perou o výrazně menší počet zájemců než dřív – kvůli předchozím omezením ze strany České národní banky totiž na hypoteční úvěry řada lidí nedosáhne, přestože by je momentálně splácet mohla. Další zájemci odpadají kvůli prudce rostoucím cenám bytů.

Banky také reagují na vývoj tržních úroků s delší splatností – tedy „zdrojů“, z nichž hypotéky financují. Česká národní banka sice ještě na jaře zvýšila svou základní sazbu na dvě procenta, v zahraničí ale sazby zůstávají mnohem níž a dál klesají i kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.