Hypotéka na investiční byt

Vyplatí se ještě brát si hypotéku na investiční nemovitost, nebo už je to příliš velké riziko?

Klienti se mě často ptají, jestli se dnes pro zhodnocení volných peněz vyplatí sjednat hypotéku na investiční nemovitost. Letos jim odpovídám, že už ne. Důvodem jsou příliš vysoké ceny bytů a domů i růst nákladů na jejich správu. K podobnému kroku je potřeba přistoupit ve správný čas, což vám předvedu na příběhu paní Novotné.

Vyberte si nemovitost

Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.

Reality Peníze.cz

Rozumná investorka

Paní Novotná – dvaapadesátiletá vdova žijící spokojeně ve vlastním domku na kraji okresního města – za mnou přišla před pár lety. Tehdy jí skončilo spoření uzavřené na měsíční částku 1200 korun na patnáct let. Náhle tak stála před rozhodnutím, jak naložit s uspořenými 270 tisíci korunami (včetně státního příspěvku, příspěvku od zaměstnavatele a připsaného úroku).

Paní Novotná měla (a stále má) stabilní zaměstnání, osamostatněné děti a do důchodu se nechystá. Zvládla tehdy dávat stranou až čtyři tisíce korun měsíčně. Po konzultaci se mnou a s rodinou se nakonec rozhodla pro nákup investičního bytu na hypotéku v nedaleké Třeboni. Zjistila si, že po menších bytech je vyšší poptávka, protože se lépe pronajímají – a koupila padesátimetrový dvoupokojový byt za 1,4 milionu korun.

Nastavení hypotéky

Dnes povinných dvacet procent pořizovací ceny tak mohla složit již tehdy z vlastních zdrojů. To bylo 279 tisíc korun. Čtyřprocentní daň za nabytí nemovitosti doplatila ze své provozní rezervy. Odhad nemovitosti a uzavření hypoteční smlouvy byly bez poplatku a tisíc korun zaplatila paní Novotná na katastru nemovitostí za vklad zástavního práva.

Hypotéku si sjednala s úrokovou sazbou 2,39 procenta s dobou fixace na sedm let. Hypoteční úvěr byl 1,12 milionu korun, měl splatnost dvacet let a spoludlužníkem se kvůli vyššímu věku klientky stal její syn. Měsíční splátka činila 5850 korun.

Dana Chňoupková Míchalová

Dana Chňoupková Míchalová

Finanční poradkyně Partners

Třeboňský byt pronajala paní Novotná po dvou měsících od koupě mladému páru za devět tisíc korun měsíčně. V tom byly zahrnuty i dva tisíce korun za energie, vodu a odpady. Měsíční splátky hypotéky jsou 5530 korun, a investorce tak zbývá výnos 1470 korun. Tržní cena jejího investičního bytu mezi tím stoupla na dva miliony.

Láska k realitám

Češi mají reality rádi. Jsou hmatatelnější než investice na finančním trhu. Stále vidím, že lidé mají chuť investovat do nemovitostí, ale bohužel ne každý na to má peníze, disciplínu nebo dovednost svoji nemovitost správně pronajmout. Vhodnější a dostupnější se tak pro většinu jeví podílové fondy, které můžou při dlouhodobém investování, správné strategii a nízkých poplatcích přinést atraktivní zhodnocení volných peněz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.